Jak dbać o nawilżenie twarzy?

18.11.2022

Odpowiednio nawilżona skóra jest odporna na szkodliwe czynniki zewnętrzne, jędrna i gładka. Stosowanie kosmetyków zatrzymujących wilgoć to absolutna podstawa pielęgnacji. Bez niej możesz zapomnieć o promiennej cerze i trwałym makijażu.

Twoja skóra składa się w 70% z wody, jednak w samym naskórku jest jej już tylko około 15%. Zaburzenia poziomu nawilżenia mogą być efektem niewłaściwej, wysuszającej pielęgnacji, ale też zmian hormonalnych czy narażenia na niekorzystne czynniki środowiskowe (zimno, ciepło, wiatr). Co istotne, nawilżenia potrzebuje każda skóra – niezależnie od wieku czy rodzaju. Jeśli masz cerę tłustą lub mieszaną i unikałaś kosmetyków nawilżających, popełniałaś jeden z największych błędów w pielęgnacji. Czas to zmienić!

 

Czym grozi utrata wody z naskórka?

Przeznaskórkowa utrata wody (TEWL) jest procesem naturalnie zachodzącym w skórze. Na skutek różnicy ciśnień w poszczególnych jej warstwach cząsteczki wody migrują do powłoki rogowej i odparowują. Dziennie w ten sposób „tracimy” około 300 ml wody. Jeśli jednak znika jej więcej, cera staje się przesuszona, szorstka i wiotka. Traci zdrowy koloryt i młodzieńcze napięcie. Jedną z przyczyn takiego stanu może być uszkodzenie płaszcza hyrdolipidowego skóry, czyli jej naturalnej warstwy ochronnej. Z upływem czasu nasz organizm zmniejsza też wytwarzanie naturalnych substancji nawilżających (np. kwasu hialuronowego), czego efekty szybko uwidaczniają się na skórze.

*współczynnik TEWL (Transepidermal Water Loos) to parametr określający poziom przeznaskórkowej ucieczki wody.

*Płaszcz hydrolipidowy skóry – ochronna warstwa naskórka, składająca się z wody i lipidów, która zapobiega odparowywaniu wilgoci z głębszych warstw skóry.

Jak wygląda skóra, której brakuje wilgoci?

  • jest szorstka, poszarzała i może się łuszczyć,
  • traci miękkość i sprężystość,
  • łatwiej ulega podrażnieniu,
  • staje się cieńsza i pojawiają się na niej drobne zmarszczki, tzw. zmarszczki z przesuszenia,
  • brak jej energii, wygląda starzej.

 

Jak zatrzymać wilgoć w skórze?

Aby zadbać o właściwy poziom nawilżenia, potrzebne jest działanie wielotorowe. Sama pielęgnacja nie wystarczy, jeśli nie będziesz pić odpowiedniej ilości wody i nie wprowadzisz kilku zdrowych nawyków. Jednym z nich jest wprowadzenie do codziennej diety świeżych, sezonowych warzyw i owoców. Jednak kluczowe jest regularne dostarczanie płynów. Jeśli więc zdarza ci się zapominać o piciu, możesz ściągnąć jedną z popularnych i darmowych aplikacji, która będzie ci o tym przypominała.

Najważniejsze jest wypijanie około dwóch litrów wody dziennie – radzi Jolanta Skąpska. – Jeżeli pijemy sporo kawy czy używany więcej soli niż jest zalecane, należy zwiększyć tę ilość. Świetnym sposobem nawilżania skóry od wewnątrz jest picie naturalnej wody kokosowej, która jest bogata w składniki mineralne, oraz przyjmowanie doustnie, w postaci suplementu diety, kwasu hialuronowego.

Zdjęcie

Co daje nawilżenie twarzy?

Jeśli do tej pory wydawało ci się, że krem nawilżający to jedyny potrzebny kosmetyk – byłaś w błędzie. Nawilżanie zaczyna się tak naprawdę już na etapie oczyszczania twarzy! Zapomnij o żelach na bazie alkoholu i nigdy nie myj twarzy zwykłym mydłem – to najszybszy sposób, by zaburzyć równowagę warstwy ochronnej skóry i skazać ją na przesuszenie. Możesz sięgnąć po specjalnie przeznaczone do mycia twarzy – mydło czarne, dudu czy siarkowe. Do demakijażu używaj preparatów na bazie wody – delikatnych pianek, żeli czy emulsji. Jeśli masz cerę nieproblematyczną, możesz przetestować azjatycki rytuał oczyszczania. Polega on na tym, że najpierw myjesz twarz preparatem tłustym (np. olejkiem do mycia), a następnie oczyszczasz ją drugi raz – preparatem na bazie wody. To nie tylko gwarantuje usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, lecz także dostarcza skórze cennych składników odżywczych. Jeśli masz cerę tłustą, do pierwszego etapu oczyszczania użyj kosmetyku z olejem, który nie obciąży skóry i nie będzie zatykał porów (np. jojoba, z pestek malin, lniany). Po umyciu twarzy sięgnij po tonik lub mgiełkę w sprayu. Taki kosmetyk przywróci odpowiednie pH i zadziała kojąco. Poszukaj preparatu z dodatkiem wód kwiatowych, witamin i antyoksydantów.

