Sprytne micele

W demakijażu nie mają równych – dobrze oczyszczają, nadają się do każdej cery. Nie podrażniają skóry podczas zmywania twarzy płatkiem kosmetycznym, a dzięki żelowej formule dobrze łączą się z wodą. 

Czym są tajemnicze micele? To malutkie kuleczki, które składają się z cząstek hydrofilowych (wodnych) i lipofilowych (tłuszczowych). W zetknięciu ze skórą cząsteczki, które lubią tłuszcz, przyciągają sebum, resztki kremów i makijażu, a te drugie łączą się z kurzem i innymi zanieczyszczeniami. W ten sposób cera jest bardzo dokładnie oczyszczona.  
Wystarczy odrobinę produktu nanieść na wacik, rozprowadzić po twarzy, szyi oraz wokół oczu, a micele, niczym odkurzacz, pochłoną wszystko, czego chcesz się pozbyć. Jeśli nie wyobrażasz sobie mycia twarzy bez wody, nanieś odrobinę żelu na wilgotną skórę twarzy i szyi, rozprowadź kolistymi ruchami, a następnie zmyj wodą.
Przy mocnym lub wodoodpornym makijażu oczu płatki nasączone żelem należy delikatnie przytrzymać na powiekach przez 5 sekund. Można również wykonać kilka delikatnych ruchów, by ułatwić odklejenie się tuszu od rzęs – w tym przypadku formuła żelu wyjątkowo dobrze się sprawdza, bo jego śliska konsystencja stanowi dobrą amortyzację przy pocieraniu.
Dla osób z wrażliwą skórą wokół oczu kosmetyki micelarne polecane są również dlatego, że zawierają minimalną ilość konserwantów, barwników i substancji zapachowych.
Oczyszczanie z udziałem miceli jest dobre i bezpieczne dla wszystkich, ale dostępne są produkty dla różnych cer – a to z uwagi na składniki  pielęgnacyjne w nich zawarte. Inne witaminy, minerały i wyciągi roślinne służą twarzy z trądzikiem, inne, gdy problemem jest skóra wrażliwa czy naczynkowa.
Po oczyszczeniu twarzy żelem micelarnym należy zastosować tonik, by mieć gwarancję, że skóra ma prawidłowe pH.

Zdaniem eksperta

Dr n. med. Joanna Suseł dermatolog, Centrum Medycyny Estetycznej i Dermatologii WellDerm:

Żele micelarne są skuteczne, ponieważ w kontakcie z wodą delikatnie się pienią, a piana ta, jako mieszanina powietrza, wody i kosmetyku, zmniejsza nacisk na mytą skórę i ułatwia usuwanie tłuszczu. Gdy spieniony preparat dokładnie wmasujemy w twarz, lepiej oczyścimy ją nie tylko z makijażu, ale także z nadmiaru łoju skórnego i zanieczyszczeń gromadzących się w porach. To dlatego formuły żelowe są szczególnie polecane dla skór trądzikowych, ze skłonnością do łojotoku i zapychania ujść gruczołów łojowych. Skóry, które nie tolerują wody, mogą być myte samym żelem micelarnym, który również delikatnie się pieni, nawet bez wodnego rozcieńczenia. Lepiej wówczas użyć nieco większą ilość produktu.

Tekst: Magda Rosłaniec

Wypróbuj


Pobierz aplikację i korzystaj z wyjątkowych rabatów na zakupy.