Higiena w pierwszych dniach życia dziecka

15.10.2022

Noworodek wymaga delikatnej i czułej pielęgnacji. Wprawdzie zabiegom tym trzeba poświęcić każdego dnia sporo uwagi i czasu, ale są bardzo ważne. Dominika Dobrzańska, położna i Certyfikowany Doradca Laktacyjny, ekspertka programu Rossnę! tłumaczy, jak najlepiej dbać o higienę noworodka.

„Make-up” noworodka

Twarz dziecka należy przemywać codziennie, najlepiej gazikiem lub płatkami kosmetycznymi namoczonymi w letniej, przegotowanej wodzie. Oczy powinny być przecierane płatkiem kosmetycznym, każde osobnym, od ucha w kierunku nosa. Uszy dziecka z kolei trzeba czyścić bardzo delikatnie i tylko z zewnątrz, rożkiem ręcznika lub pieluszki tetrowej. Nie powinno się robić tego patyczkiem, ponieważ istnieje ryzyko włożenia go zbyt głęboko.

Mimo, że noworodek nie ma jeszcze ząbków, nie wolno zapominać o pielęgnacji jamy ustnej i czyszczeniu dziąseł dziecka. Jak? Namoczonym w przegotowanej wodzie i owiniętym wokół palca gazikiem. Ile? Dwa razy dziennie. Po co? Aby usunąć resztki mleka i przyzwyczaić malucha do późniejszego mycia ząbków.

Kąpiel, czyli spa dla noworodka

Pierwszą kąpiel warto zrobić już w dniu powrotu ze szpitala. Choć nie trzeba jej powtarzać codziennie, to jednak doskonały sposób na dokładne obejrzenie maluszka, na skrupulatne wypielęgnowanie każdej fałdki, a także na wspólne czułości i wzajemne poznawanie się. Kąpiel pomoże maluchowi się odprężyć, a robienie jej codziennie o podobnej porze z czasem stanie się rytuałem, który wyciszy maluszka przed snem.

Przed rozpoczęciem kąpieli zadbajmy o odpowiednią temperaturę - nieco wyższą niż w pozostałych pomieszczeniach. Temperatura wody w wanience powinna wynosić ok. 38 stopni Celsjusza. Do wody można wlać emolienty lub odrobinę pokarmu mamy. Jeżeli dziecko płacze lub jest niespokojne, możemy wykąpać je w okryciu z pieluszki tetrowej. Pieluszka pomaga w „ogarnięciu” przez dziecko przestrzeni, dzięki niej jest mu cieplej.

Do wanienki warto wlać dużo wody. Nie trzeba się martwić zamoczeniem pępka czy uszu maleństwa. Należy tylko pamiętać, aby je potem dokładnie wysuszyć. Czym myjemy noworodka? W pierwszym miesiącu samą wodą, dopiero później można używać delikatnych produktów przeznaczonych dla niemowląt.

Mycie rozpoczynamy od góry, zaczynając od najczystszych części ciała, pamiętając o newralgicznych miejscach: szyi, pachach, pachwinach. Po wyjęciu malucha z wanienki, osuszamy go delikatnie, dotykając, a nie pocierając, ręcznikiem. Osuszamy skrupulatnie, pamiętając o wszystkich trudno dostępnych miejscach. Jeżeli skóra jest sucha, powinniśmy zadbać o odpowiednie jej nawilżenie, smarując rozgrzanym w dłoniach balsamem lub kremem.

Pępek musi być suchy i bezwonny

Pielęgnacja pępka - ta czynność często stresuje rodziców, zwłaszcza dopóki nie odpadnie kikut pępowinowy. Dlatego jego pielęgnacją najlepiej zająć się tuż po kąpieli, gdy jest jeszcze mokry. Pępek trzeba dokładnie oczyścić i wysuszyć fałd wokół kikuta pępowinowego. I właśnie wtedy najlepiej sprawdzają się… patyczki do uszu. Pielęgnację wykonujemy „na sucho”, nie ma potrzeby używać żadnych preparatów. Wycieramy pępek tak długo, aż patyczek będzie zupełnie czysty. Dobrze pielęgnowany kikut pępowinowy, utrzymany w suchym środowisku, nie powinien wydzielać żadnego zapachu i powinien odpaść do około 10. doby życia dziecka.

Pielęgnacja pośladków dziecka

Jest niezwykle istotna. Pupę należy przecierać płatkami kosmetycznymi moczonymi w ciepłej wodzie, za każdym razem po zrobieniu siusiu lub kupki przez dziecko. Ważne jest, szczególnie u dziewczynek, by zachować odpowiedni sposób mycia, zawsze w kierunku odbytu. Szczególnie na początku, gdy dziecko robi bardzo dużo kupek, warto też zabezpieczyć pachwiny i pośladki kremem dla niemowląt.

Dominika Dobrzańska, położna i Certyfikowany Doradca Laktacyjny, ekspertka programu Rossnę!

Produkty

Więcej dla Ciebie i Twojego dziecka

Odwiedź kanał Czyściochowo na YouTube i Spotify – bajki oraz piosenki z bohaterami Czyściochowa sprawią, że szczotkowanie zębów będzie kojarzone z przyjemnością, a mycie dłoni stanie się nieodłącznym elementem wizyty w toalecie! Tutaj nauka zdrowych nawyków higienicznych łączy się z zabawą.

Odwiedzam

Dołącz do grupy Rodzice, Rossnę! na Facebooku! – to przestrzeń do rozmów, wymiany doświadczeń oraz dzielenia się wskazówkami dotyczącymi wychowania.

Dołączam

Posłuchaj podcastu Rodzice, Rossnę! lub zobacz Poradnik rodzica na YouTube – specjaliści w łatwy i przystępny sposób wyjaśniają to, co może wydawać się skomplikowane, podpowiadają rozwiązania oraz weryfikują powszechnie panujące przekonania dotyczące zdrowia, higieny i rodzicielstwa.

Słucham podcastu

Oglądam poradnik

 

Przeczytaj także!

Krok 1 z 3

Aplikacja jest dostępna dla telefonów z systemem Android od wersji 6.0 lub iOS od wersji 12.0.

Google PlayApp StoreAppGallery