Do tej pory najbardziej znaną ideą rozprawiającą się z oznakami starzenia na skórze było Anti – aging. Jest to jednak działanie przeciwzmarszczkowe, ukierunkowane konkretnie na redukcję widocznych już skutków upływu czasu. Aging Backwards z kolei, idzie o krok dalej, zaczynając od przyczyny

Na wygląd cery wpływa nie tylko pielęgnacja, ale codzienne nawyki - sposób odżywiania, aktywność fizyczna, suplementacja, odpowiednia ilość wody, snu... wszystko się ze sobą łączy. Zatem po kolei, przejrzyjmy 10 zasad naturalnego cofania czasu na skórze

1. Ochrona przed promieniowaniem słonecznym 

Nie tylko latem, ale również w pochmurne dni. Promieniowanie UV dociera do skóry niezależnie od pory roku. Niszczy włókna kolagenu, generuje powstawanie wolnych rodników, przez co skóra traci jędrność, sprężystość i szybciej pojawiają się na niej zmarszczki. Dlatego krem z filtrem warto stosować codziennie. 

2. Dokładne oczyszczanie skóry 

Wieczorem koniecznie dwuetapowo, które zapewni dokładne usunięcie makijażu, kremu z filtrem i zanieczyszczeń zebranych na skórze w ciągu dnia. Rano, aby zmyć jedynie sebum i resztki wieczornych kosmetyków, wystarczy sam żel lub pianka do oczyszczania. 

3. Porządne nawilżanie 

Każda skóra go potrzebuje – bez względu na rodzaj i typ cery. Odpowiednie nawilżenie to wsparcie dla prawidłowego funkcjonowania bariery hydrolipidowej, poprawa elastyczności i świeży wygląd skóry. 

4. Regularne złuszczanie 

Złuszczanie martwego naskórka stymuluje komórki do naturalnej odnowy. Peeling raz w tygodniu wystarczy, aby wygładzić cerę i nie dopuścić do zaburzenia działania bariery hydrolipidowej. 

5. Stosowanie składników przeciwstarzeniowych 

Na szczególną uwagę zasługują peptydy. Pobudzają naturalne włókna kolagenu i elastyny do odbudowy, przez co skutecznie wpływają na ujędrnienie i wypełnienie zmarszczek

6. Odpowiednia ilość wody 

Przyjmuje się, że na 1kg masy ciała, powinniśmy przyjmować 20 – 30 ml wody. Przy czym picie wody można urozmaicić - zdrowe koktajle, zupy, świeżo wyciskane soki też wliczają się w codzienną “pulę”. Tak nawodniona skóra od środka odwdzięczy się efektem zwanym “plumpig skin”, czyli promienną i piękną cerą. 

7. Ograniczenie spożycia kawy 

Nadmiar kofeiny pobudza produkcję kortyzolu i negatywnie wpływa na proces regeneracji skóry w nocy. Optymalnie jest wypić ostatnią filiżankę około 8 godzin przed zaśnięciem.  

8. Rezygnacja z picia alkoholu i palenia papierosów 

Picie alkoholu może prowadzić do zmian w funkcjonowaniu bariery hydrolipidowej i wpłynąć na jej skład. Dym papierosowy z kolei, przenika przez naskórek i uszkadza składowe skóry - kolagen i elastynę. W tym przypadku, świetnym sposobem będzie włączenie pielęgnacji antyoksydacyjnej (wit. C, roślinne przeciwutleniacze), która wspomoże regenerację skóry. 

9. Eliminacja dodatkowego cukru z diety 

Zbyt dużo cukrów prostych w diecie prowadzi do glikacji - połączenia się cukrów z białkami, takimi jak kolagen i elastyna, które są odpowiedzialne za prawidłową strukturę skóry. Skóra wówczas widocznie traci jędrność, pojawiają się zmarszczki czy zmiany naczyniowe

10. Codzienna aktywność fizyczna oraz ograniczenie stresu 

Nie muszą to być mordercze treningi na siłowni 😊 Spontaniczna aktywność fizyczna, spacer, dojazd rowerem do pracy, krótka sesja jogi... Możliwości jest naprawdę sporo - możesz wybrać to, co lubisz. Endorfiny wydzielane podczas ruchu, odpowiednia ilość snu i sposób na odprężenie, kompleksowo zadbają o zmniejszenie szkodliwego wpływu stresu na organizm

Więcej o zasadach odwracania czasu i sposobach, na zachowanie młodego wyglądu opowiadają Alicja Czapiewska – kosmetolożka marki Miya oraz Patrycja Chruściel - kosmetolożka i influencerka, która w sieci mówi o roli prawidłowej pielęgnacji.  

 

Posłuchaj całego odcinka podcastu: