ABC kąpieli Twojej pociechy

12.10.2022

Podobno dzieci dzielą się na czyste i szczęśliwe. Jednak, jako rodzic chcesz zadbać o prawidłową higienę Twojego malucha. Jak często powinno się kąpać dziecko i czego używać, by nie zaszkodzić jego wrażliwej skórze?

Jak często powinny się kąpać dzieci?

Warto pamiętać, że długie i zbyt częste kąpiele wysuszają skórę dziecka, dlatego nie zaleca się codziennej kąpieli. Wystarczy raz na 2-3 dni. W przypadku niemowląt należy jednak pamiętać o umyciu okolic krocza wodą z odrobiną mydła przy zmianie pieluszki. 

U dzieci starszych i nastolatków, którzy więcej się pocą, dostosowujemy częstość mycia do indywidualnych potrzeb, np. rodzaju i poziomu aktywności dziecka.

Jeśli do wyboru masz prysznic lub kąpiel w wannie, postaw raczej na to pierwsze. Dokładne umycie się pod prysznicem wydaje się bardziej higieniczne, zwykle trwa też krócej niż kąpiel, więc nie wysusza tak mocno skóry. Kilkuminutowy prysznic jest również opcją bardziej ekologiczną ze względu na mniejsze zużycie wody.  

Niezależnie też od kąpieli całego ciała, pamiętajmy o codziennym myciu twarzy i krocza jak oraz częstym i dokładnym myciu rąk.

Jaka temperatura wody jest odpowiednia do dziecięcej kąpieli?

Najlepsza jest temperatura zbliżona do temperatury ciała, czyli ok. 37 st. C. Sprawdza się tutaj stary sposób oceniania temperatury własnym przedramieniem. Kąpiel niemowlaka powinna trwać najwyżej kilka minut.

Kilkulatki prawdopodobnie same zakomunikują, jaka temperatura wody jest dla nich najprzyjemniejsza.

Jak często należy myć dzieciom włosy?

Włosy u niemowląt wystarczy zwykle myć raz na kilka dni, a nawet raz na tydzień, więc niekoniecznie przy każdej kąpieli. Wystarczy, że przemyjemy je naszą ręką z wodą czy wodą z dodatkiem środka do kąpieli. Śmiało można dotykać i myć skórę nad ciemiączkiem (miękkimi spojeniami kości czaszki).

Jeśli na włosach są resztki mleka, jedzenia albo maluszek jest mocno spocony w upalne dni – wtedy myjemy włosy zgodnie z potrzebą. Również w przypadku niektórych zmian skórnych lekarz może zalecić częstsze mycie tej okolicy.

Codziennie, niezależnie od tego, czy myjemy główkę, czy nie, należy przeczesywać włoski szczotką z miękkim włosiem, dostosowaną do niemowląt. 

U dzieci z długimi włosami problem może stanowić rozczesywanie. Aby nie sprawiało ono dziecku dyskomfortu, można wspomóc się preparatami dla dzieci, ułatwiającymi rozczesywanie. Przeznaczony do tego celu spray czy odżywka dla dzieci mogą zaoszczędzić maluchowi wielu łez. Warto też wybierać wygodne dla dziecka fryzury, bez mocnego wiązania, dużej ilości gumek czy ciężkich spinek.

Jakich produktów używać do dziecięcej kąpieli?

Skóra noworodków i najmłodszych dzieci jest delikatna, dlatego do jej pielęgnacji nie nadają się kosmetyki dla dorosłych. Chcąc zmniejszyć ryzyko podrażnień, reakcji alergicznych i stanów zapalnych, należy stosować wyłącznie preparaty dostosowane do tej grupy wiekowej.

Do wody, w której będziemy myć dziecko, dodajemy odrobinę mydła lub płynu do kąpieli dostosowanego do wieku. Ten jeden kosmetyk wystarczy do mycia całego ciała, również włosów. Jeśli maluszek nie ma problemów skórnych, nie potrzebuje dodatkowych kosmetyków. 

U 3-4 latków skóra jest już zbliżona budową do tej dorosłej. Nie jest już tak cienka i wrażliwa, jak u młodszych dzieci, zawiera też większe niż u niemowląt ilości melaniny. Warto jednak nadal używać preparatów dla danej grupy wiekowej, pozbawionych dużej ilości dodatków barwiących i zapachowych.

