Zacznijmy od tego, jakie zadania spełnia bariera hydrolipidowa:
-
Chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi i drobnoustrojami,
-
Chroni skórę przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych (wiatr, promieniowanie UV, mróz),
-
Chroni przed nadmierną ucieczką wody naskórka,
-
Dba o odpowiedni poziom nawilżenia,
-
Nadaje wartość pH skórze,
-
Dzięki lipidom naturalnie natłuszcza.
W jaki sposób można doprowadzić do uszkodzenia bariery hydrolipidowej?
Tak naprawdę płaszcz hydrolipidowy ulega częściowemu zmyciu za każdym razem, kiedy bierzesz prysznic, kąpiel czy oczyszczasz twarz. Jeśli skóra jest zdrowa, bariera odbudowuje się sama, po około 1 – 1,5 h. Problem pojawia się wtedy, kiedy zbyt mocno ingerujesz w warstwę rogową skóry. Może się tak zdarzyć, kiedy używasz produktów bazujących na silnych substancjach myjących czy na skutek zbyt częstego złuszczania. Skórze wtedy brakuje czasu na właściwą regenerację i odbudowę.
Inne czynniki, które mogą przyczyniać się do uszkodzenia bariery hydrolipidowej skóry to:
-
Czynniki genetyczne,
-
Warunki atmosferyczne (zimne powietrze, klimatyzacja, wilgotność),
-
Niedobory żywieniowe,
-
Niedostateczna ilość wypijanej wody w ciągu dnia,
-
Stosowanie antybiotykoterapii,
-
Stosowanie innych leków, szczególnie tych, które mają działanie seboregulujące (np. podczas kuracji wspomagającej walkę z trądzikiem),
-
Choroby skóry, m.in. AZS, łuszczyca.
Kosmetyki dobre dla bariery hydrolipidowej
Najlepszym sposobem na wsparcie bariery hydrolipidowej, jest zadbanie o odpowiednie natłuszczenie oraz nawilżenie - kompleksowo. Idealnie sprawdzą się kosmetyki w postaci maseł czy olejów, które poprzez działanie natłuszczające ograniczają ucieczkę i parowanie wody z naskórka. Nie trzeba się ich obawiać - mają odmienny skład niż sebum, które znajduje się na skórze.
TEWL i NMF
TEWL (Transepidermal Water Loss) - najprościej mówiąc, to przeznaskórkowa utrata wody (parowanie), którą można ograniczyć, ale nigdy zatrzymać. Celem odpowiednio dobranej pielęgnacji jest ograniczenie parowania, a tym samym zwiększenie poziomu nawilżenia skóry.
NMF (Natural Moisturizing Factor) - to z kolei naturalny czynnik nawilżający. Mieszanina substancji w komórkach warstwy rogowej naskórka. Odpowiada za nawodnienie i utrzymanie nawilżenia w skórze.
Podczas codziennej pielęgnacji warto zadbać o to, aby nie naruszać bariery hydrolipidowej, stosować produkty oparte o łagodne komponenty myjące i nie zapominać o dodatkowym nawilżeniu i natłuszczeniu skóry.
Atopowe zapalenie skóry - jak dbać?
Bardzo często skóra atopowa wykazuje deficyt NMF, na skutek mało aktywnych gruczołów łojowych. W takim przypadku, warto zadbać o stosowanie łagodnych środków myjących, włączyć emolienty do pielęgnacji i zdrowe tłuszcze do diety. Ostrożnie należy podchodzić do składników aktywnych – bardziej przepuszczalna bariera jest częściej podatna na podrażnienia czy powstawanie stanów zapalnych.
Składniki, które mogą wpływać na działanie bariery hydrolipidowej:
-
Substancje seboregulujące - poprzez swoje działanie ograniczają poziom nawilżenia,
-
Substancje ingerujące w grubość warstwy naskórka - kwasy, retinoidy - ścieńczają warstwę rogową.
Nie trzeba rezygnować z żadnych z tych składników, ale zadbać o dobranie odpowiednich produktów wspierających, których zadaniem jest regeneracja. Pomocne w tym przypadku będą ceramidy, masła i emolienty.
Posłuchaj całej rozmowy z ekspertką Rossmanna i dr Scurą: