Produkcja sebum sama w sobie jest naturalnym procesem. Stanowi ono warstwę ochronną dla skóry głowy przed działaniem szkodliwych czynników mechanicznych, chemicznych, promieniowania UV. Zapewnia też odpowiednie pH, mikrobiotę i zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z naskórka dbając tym samym o nawilżenie. Problem pojawia się wtedy, gdy gruczoły zaczynają sebum nadprodukować

 

Jakie są przyczyny nadprodukcji sebum? 

Przyczyny nadprodukcji sebum dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne. Do tych pierwszych należą m.in. zła dieta, nieprawidłowa pielęgnacja i mycie, nadmierna stylizacja czy wpływ środowiska (np. Zanieczyszczenie powietrza). Do tych drugich z kolei, zalicza się predyspozycje genetyczne i czynność gruczołów łojowych, która ściśle związana jest z układem hormonalnym. 

O problemie z nadmierną produkcją sebum możemy mówić wtedy, gdy czujemy i widzimy potrzebę umycia włosów przed upływem 24 godzin od ostatniego oczyszczania. To pierwszy sygnał do tego, aby lepiej przyjrzeć się swojej skórze głowy i odpowiednio się nią zaopiekować. 

 

Jak pielęgnować przetłuszczającą się skórę głowy? 

  • Zastosować odpowiednią częstotliwość mycia - dostosowaną do faktycznej potrzeby (nie przetrzymywać ‘na siłę’ nieświeżych włosów), 

  • Dobrać właściwy szampon – oczyszczajacy, najlepiej o działaniu seboregulującym, ale nie podrażniający (świetną praktyką jest rozpienienie szamponu w kubeczku), 

  • Stosować dwukrotne mycie – wstępne oczyszczenie oraz mycie właściwe, podczas którego dobrze jest na kilka minut zostawić pianę na skórze głowy, 

  • Włączyć regularne peelingowanie skóry głowy

  • Dać szansę kosmetykom, aby mogły zadziałać, zamiast stale zmieniać na coś nowego, 

  • Nie trzymać zbyt długo mokrych włosów owiniętych w ręcznik czy turban. 

Warto też zastosować dwa rodzaje szamponów podczas mycia. Jeden mocno oczyszczajacy, o działaniu seboregulującym, a drugi ukierunkowany na nawilżenie skóry głowy. Jeśli będziemy wyłącznie ją oczyszczać, może to skutkować odwrotnym efektem do zamierzonego. Przy niedostatecznym nawilżeniu skóra jeszcze bardziej zwiększa produkcję sebum aby odbudować warstwę ochronną. Dlatego najlepiej jest zadbać o obie kwestie kompleksowo. 

 

Jakich składników szukać w kosmetykach do przetłuszczającej się skóry głowy? 

Mówiąc ogólnie - seboregulujących i nawilżających. Do tych pierwszych należą m. in.: olej neem, szałwia, łopian, pokrzywa, ekstrakty z pokrzywy czy korzenia lukrecji. W przypadku drugich, dobrze jest zwrócić uwagę na: trehalozę, betainę i probiotyki - inulinę czy alfa - glukan. Pomocne będą też substancje złuszczające w postaci kwasów. 

Domowym sposobem wspierającym walkę z przetłuszczającą się skórą głowy, jest dodanie glinki do szamponu lub zrobienie z niej maseczki. Na początek najlepsza będzie biała glinka, z uwagi na najdelikatniejsze działanie. Może być też świetnym zamiennikiem suchego szamponu i przedłużyć świeżość włosów. 

 

Przetłuszczanie się skóry głowy, a stylizacja włosów 

Wbrew pozorom, suszenie czy prostowanie włosów ma duży wpływ na przetłuszczanie się skóry głowy. Nawet niewielki wzrost temperatury przy skórze głowy, może zwiększyć nadprodukcję sebum o 10%. W przypadku prostownicy należy pamiętać o tym, aby każdorazowo oczyścić płytki urządzenia, na których zbierają się resztki kosmetyków użytych podczas stylizacji. Korzystny wpływ ma za to suszenie włosów, ale tylko letnim powietrzem i z odpowiedniej odległości (15 – 20 cm).  

