Wróć do wszystkich inspiracji

Dezodorant a antyperspirant – co wybrać na lato?

Dezodorant a antyperspirant – co wybrać na lato?

Kiedy z nieba leje się żar, przed ważnym spotkaniem, czy po prostu na co dzień nie lubimy dyskomfortu wywołanego nadmiernym poceniem. Pocenie się, czyli nasza naturalna reakcja na wysoką temperaturę może spowodować dyskomfort. Dlatego sięgamy po dezodoranty i antyperspiranty, które pomagają nam się z nią uporać. A czym się różnią te produkty? Przeczytaj artykuł, który rozwieje twoje wątpliwości.

Pot – wszystko, co trzeba wiedzieć

Zanim skupimy się na zapobieganiu, warto dowiedzieć się, dlaczego się pocimy i dlaczego pot może mieć nieprzyjemny zapach.

Skąd się bierze pot?

Skóra, największy ludzki organ, jest cała poprzecinana kanalikami potowymi, na których końcach znajdują się gruczoły potowe i to właśnie one są odpowiedzialne za produkcję potu.

Są dwa rodzaje gruczołów: ekrynowe – które mają ujście bezpośrednio na skórze oraz apokrynowe – uchodzące do mieszków włosowych. Pierwszy rodzaj występuje na całej powierzchni ciała, ale głównym skupiskiem występowania są dłonie i stopy. One wytwarzają pot, który ma pomóc w regulacji ciepła. Drugi rodzaj gruczołów aktywuje się w okresie dorastania, a największe skupienie jest wokół pach oraz krocza.

Dlaczego pot brzydko pachnie?

Pot ma prosty skład – jest to głównie woda (ok. 98%), a ponadto: sól, mocznik, amoniak, kwas moczowy, białka, tłuszcze oraz mikroelementy. Dlaczego więc pachnie i to często brzydko? To efekt pracy bakterii, które zajmują się rozkładaniem resztek potu (bo większość wody wyparowuje) wymieszanych z obecnymi na skórze kwasami tłuszczowymi i złuszczonymi komórkami naskórka. Ubocznymi efektami ich pracy są kwasy: masłowy, octowy czy mrówkowy, które nieprzyjemnie pachną. Dodatkowo na zapach potu może wpłynąć nasza dieta, hormony, leki lub schorzenia. To w takim razie jak się z tym uporać?

Jak działa dezodorant?

Dezodorant to jeden z najpopularniejszych i najpowszechniejszych kosmetyków. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego porannej toalety. Jego zadaniem jest przede wszystkim zamaskowanie nieprzyjemnego zapachu, a po drugie opóźnienie pojawienia się bakterii pod pachą dzięki zawartości alkoholu.

Zobacz wszystkie dezodoranty dostępne w naszej drogerii :)

Jak działa antyperspirant?

Dezodorant maskuje zapach, natomiast antyperspirant zapobiega jego przyczynie, czyli pojawieniu się potu. Antyperspiranty zawierają sole glinu, które w kontakcie z potem tworzą żelową barierę, blokującą kanaliki potowe. Nie jest to ochrona przed potem na stałe, ponieważ ochronna warstwa złuszcza się wraz z naskórkiem.

Zobacz wszystkie antyperspiranty dostępne w naszej drogerii :)

A może alternatywna ochrona przed potem?

Jeżeli nie chcesz wybierać między tymi dwoma rozwiązaniami, to są jeszcze dwie inne możliwości.

Po pierwsze możesz sięgnąć po bloker – jest to silniejsza wersja antyperspirantu. Zawiera wyższe stężenie soli glinu, które wnikają głębiej w pory skóry i na dłużej chronią przed potem. Blokerów nie trzeba aplikować codziennie, wystarczy raz na kilka dni, a w pozostałe dni można używać dezodorantu.

Zobacz wszystkie blokery potu dostępne w naszej drogerii :)

Drugim rozwiązaniem są produkty wykorzystujące naturalne alternatywy – ałun lub skrobie. Ałun to krystaliczna forma soli glinu. Ma właściwości ściągające, czyli zmniejsza pory w skórze, oraz przeciwbakteryjne, dzięki czemu usuwa główną przyczynę powstawania brzydkiego zapachu. Skrobie (np. ryżowe) świetnie wchłaniają wilgoć i w połączeniu z alkoholami tworzą środowisko, które jest nieprzyjazne dla bakterii.

Zobacz naturalne dezodoranty dostępne w naszej drogerii :)