Nie miałaś pojęcia, że mogą być takie ciekawe, prawda? 😊 No to odkrywamy – wszystkie tajemnice mydeł. 

Dawno, dawno temu... 

Kiedyś mydło miało inne zastosowanie niż obecnie. Służyło przede wszystkim do przemywania ran i prania, do codziennej higieny trafiło znacznie później. Dziś stoi w każdej łazience i używane jest co najmniej kilka razy dziennie, a do przemywania ran są lepsze specyfiki. Jednak nie każda kostka jest mydłem, choć potocznie wszystkie są tak określane i na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią. Za to z chemicznego punktu widzenia są czymś zupełnie innym. 

 

Mydła w kostce, mydła w płynie i syndety 

Mydła stałe, sodowe wytwarzane są tradycyjną metodą, a w efekcie połączenia tłuszczu i zasady powstaje gliceryna, która może stanowić oddzielny surowiec kosmetyczny. 

Syndet w postaci kostki to środek myjący, ale nie zawierający mydła. Zawiera sztuczne detergenty, nadaje się do każdego rodzaju skóry, ale trzeba pamiętać, aby porządnie ją nawilżyć po myciu. 

Mydło płynne zawiera komponenty myjące rozpuszczalne w wodzie, stąd ma postać płynną. Może być zarówno w formie standardowego mydła, jak i syndetu. 

 

Przetłuszczanie się mydła 

To jeden z najbardziej istotnych parametrów w mydlarstwie, który odpowiada za to, że mydło nie wysusza skóry, a nawet ją pielęgnuje. W przetłuszczonych mydłach stosuje się mniej wodorotlenku sodu, aby podczas produkcji została nadwyżka olejów. Efekt, jaki będzie odczuwalny na skórze zależy właśnie od rodzaju zastosowanych olejów. Po umyciu skóry takim mydłem, pozostaje na niej ochronny film, jakby posmarowało się ją kremem.  

 

Leżakowanie mydeł 

Zaskoczona? 😊 Dobre mydła leżakują nawet kilka tygodni – jak najlepsze francuskie sery albo włoskie wino. Dojrzewają, wiążą się w odpowiednią formę i być może nigdy nie pomyślałaś, że zwykła kostka może być tak luksusowa.  

W rzemieślniczych wyrobach, stosowane są różne receptury, często bardzo oryginalne, odróżniające się od standardowych, przemysłowych kostek. Końcowe działanie determinuje rodzaj dodanego tłuszczu, a za trwały zapach odpowiadają syntetyczne kompozycje zapachowe. Olejki eteryczne w mydłach, to zaawansowany poziom. Mają to do siebie, że potrafią zmienić zapach lub całkiem odparować, dlatego przy ich stosowaniu istnieje duże ryzyko... rozczarowania. Alternatywą dla naturalnych sposobów na zapach, jest zastosowanie odpowiedniego naparu, który może zastąpić częściowo wodę podczas produkcji. 

 

Żel pod prysznic a mydło w płynie 

Żel pod prysznic można zastąpić mydłem pod warunkiem, że jest odpowiednio skomponowane. Standardowe żele są zwykle mocno perfumowane, a składniki myjące dobrane są tak, aby delikatnie oczyszczały i pielęgnowały skórę. Jeśli zatem mydło oparte jest na nawilżającej glicerynie, z powodzeniem może zastąpić inny kosmetyk do mycia ciała. Jeśli jednak jest to syndet, to należy zwrócić uwagę, aby był po pierwsze – delikatny, a po drugie – wzbogacony np. o pantenol czy glicerynę, które zadbają o barierę hydrolipidową.  

 

Mydła aleppo, kastylijskie, marsylskie – jak powstają i jak działają? 

To tylko kilka z rodzajów naturalnych mydeł, bazujących na roślinnych surowcach, bez zapachowych dodatków. Rewelacyjne w działaniu, o specyficznym zapachu i można ich z powodzeniem używać na co dzień. 

  • Mydło aleppo – bazuje na oliwie z oliwek, z dodatkiem oleju laurowego, o ciemnozielonej barwie i intensywnym zapachu. Zawartość oleju waha się od 1 do nawet 70%, im większa, tym silniejsze działanie antyseptyczne wykazuje (świetnie sprawdza się przy problemach z trądzikiem), 

  • Mydło marsylskie (inaczej kastyjskie) – tak naprawdę jest wariacją na temat mydła aleppo, z pominięciem oleju laurowego w składzie. Zawiera prawie 100% oliwy z oliwek i wodorotlenek sodu, jest bardziej miękkie, mocno pielęgnujące, o naturalnym zapachu, 

  • Mydło savon noir – zrobione jest z rozdrobnionych czarnych oliwek zmieszanych z oliwą, pochodzi z turcji, silnie odżywcze. 

 

Mydło siarkowe i mycie twarzy 

Mydło siarkowe jest jednym z najbardziej popularnych mydeł. Jego antyseptyczne właściwości są szczególnie doceniane przy walce z trądzikiem. Silnie oczyszcza, reguluje wydzielanie sebum i wspiera problematyczną skórę. Do mycia twarzy z powodzeniem można używać również mydeł, które zawierają glicerynę i są przetłuszczone - to odpowiednia dawka emolientów, które chronią skórę przed skokami pH i przesuszeniem. 

 

Mydło szare - dlaczego jest takie sławne? 

Szare mydło bardzo szybko zostało okrzyknięte kultowym produktem dlatego, że... nie było innych produktów myjących. Tak naprawdę, jest to standardowe mydło sodowe, bezzapachowe w jego podstawowej formie. Obecnie, można spotkać je w wersji gospodarczej (silnie oczyszczające, nadaje się do prania) oraz w formie białej kostki, która zawiera już barwniki i dodatki zapachowe. 

Zaciekawiona? Posłuchaj całości rozmowy z ekspertką Rossmanna, aby dowiedzieć się, jak wygląda domowa produkcja mydeł, jak najlepiej je przechowywać i czym różnią się wszystkie dostępne rodzaje mydeł 😊