Higiena intymna u najmłodszych dzieci
Przede wszystkim należy pamiętać o jak najszybszej zmianie pieluszki, gdy dziecko zrobi kupę. Krocze pieluszkowych dzieci myjemy pod bieżącą wodą z odrobiną mydła. Najlepiej myć dłonią, a nie gąbkami czy myjkami, które trudno utrzymać w czystości i mogą się na nich zbierać bakterie.
Ważne też, by pamiętać, że dla najmłodszych stosujemy preparaty do higieny dostosowane do wieku. Im młodsze dziecko, tym bardziej powinniśmy zwracać na to uwagę. Szczególnie w pierwszych 2-3 latach życia mycie dzieci kosmetykami dla dorosłych może powodować podrażnienie.
Natomiast nawilżane chusteczki dla dzieci to opcja, która pomaga nam w sytuacjach podbramkowych: na spacerze czy w miejscach bez bieżącej wody.
Nie zapominajmy również o „wietrzeniu krocza”. Drobnoustroje lubią, gdy jest ciepło, ciasno i wilgotno, dlatego dobrze w ciągu dnia nawet na chwilę wietrzyć krocze pieluszkowych maluchów. Takie praktyki mogą bardzo pomóc, zwłaszcza gdy zaczyna się lub już trwa stan zapalny skóry.
U starszych dzieci z tego samego powodu zalecamy stosować przewiewną bieliznę i wygodne ubrania. Dobrze, gdyby do spania dzieci miały szczególnie luźne ubrania, np. koszulę nocną lub piżamkę z szerokimi nogawkami.
Higiena intymna u dziewczynek
Według badań najczęstszą przyczyną zapaleń okolic intymnych u dziewczynek przed pokwitaniem jest nieprawidłowa higiena okolic intymnych. W tym wieku srom jest szczególnie delikatny i podatny na zakażenia. Przyczyną jest niewielka ilość estrogenów.
Co więcej, cewka moczowa i ujście pochwy znajdują się bliżej odbytu niż u chłopców. Odległość ma znaczenie, bo zakażenia sromu czy dróg moczowych mogą wywoływać bakterie z okolicy pupy. Właśnie dlatego uczymy dziewczynki, żeby po skorzystaniu z toalety podcierały się od przodu do tyłu.
Krocze dziewczynek myjemy wodą z odrobiną preparatu myjącego, dostosowanego do ich wieku. Nie musi to być osobny preparat do higieny intymnej, wystarczy zwykłe dziecięce mydełko. Myjemy z zewnątrz oraz okolicę między wargami sromowymi mniejszymi a większymi. Nie myjemy natomiast wewnątrz pochwy.
Jeśli pomimo prawidłowej higieny miejsc intymnych wda się zakażenie, skontaktuj się z lekarzem. Jak rozpoznać początki zapalenia? Sygnałami stanu zapalnego skóry są podrażnienie, zaczerwienienie, małe ranki lub upławy o nieprzyjemnym zapachu. Kilkuletnia dziewczynka pewnie już powie nam, że ją swędzi krocze albo że „piecze przy siusianiu”.
Higiena intymna u chłopców
Chłopców też obowiązuje zasada podcierania się od przodu do tyłu. Jednak ze swej natury są mniej narażeni na ryzyko infekcji bakteriami jelitowymi, bo penis to dodatkowe centymetry do pokonania, a to znaczący dystans dla mikroskopijnych bakterii.
U rodziców chłopców zwykle najwięcej dylematów pojawia się wokół napletka. W pierwszych 3-4 latach życia napletek jest wąski, a właściwie sklejony z żołędzią prącia. U większości chłopców w kolejnych latach problem sam znika. To nie żadna stulejka (która jest nieprawidłowością), tylko tzw. „fizjologicznie wąski napletek”.
Jeżeli więc chłopiec sika bez problemu, nie występują stany zapalne tej okolicy czy zakażenia dróg moczowych, zwykle nie musimy robić kompletnie nic.
Natomiast gdy napletek jest przyklejony do żołędzi, a my go odciągamy na siłę, możemy spowodować mikrourazy, a z nich powstają blizny. Jeśli chcemy umyć tę okolicę, napletek wystarczy w kąpieli delikatnie odciągnąć, ale tylko do pierwszego oporu, nawet jeśli to tylko 1 mm.
U chłopców powyżej 4. roku życia wąski napletek jest znakiem, że należy skonsultować się z lekarzem. Zwykle zaczyna się od kilkutygodniowego leczenia miejscowego maściami. Najczęściej włącza się je w momencie, gdy chłopiec sam już potrafi odciągać napletek (bo wie najlepiej, ile może odciągnąć, żeby nie bolało).
Róża Hajkuś, lekarka pracująca na oddziale pediatrycznym