Gimnastyka języka z Czyściochami – zabawy logopedyczne dla dzieci

16.10.2022

Zabawa to ważna sprawa. Wiedzą o tym doskonale zarówno dzieci jak i ich rodzice. To podczas pełnych uśmiechu aktywności budujemy relacje z dziećmi, uczymy je nowych umiejętności oraz wspieramy ich rozwój. Zabawa jest najskuteczniejszą formą nauki. Zgodnie z tą ideą stworzyliśmy zestaw gier z bohaterami Czyściochowa, które nie tylko zajmą je na wiele minut, ale ułatwią im także w przyszłości odkrywanie i poznawanie reguł językowych. Gotowi na wspólne zabawy? Zabierzcie dobry humor i bawcie się z Czyściochami!

Zdjęcie

Pociąg z Czyściochami

Sekwencja to ciąg znaków, które powtarzają się według określonej zasady. Ten rodzaj ćwiczenia ogólnorozwojowego wspiera rozwój mowy. Poprzez analizowanie, odkrywanie reguł oraz układanie od lewej do prawej strony, dziecko ćwiczy koncentrację, uwagę, analizę wzrokową oraz uczy się poznawać i stosować zasady. To świetne zadanie przygotowujące do nauki czytania i pisania. Poznawanie reguł podczas zabawy przekłada się także na odkrywanie i poznawanie zasad językowych.

POBIERZ: Pociąg z Czyściochami dla dzieci 2-3 lata

POBIERZ: Pociąg z Czyściochami dla dzieci 4+

Zdjęcie

Układanki z Czyściochami

Kategoryzowanie, to rodzaj ćwiczeń, w których poprzez analizę wszystkich elementów i ich cech, dziecko dostrzega łączące je podobieństwa i różnice. Na tej podstawie dokonuje kategoryzowania, czyli segregowania elementów. Czynność ta uczy wyodrębniania reguł poprzez analityczne myślenie. Ta umiejętności będzie pomocna dziecku podczas przyswajania nowych reguł, także językowych. Proponowana zabawa ćwiczy umiejętność analizy oraz syntezy wzrokowej i uczy wyciągania wniosków.

POBIERZ: Układanki z Czyściochami dla dzieci 2-3 lata

POBIERZ: Układanki z Czyściochami dla dzieci 4+

Zdjęcie

Odwzorowywanie polega na powielaniu układu obrazków rozmieszczonych na planszy z okienkami. Dziecko analizuje wzór i na jego podstawie tworzy identyczny.

Zadanie to uczy analizy wzrokowej, przetwarzania materiału od lewej do prawej strony (kolejność analizowania zgodna z tą, jaką wykorzystujemy podczas czytania i pisania), trenuje koncentrację oraz skupienie.

POBIERZ: Odwzorowanki z Czyściochami dla dzieci 2-3 lata

POBIERZ: Odwzorowanki z Czyściochami dla dzieci 4+

Zdjęcie

Podróż z Czyściochami

Sekwencje słuchowe to ciągi dźwięków - wyrazów, które należy zapamiętać, a następnie powtórzyć samodzielnie z pamięci.

Ćwiczenie to pozwala doskonalić uwagę słuchową, a tym samym trenować pamięć słuchową. Uczy koncentracji na bodźcach dźwiękowych oraz jest świetną gimnastyką mózgu malucha. Dzięki sprawnie funkcjonującej pamięci słuchowej, dziecku łatwiej przyswajać i zapamiętywać nowe słowa oraz reguły językowe w toku rozwoju mowy.

POBIERZ: Podróż z Czyściochami dla dzieci 5+

Zdjęcie

Szyfry z Czyściochami

Szyfrowanie polega na dokładnej analizie dwóch różnych grup informacji, a następnie wyciąganiu wniosków dotyczących łączących ich cech wspólnych, poprzez układanie etykietek na odpowiednich polach.

Jest świetną gimnastyką dla mózgu, ponieważ wymaga koncentracji, uczy analitycznego myślenia, odkrywania i stosowania reguł oraz rozwija logiczne i analityczne myślenie u dziecka. Aktywności te wymagają zaangażowania lewej półkuli mózgu dziecka, która odgrywa dużą rolę w procesie nabywania i kształtowania się języka.

POBIERZ: Szyfry z Czyściochami dla dzieci 5+

Zdjęcie

Historyjki z Czyściochami

Budowanie opowieści rozwija wyobraźnię, zwiększa zasób słów dziecka i motywuje do samodzielnego tworzenia rozwiniętych wypowiedzi ustnych oraz koncentracji na tym, aby pamiętać o użyciu wylosowanych w zabawie wyrazów. Ta zabawa jest świetną okazją do zwiększenia aktywności językowej dziecka, konstruowania w pełni samodzielnych wypowiedzi, a tym samym do praktycznego treningu językowego.

POBIERZ: Historyjki z Czyściochami dla dzieci 5+

Opracowanie merytoryczne zabaw przygotowała Magdalena Rybka, neurologopeda, ekspertka programu Rossnę!

 

Więcej dla Ciebie i Twojego dziecka

Odwiedź kanał Czyściochowo na YouTube i Spotify – bajki oraz piosenki z bohaterami Czyściochowa sprawią, że szczotkowanie zębów będzie kojarzone z przyjemnością, a mycie dłoni stanie się nieodłącznym elementem wizyty w toalecie! Tutaj nauka zdrowych nawyków higienicznych łączy się z zabawą.

Odwiedzam

Dołącz do grupy Rodzice, Rossnę! na Facebooku! – to przestrzeń do rozmów, wymiany doświadczeń oraz dzielenia się wskazówkami dotyczącymi wychowania.

Dołączam

Posłuchaj podcastu Rodzice, Rossnę! lub zobacz Poradnik rodzica na YouTube – specjaliści w łatwy i przystępny sposób wyjaśniają to, co może wydawać się skomplikowane, podpowiadają rozwiązania oraz weryfikują powszechnie panujące przekonania dotyczące zdrowia, higieny i rodzicielstwa.

Słucham podcastu

Oglądam poradnik