Wróć do wszystkich inspiracji

Depilowanie ciała: dziś oczywiste jak mycie zębów

Depilowanie ciała: dziś oczywiste jak mycie zębów

Włosy na nogach tak mocno wrosły w ludzką podświadomość, że trafiły nawet do senników. Silne i gęste symbolizują żywotność, zdrowie, budzące się zainteresowania erotyczne, zmysłowość. Jednak po obudzeniu lepiej oczywiście mieć nogi dokładnie wydepilowane, idealnie gładkie i zadbane.

Piękna gładkość

Depilację wymyślili starożytni Egipcjanie. Ich zdaniem zadbany człowiek, bez względu na płeć, nie powinien mieć włosów na ciele. Powodem usuwania owłosienia była higiena, ale też względy estetyczne – mieszkańcy Egiptu wiedzieli, że tylko gładkie, odpowiednio wypielęgnowane ciało pięknie lśni w słońcu.

Starożytni depilowali się mieszanką żywicy z miodem. Nakładali taką rozgrzaną pastę na ciało i masując, wyrywali włoski z cebulkami. Do golenia używali wyostrzonych kamyków i muszelek. Depilacja rozpowszechniła się w całym ówczesnym świecie i była popularna przez stulecia. Dopiero w średniowieczu uznano, że jest to rytuał nieskromny, skupiający myśli na życiu doczesnym i upiększaniu. W dodatku kobiety zasłaniały wtedy całe ciało, także w sytuacjach intymnych, taki zabieg stał się więc niepotrzebny. 

Przełom nastąpił w roku 1915, kiedy to amerykański magazyn „Harper’s Bazaar” zamieścił reklamę pokazującą radosną kobietę z wygolonymi pachami. Zaczęła się moda na kostiumy kąpielowe bez rękawów i ruch na świeżym powietrzu, stąd potrzeba usuwania owłosienia spod pach. Szorty i coraz krótsze sukienki spowodowały, że kobiety zapragnęły depilować także nogi. Różnymi sposobami. Radzono np. przecieranie włosów wodą utlenioną, by stawały się jaśniejsze i mniej widoczne.

Dziś wydepilowane nogi to norma, a niezbędne do tego akcesoria współczesna kobieta ma w zasięgu ręki.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z samodzielnym depilowaniem, wypróbuj kilka domowych środków i technik, by dopasować najlepszą i najskuteczniejszą dla siebie metodę. Szybko zorientujesz się, który sposób usuwania włosów odpowiada ci najbardziej i jak reaguje twoja skóra.

Co mamy do wyboru?

1. Golenie

Metoda najpopularniejsza, bo skuteczna (bezboleśnie usuwa nawet najkrótsze włoski) i szybka, ale też dająca najbardziej krótkotrwały efekt. Nawet najnowocześniejsze maszynki nie wyrywają włosów z cebulkami, przycinają je jedynie równo ze skórą. Odrastające włosy lekko kłują. Żeby utrzymać idealną gładkość na nogach, golenie trzeba powtarzać bardzo często, niektóre panie robią to nawet codziennie lub co drugi dzień.

Na szczęście najnowsze maszynki przeznaczone dla kobiet są przyjemne w użyciu (ze względu na specjalnie zaprojektowane wygodne rączki) i po prostu bardzo ładne. A do tego skuteczne – mają delikatne cieniutkie ostrza i paski pielęgnujące naskórek podczas golenia.

Niektóre panie, zamiast tradycyjnych maszynek z ostrzami, wybierają elektryczne golarki, w których tnące ostrza ukryte są pod delikatną głowicą. Można nimi golić na sucho albo pod prysznicem.

Wiele kobiet, goląc ciało, stosuje kosmetyk, który akurat ma pod ręką – szampon, płyn do kąpieli, wszystko, co dobrze się pieni. To błąd. Podczas golenia usuwamy warstwę lipidową naskórka, a kosmetyk, który stosujemy podczas tego zabiegu, bezpośrednio działa na naszą skórę. Specjalne pianki przeznaczone do golenia zawierają środki nawilżające, przeciwdziałające podrażnieniom, a niektóre również składniki zmiękczające twarde owłosienie.

Nasze rady:

Nigdy nie gól ciała na sucho. Powoduje to podrażnienia i drobne ranki.• Gdy skóra jest wrażliwa, unikaj golenia pod włos. • Maszynkę do golenia wymieniaj zgodnie z rekomendacją producenta i utrzymuj w idealnej czystości, żeby nie dopuścić do infekcji, gdy niechcący się skaleczysz.

2. Kremy, żele, pianki do golenia

Szybko i bezboleśnie. Kosmetyki depilujące rozpuszczają otoczkę włosa tuż przy nasadzie, ale nie docierają do cebulek. W zależności od indywidualnych właściwości włosów efekt utrzymuje się do kilku dni. Na depilowany fragment skóry nakładamy cienką warstwę kosmetyku, czekamy kilka minut i dokładnie spłukujemy wodą. Jednak nowoczesne formuły pozwalają na stosowanie kremów również pod prysznicem, by skrócić czas zabiegu, dlatego zawsze warto przeczytać wskazówki producenta na opakowaniu.

Nasze rady:

• Po depilacji kremem, żelem lub pianką unikaj opalania, sauny lub gorącej kąpieli przez co najmniej jeden dzień. Preparaty rozpuszczające włosy naruszają również naturalną lipidową warstwę ochronną naskórka. Trzeba dać skórze czas na regenerację.• Preparaty kosmetyczne dobieraj zgodnie z typem skóry.• Czytaj dokładnie wskazówki zamieszczone na opakowaniach i sumiennie się do nich stosuj. I nigdy nie trzymaj preparatu na skórze dłużej, niż zaleca producent.

3. Plastry z woskiem

To jedna z najskuteczniejszych metod depilacji domowej, bo daje najbardziej trwałe efekty. Włosy wyrywane są wraz z cebulkami, dlatego ich odrastanie trwa długo – 3–6 tygodni. Dodatkowo – osłabione wyrywaniem włosy odrastają cieńsze. Metoda ta ma również wadę – dla wielu z nas jest po prostu bolesna. Warto jednak zaznaczyć, że skóra się hartuje, a człowiek się przyzwyczaja do bólu i po kilku razach odczucia nie są już tak przykre.

Zabieg jest skuteczny, kiedy wykonujemy go na nieco dłuższych włoskach (minimum 5 mm), wówczas też mniej boli.  Jednak wyhodowanie owłosienia takiej długości, zwłaszcza latem, gdy częściej odsłaniamy ciało, bywa kłopotliwe.

Nasza rada:

Używanie wosku nie jest wskazane przy tendencji do pękających naczynek i przy żylakach, a także w czasie infekcji, gorączki oraz w miejscach skaleczeń. • Depilacji tego typu nie stosuj tuż przed wyjściem. Skóra może być podrażniona i zaczerwieniona. • Tuż po zabiegu warto użyć kremu łagodzącego i dać skórze odpocząć.

Tekst: Aneta Radziejowska


Pobierz aplikację i korzystaj z wyjątkowych rabatów na zakupy.