Dziecko najlepiej myć tylko samą ręką. Gąbki, myjki i inne pomoce nie są konieczne. Natomiast, jeśli chcemy ich używać, po każdej kąpieli powinny być wyprane/wygotowane.  W wilgotnym środowisku namnażają się drobnoustroje, które mogą wywołać różne infekcje.

Dzieci powinny mieć również osobne ręczniki, które w przypadku noworodków pierzemy nawet, co 1-2 kąpiele (w środkach piorących dostosowanych do wieku dziecka).

W przypadku kilkorga pociech zaleca się każde dziecko myć w osobnej wodzie i używać osobnych ręczników. Jeśli używacie gąbek czy myjek, to też każde dziecko powinno mieć własną, żeby zmniejszyć ryzyko chorób zakaźnych.

Jak pielęgnować skórę maluszka?

W przypadku trądziku niemowlęcego czy potówek zalecane jest jedynie utrzymywanie zmian w czystości, (czyli mycie tak jak reszty ciała), przewiewne ubrania i nieprzegrzewanie dziecka. Nie należy tych zmian dodatkowo natłuszczać, czy stosować na własną rękę innych kosmetyków. Zwykle mijają same.

Jeśli skóra dziecka jest sucha, mocno łuszcząca lub pojawiają się na niej zmiany atopowe (szorstkie, suche, swędzące), może wymagać dodatkowych preparatów. Prawdopodobnie potrzebne będą emolienty w formie płynu do kąpieli lub kremów czy maści. Jeśli nie jesteście pewni, z czym macie do czynienia i co zastosować, warto doradzić się położnej albo lekarza.

Ważne: skóra niemowląt nie powinna być bezpośrednio wystawiana na działanie promieni słonecznych ze względu m.in. na zwiększone ryzyko nowotworów skóry w wieku późniejszym. Dlatego obecnie zaleca się zawsze stosować u tych dzieci ochronę skóry przed słońcem: kapelusze, parasolki i najważniejsze: kremy z filtrami UV. W ich przypadku zasada jest prosta: im większy SPF (Sun Protection Factor) w opisie kremu z filtrem, tym lepiej. Najlepsza ochrona dla niemowląt to SPF 50 lub więcej. Za minimalną dopuszczoną uznaje się SPF 30 (ale szczerze polecam, co najmniej SPF 50).

Na rynku można znaleźć dwa rodzaje kremów z filtrem: chemiczne i mineralne (fizyczne). Chociaż chemiczne są zwykle łatwiejsze w użyciu ze względu na swoją konsystencję, to u dzieci w pierwszych 2 latach życia wskazane jest używanie filtrów mineralnych, uznawanych obecnie za bezpieczniejsze dla młodej skóry.

Róża Hajkuś, lekarka pracująca na oddziale pediatrycznym

Zobacz jak pielęgnować swojego malucha i właściwie obcinać paznokcie!

Wybrane dla Ciebie

Więcej dla Ciebie i Twojego dziecka

Odwiedź kanał Czyściochowo na YouTube i Spotify – bajki oraz piosenki z bohaterami Czyściochowa sprawią, że szczotkowanie zębów będzie kojarzone z przyjemnością, a mycie dłoni stanie się nieodłącznym elementem wizyty w toalecie! Tutaj nauka zdrowych nawyków higienicznych łączy się z zabawą.

Odwiedzam

Dołącz do grupy Rodzice, Rossnę! na Facebooku! – to przestrzeń do rozmów, wymiany doświadczeń oraz dzielenia się wskazówkami dotyczącymi wychowania.

Dołączam

Posłuchaj podcastu Rodzice, Rossnę! lub zobacz Poradnik rodzica na YouTube – specjaliści w łatwy i przystępny sposób wyjaśniają to, co może wydawać się skomplikowane, podpowiadają rozwiązania oraz weryfikują powszechnie panujące przekonania dotyczące zdrowia, higieny i rodzicielstwa.

Słucham podcastu

Oglądam poradnik

Przeczytaj także!

Krok 1 z 3

Aplikacja jest dostępna dla telefonów z systemem Android od wersji 6.0 lub iOS od wersji 12.0.

Google PlayApp StoreAppGallery