Wróć do wszystkich inspiracji

Czym zastąpić tradycyjne waciki do demakijażu?

Czym zastąpić tradycyjne waciki do demakijażu?

Ograniczenie produkcji śmieci to jeden z ważniejszych aspektów dbania o planetę. Każdy może się do tego przyczynić! Wystarczy przyjrzeć się swoim codziennym zwyczajom i zmodyfikować je zgodnie z duchem less waste.

Zaskakująco dużo odpadów powstaje podczas zmywania makijażu. Załóżmy, że dziennie zużywamy 5 jednorazowych wacików do demakijażu. Czyli miesięcznie ta liczba wynosi 150, a rocznie 1800. Jak zmienić ten zatrważający wynik? Przestawiając się na wielorazowe waciki do demakijażu. Zastanawiasz się, czy są one skuteczne, bezpieczne oraz jak ich używać? Rozwiewamy wątpliwości :)

Waciki do demakijażu wielokrotnego użytku – czy warto?

Wielorazowe waciki do demakijażu nadają się do prania i wielokrotnego użytku. Wykonane są zwykle z delikatnych materiałów, takich jak bawełna czy włókna bambusa. Ich wybór jako alternatywy dla tradycyjnych płatków kosmetycznych podyktowany jest przede wszystkim troską o środowisko. Jednak waciki do demakijażu wielokrotnego użytku, oprócz tego, że pomagają generować mniej odpadów, mają także inne zalety:

  • są bezpieczne nawet dla skóry wrażliwej i skłonnej do alergii, a także dla delikatnej okolicy oka, nie powodują podrażnień (powstają z materiału wyższej jakości niż jednorazowe waciki, nie są też bielone chlorem),
  • są ekonomiczne – zestaw składający się z kilku sztuk wystarczy na około pół roku (mniej więcej po takim czasie waciki tracą swoją przydatność i należy je wymienić), a więc wybierając wielorazowe waciki, możesz oszczędzić nie tylko planetę, ale i pieniądze ;)
  • większość z nich nie wymaga użycia kosmetyków – demakijaż możesz więc wykonać tylko przy pomocy wacików nasączonych wodą,
  • są wielofunkcyjne – przy ich pomocy można nie tylko wykonać demakijaż, ale także oczyścić i stonizować twarz oraz zmyć maseczkę,
  • doskonale nadają się także do pielęgnacji dzieci,
  • są „travel friendly” – w walizce podróżnej zajmują minimum miejsca!,
  • są biodegradowalne,
  • nie musisz stale sprawdzać, czy waciki się nie kończą i uzupełniać zapasu :)

Wielorazowe waciki do demakijażu – jak ich używać?

Płatki wielokrotnego użytku stosuje się bardzo podobnie jak te tradycyjne, jednorazowe. Wystarczy zaaplikować na zwilżony wacik wybrany kosmetyk (np. mleczko czy płyn micelarny) i wykonać standardowy demakijaż. Większość płatków wielorazowych poradzi sobie nawet bez pomocy produktów do demakijażu, jedynie przy użyciu samej wody (oczywiście usunięcie mocniejszego make up’u będzie już wymagało zastosowania specjalistycznych preparatów). Są one miękkie, wykonane z delikatnych tkanin, zatem można ich bezpiecznie używać w okolicy oczu. Świetnie sprawdzą się także w przypadku cer wrażliwych i alergicznych oraz w pielęgnacji dzieci.

Za pomocą wielorazowych płatków kosmetycznych można również nakładać tonik czy zmywać maseczkę. W przeciwieństwie do zwykłych wacików, nie nadają się jednak do stosowania ze zmywaczem do paznokci.

Waciki wielorazowe należy wyprać po każdym użyciu. Można to zrobić ręcznie lub w pralce – w temperaturze nie wyższej niż 60°C i najlepiej w ochronnym woreczku – a następnie pozostawić do wyschnięcia (bez obaw, schną bardzo szybko!). Można je również prasować. Jeden płatek nadaje się do użytku przez kilka miesięcy – konkretne informacje na temat terminu przydatności podaje producent na opakowaniu.

Wśród wielorazowych akcesoriów do demakijażu, oprócz wacików kosmetycznych, należy wymienić różnego rodzaju gąbki, myjki, rękawice czy ręczniczki, które również stanowią bardziej ekologiczny wybór. Większość z nich jest w stanie usunąć makijaż jedynie przy użyciu wody!

 

Używanie produktów wielokrotnego użytku, zamiast generujących masę śmieci jednorazówek, to proekologiczne działanie, które można wdrożyć na wielu płaszczyznach – między innymi w łazience. To jak, gotowa na demakijaż less waste? :)