ABC karmienia piersią

14.10.2022

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia noworodków i niemowląt. W tej sprawie zalecenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest jednoznaczne: do 6 miesiąca życia dziecko należy karmić mlekiem mamy, a potem, do drugiego roku życia karmienie piersią należy uzupełniać pokarmami stałymi. Na najważniejsze pytania o karmienie piersią odpowiada Dominika Dobrzańska, położna i Certyfikowany Doradca Laktacyjny, ekspertka programu Rossnę!

Pierwsze karmienie

Już w trakcie ciąży warto poznać fizjologię laktacji, po to, aby wiedzieć potem, czego się spodziewać. Pierwszy kontakt dziecka z piersią powinien nastąpić najdalej w dwie godziny od momentu narodzin. Jeżeli dziecku uda się wtedy zassać i połknąć kilka kropli bezcennej siary, można pozwolić mu na odpoczynek i sen. W ciągu pierwszych 12. godzin noworodek zazwyczaj dużo śpi. To naturalne. W następnych dobach należy jednak coraz częściej przystawiać go do piersi.

Jeżeli maluch płaczem upomina się o jedzenie – jest to połowa sukcesu! Od teraz należy mu umożliwić pobudzanie laktacji. Nawet jeśli mamie wydaje się, że karmi ciągle, to raczej powód do radości, czytelny znak, że natura działa, a maluch wie co robi. W kolejnych dobach, gdy pokarmu będzie coraz więcej, dziecko zapewne wydłuży przerwy między karmieniami do 2-3 godzin. Do ukończenia 28. dnia życia, śpiącego noworodka należy wybudzać do karmienia po trzech godzinach od rozpoczęcia poprzedniego karmienia. Zadbamy w ten sposób o prawidłowe żywienie dziecka i odpowiednią stymulację laktacji.

Jak zmieniają się potrzeby kobiety karmiącej piersią? Posłuchaj w podcaście „Rodzice, Rossnę!”:

Co zrobić, gdy maluch gryzie pierś w czasie karmienia?

Taka sytuacja może się pojawić, gdy maluch jest większy i ma już pierwsze ząbki. Należy spokojnie, ale stanowczo wyjąć dziecku pierś z buzi i powiedzieć, że nie wolno tego robić. Jeżeli sytuacja się powtórzy, reagować w ten sam sposób. Wbrew pozorom, niemowlęta rozumieją znacznie więcej niż nam się wydaje. Warto więc rozmawiać z dzieckiem i tłumaczyć, że nie wolno gryźć piersi, bo mamę to boli.

Zobacz najlepsze pozycje do karmienia piersią

Kiedy zakończyć karmienie piersią?

Dopiero wtedy, gdy mama i dziecko uznają, że są na to gotowi. Jak zakończyć karmienie piersią? Nie jest to prosta sprawa i nie ma na to idealnego sposobu. Jeżeli dziecko samo zdecyduje o zakończeniu karmienia piersią, a czasami tak się zdarza, sytuacja jest dużo prostsza. W zależności od tego, jak często dziecko jadło, tuż przed samoodstawieniem, piersi będą potrzebowały jeszcze przez jakiś czas odciągania pokarmu. Jeżeli karmienie kończyło się stopniowo, dziecko jadło już niewiele mleka, poza baczną obserwacją piersi pod kątem ewentualnych zastojów mama nic nie musi robić.

Z drugiej strony, jeśli to mama zdecyduje o zakończeniu karmienia piersią, dobrze jest zrobić to stopniowo i powoli. Na początku najlepiej pominąć te karmienia, które dziecku nie są tak bardzo potrzebne, na przykład: zaproponować mu inny posiłek w ciągu dnia, w porze karmienia, gdy jest zajęte zabawą. Gdy maluch nie będzie się już dopominał tego konkretnego karmienia, możemy wycofać się z następnych. Dzięki temu pozwalamy dziecku na spokojne i stopniowe zakończenie laktacji. Niektóre mamy decydują się na nagłe zakończenia karmienia piersią. Robią to zazwyczaj dopiero wtedy, gdy dziecko je już niewiele z piersi. Tymczasem rezygnacja choćby z jednego, na przykład wieczornego, karmienia może być dla malucha trudna. Warto więc, aby w tym czasie zajął się nim tata. Dziecku będzie łatwiej zaakceptować nową sytuację.

Czym jest nawał mleczny?

Występuje między drugą, a piątą dobą od porodu. Jest stanem fizjologicznym, więc nie należy go mylić z zastojem czy zapaleniem piersi. Jak sobie poradzić z nawałem? Po prostu często przystawiać dziecko do piersi, wtedy, gdy samo tego chce, lub jeśli czujemy intensywnie napływające mleko. Jeżeli maluch nie chce jeść, można odciągnąć pokarm z piersi do uczucia ulgi. Nawał zazwyczaj mija po 24. godzinach. Może sprawiać mamie dyskomfort, ale nie powinien być bolesny.

 

Dominika Dobrzańska, położna i Certyfikowany Doradca Laktacyjny, ekspertka programu Rossnę!

Produkty dla Ciebie

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do grupy Rodzice, Rossnę! na Facebooku! – to przestrzeń do rozmów, wymiany doświadczeń oraz dzielenia się wskazówkami dotyczącymi wychowania.

Dołączam

Posłuchaj podcastu Rodzice, Rossnę! – znajdziesz tam porady i wskazówki od specjalistów, którzy poruszają najważniejsze tematy związane z ciążą i opieką nad noworodkiem.

Słucham

Spakuj wyprawkę do szpitala – pobierz listę niezbędnych rzeczy potrzebnych do porodu i tuż po porodzie. Dla komfortu Twojego i dziecka! 

Pobieram

Przeczytaj także!

Krok 1 z 3

Aplikacja jest dostępna dla telefonów z systemem Android od wersji 6.0 lub iOS od wersji 12.0.

Google PlayApp StoreAppGallery