Niebieskie światło (HEV)

Ten rodzaj promieniowania jest szkodliwy dla całego organizmu. Ma zły wpływ na wzrok i prowadzi do bezsenności. Może również powodować stres oksydacyjny, który przyczynia się do uszkodzeń skóry i jej przedwczesnego starzenia. HEV wnika w naskórek jeszcze głębiej niż promieniowanie UV i UVB! Dociera ono nawet do tkanki podskórnej i naczyń krwionośnych.

Niebieskie światło może zaostrzać stany zapalne skóry. Sprzyja powstawaniu przebarwień, a skóra w efekcie traci elastyczność, staje się sucha, ziemista i matowa. Jest również odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek mimicznych. Poza cyfrowym starzeniem się skóry mamy jeszcze jeden problem: „tech-neck”, czyli technologiczną szyję. Powstaje ona na skutek tego, że godzinami siedzimy przed komputerem czy telefonem, trzymając głowę i szyję w tej samej pozycji. Powoduje to, że zaczynają robić się nam zmarszczki poprzeczne na szyi oraz podwójny podbródek. Chcąc przeciwdziałać digital aging oraz tech-neck musimy pamiętać o ochronie twarzy, szyi i dekoltu.

Jak chronić skórę przed światłem niebieskim?

Jaki jest podstawowy sposób na promieniowanie? Ograniczenie korzystania z urządzeń, które emitują niebieskie światło! Poza tym do swojej codziennej pielęgnacji warto włączyć kremy z filtrami HEV oraz silnie nawilżające.  Powinniśmy również stosować produkty zawierające składniki antyoksydacyjne, np. witaminę C, która spłyca zmarszczki i chroni naszą skórę przed szkodliwym działaniem filtrów HEV, UV i UVB, zanieczyszczaniami i smogiem. Kosmetyki z witaminą C warto stosować rano, aby chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania i innych negatywnych czynników zewnętrznych oraz wieczorem, aby zneutralizować ich wpływ, na który skóra była narażona w ciągu dnia. Kolejnymi składnikami przeciw anti aging są witamina E działająca regenerująco i chroniąca skórę przed stresem oksydacyjnym oraz witamina B3, która pomaga na stany zapalne, a także wiele innych, np. zielona herbata, witamina A, koenzym Q10, resweratrol, kwas ferulowy.

W dzisiejszych czasach jesteśmy szczególnie narażeni na szkodliwe działanie niebieskiego światła emitowanego przez słońce, urządzenia cyfrowe i elektroniczne. Jednak stosując powyższe porady, możemy przeciwdziałać niepożądanym skutkom, które są przez nie wywołane.