Regularnego czyszczenia wymagają również używane na co dzień szczotki i grzebienie. I nie chodzi tu jedynie o zbierające się na nich włosy. Przynajmniej raz w tygodniu dobrze jest porządnie je umyć. Na ząbkach czy igiełkach (podobnie, jak na płytkach w prostownicy) zbierają się kosmetyki do stylizacji, pielęgnacji, kurz i różnego rodzaju pyłki. A to nie działa korzystnie na przetłuszczajacą się skórę głowy. 

Częste czesanie również może powodować pobudzenie gruczołów łojowych do pracy szczególnie, jeśli mocno szczotkujesz włosy przy skórze głowy. I jeśli często je dotykasz. Skóra dłoni również wydziela sebum, które nieświadomie przenosisz na włosy.  

 

Czy przy przetłuszczającej się skórze głowy trzeba zrezygnować z olejowania? 

Absolutnie nie 😊 Należy tylko zwrócić uwagę, aby nie olejować zbyt często samej skóry głowy, a jeśli już się na to zdecydujesz, pamiętaj o bardzo dokładnym zmyciu kosmetyku. Emulgowanie odżywką, umycie szamponem i peeling, to zestaw, który odpowiednio sobie z tym poradzi. 

Lepiej działającym rozwiązaniem do skóry głowy będą wcierki i peelingi o działaniu seboregulującym i nawilżającym. Niedokładnie oczyszczony skalp może skutkować potęgowaniem się problemu nadmiernego przetłuszczania, dlatego złuszczanie to element ‘must have’ pielęgnacji. Rewelacyjnie sprawdzą się w tym przypadku peelingi kwasowe - migdałowy, salicylowy, azelainowy czy szikimowy. 

 

Farbowanie włosów a wpływ na skórę głowy 

Farbowanie włosów może dawać złudne, chwilowe wrażenie poprawy stanu skóry głowy, kiedy borykamy się z nadmiernym przetłuszczaniem. Farby do włosów często zawierają składniki, które wysuszają skórę głowy i działają na nią drażniąco. Bezpośrednio po koloryzacji faktycznie można zauważyć, że włosy są dłużej świeże, za to po pewnym czasie problem może się nawet nasilić. Decydując się na zabiegi związane ze zmianą koloru przy mocno przetłuszaczającej się skórze głowy, dobrze jest zadbać o tzw. Blokery, które będą chroniły skórę głowy przed czynnikami drażniącymi. Nie należy też farbować włosów, kiedy są świeżo umyte. Naturalnie wytwarzane sebum tworzy na skórze warstewkę, która ogranicza wpływ silnie działających składników i dobrze jest ją tutaj po prostu wykorzystać. 

 

Dieta i stres a przetłuszczająca się skóra głowy 

Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta jest podstawą w dbaniu o siebie nie tylko od wewnątrz (odżywianie), ale również wpływa na zdrowy wygląd. Bogata w cukier, przetworzone produkty, o wysokim indeksie glikemicznym nie będzie działała korzystnie. Dodatkowo połączona ze spożywaniem alkoholu, potraw typu fast food i ostrych przypraw, może nasilać stany zapalne w organizmie. Stres i silne przeżycia emocjonalne wpływają z kolei na wzrost produkcji kortyzolu, którego receptory znajdują się również na skórze głowy. Dlatego istotne jest, żeby zaopiekować się każdym z aspektów. Dieta korzystna dla włosów to taka, która jest bogata w witaminy A, E, zdrowe tłuszcze (szczególnie omega 3) i antyoksydanty. Świetnie sprawdzą się tu produkty takie jak np.: dobre oleje, pestki, orzechy, siemię lniane, papryka, strączki i kiszonki, które zadbają również o mikrobiotę jelit. 

Posłuchaj całości rozmowy z ekspertką Rossmanna i dowiedz się, jak sobie radzić z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy: