Wróć do wszystkich inspiracji

Oczyszczanie to pryszcz! Skończ z trądzikiem

Oczyszczanie to pryszcz! Skończ z  trądzikiem

Walka z trądzikiem zaczyna się od oczyszczania. Pomogą w tym produkty myjące dla młodej cery, które:

  • mają działanie łagodzące i oczyszczające;
  • pomagają niwelować niedoskonałości cery podatnej na ich powstawanie;
  • likwidują nadmiar sebum, które zatyka pory.

Prawidłowe oczyszczanie to pierwszy i najważniejszy etap pielęgnacji cery z niedoskonałościami, trądzikowej i przetłuszczającej się.

Dlaczego? Bo młoda skóra produkuje bardzo dużą ilość sebum. Przyczyną tego są zmiany hormonalne, które zaczynają się w okresie dojrzewania. Wzrasta wówczas poziom androgenów (męskich hormonów płciowych występujących również u kobiet), które pobudzają rozrost gruczołów łojowych, zwiększa się przez to wydzielanie sebum, a pory rozszerzają się. Mieszanka łoju, martwych komórek naskórka i innych zanieczyszczeń blokuje je i tak powstają zaskórniki. Dopóki są to tylko zaskórniki, wypryski czy inne krostki, mówimy o trądziku zaskórnikowym. Jeśli grudki zmieniają się w ropne krostki, to znak, że prawdopodobnie do gry wkroczyły bakterie i lepiej udać się do lekarza, bo to objaw trądziku.

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z silnym trądzikiem zdiagnozowanym przez lekarza, czy tylko ze zwykłymi pryszczami albo wągrami, prawidłowe oczyszczanie jest bardzo ważne. Przede wszystkim musi być dokładne, ale przy tym na tyle delikatne, by nie naruszać warstwy ochronnej (hydrolipidowej). Tylko specjalne produkty do mycia twarzy spełnią te warunki.

Produkty zawierające składniki o działaniu antybakteryjnym, odkażającym, przeciwzapalnym i łagodzącym odpowiednie będą dla cery trądzikowej. Inne - ze składnikami typu glinki czy bioaktywny węgiel, pochłaniające zanieczyszczenia i nadmiar sebum, zwężające pory - nadają się do cery tłustej i z zaskórnikami.

Oczyszczanie twarzy zacznij od demakijażu. Nałóż odrobinę kosmetyku (np. płynu micelarnego) na wacik. Przyłóż go na kilka sekund do oka, następnie przetrzyj powiekę od kącika na zewnątrz. Powtarzaj czynność tak długo, aż płatek kosmetyczny będzie czysty. Pozostałe partie twarzy zmyj delikatnymi, kolistymi ruchami, zaczynając od policzków, następnie przechodząc do podróbka i szyi, zakończ na czole. Możesz do tego użyć oczyszczającego żelu, pianki lub kosmetyku wielofunkcyjnego typu 3w1 (żel, peeling, maska). Resztki kosmetyku zmyj chłodną wodą, która domknie pory skóry. 

Regularne stosowanie produktów myjących, tonizowanie i odpowiednia pielęgnacja pozwalają wyeliminować niedoskonałości i skutecznie im zapobiegać.

Wypróbuj