 

Co najlepiej nawilża skórę twarzy?

Oczyszczona cera potrzebuje kolejnego zastrzyku wilgoci. Na tym etapie warto zastosować silnie nawilżające serum, esencję lub booster. Tego rodzaju kosmetyki mają zwykle lekką konsystencję i są silnie skoncentrowane. Oznacza to, że zawierają wysokie stężenie składników aktywnych. Czego warto szukać w składzie? Kwasu hialuronowego, witaminy C, ekstraktów z zielonej herbaty, aloesu, aceroli, jagód goji i innych antyoksydantów. Jeśli masz cerę tłustą i mieszaną, poszukaj serum z niacynamidem (witaminą B3). Ten składnik przeżywa w kosmetologii tzw. drugą młodość – reguluje wydzielanie sebum i zmniejsza niedoskonałości. Na serum czy booster trzeba nałożyć krem – w zależności od rodzaju cery możesz wybrać lekki preparat nawilżający (normalna, mieszana, tłusta) lub preparat o gęstszej, bardziej tłustej konsystencji (sucha, wrażliwa).

Stosowanie kosmetyków bogatych w ceramidy oraz naturalne oleje powoduje uszczelnienie bariery naskórkowej i zabezpiecza przed utratą wody. Najskuteczniejsze składniki nawilżające to kwas hialuronowy, który w zależności od wielkości cząsteczki nawadnia wierzchnie bądź głębokie warstwy skóry, oraz składniki tworzące NMF (Natural Moisturizing Factor) – związki wiążące wodę, m.in. aminokwasy, mocznik, kwas piroglutaminowy i mlekowy – wyjaśnia specjalistka pielęgnacji skóry. – W codziennym dbaniu o cerę podstawą jest krem nawilżający oraz dodatkowo serum. Latem świetnie sprawdzi się odświeżająca mgiełka z dodatkiem wody termalnej – doradza kosmetyczka.

 

Nawilżenie twarzy EKSTRA

Jeśli twoja cera potrzebuje dodatkowego zastrzyku nawilżenia, sięgnij po peeling i maskę.

Zastosowanie raz w tygodniu peelingu, który usunie martwe komórki naskórka, a następnie nałożenie maski nawilżającej (żelowej lub w płacie) działa jak błyskawiczny zastrzyk nawodnienia i energii dla skóry. Ja lubię też używać nawilżaczy powietrza z dodatkiem olejków aromaterapeutycznych – dzięki temu cieszę się podwójnym efektem: nawilżenia powietrza oraz przyjemnego aromatu – wyjaśnia Jolanta Skąpska.

 

WAŻNE: krem z filtrem na twarz przez cały rok!

Nie zapominaj o fotoochronie skóry – jest konieczna przez cały rok. Narażona na działanie promieniowania UV cera szybciej traci wilgoć, a niechroniona starzeje się w przyspieszonym tempie. Nowoczesne preparaty pielęgnacyjne mają zwykle w składzie filtry ochronne (taką informację znajdziesz na opakowaniu kosmetyku). Wiosną, jesienią i zimą powinno to wystarczyć, ale latem możesz potrzebować silniejszej ochrony – na poziomie SPF 50 (więcej o ochronie przeciwsłonecznej przeczytasz tutaj).

 

Nawilżona cera to najlepsza baza pod makijaż

Niezależnie od tego czy malujesz się bardzo delikatnie, czy lubisz mocniejszy makijaż – przed nałożeniem kolorowych kosmetyków powinnaś zadbać o nawilżenie cery. Regularny peeling pomoże pozbyć się suchych skórek i wygładzi twarz. Codzienne stosowanie serum i kremu z nawadniającymi substancjami sprawi, że makijaż będzie bardziej trwały i po prostu – ładniejszy. Nie musisz obawiać się, że podkład czy puder spowodują przesuszenie cery. To już przeszłość! Nowoczesne kosmetyki do makijażu pełne są substancji pielęgnacyjnych, które poprawiają kondycję i wygląd cery. Zawierają antyoksydanty, ekstrakty botaniczne, wygładzające peptydy i zaawansowane cząsteczki zatrzymujące wilgoć na powierzchni skóry. Na rynku będzie ich coraz więcej, bo łączenie makijażu z pielęgnacją to jeden z najsilniejszych trendów w branży kosmetycznej. Nie zastanawiaj się, czy powinnaś nawilżać skórę – po prostu to zrób! Każda cera potrzebuje zastrzyku wilgoci – to pierwsze i podstawowe działanie anti-aging. Testuj kremy i mgiełki, stosuj maseczki i boostery. Nawilżania nigdy za wiele! ♥

 

Nasz organizm sam produkuje ten naturalny związek chemiczny, jednak począwszy od 35. roku życia robi to coraz wolniej. Z kolei po 45. roku życia następuje gwałtowny spadek syntezy tego kwasu w skórze, wskutek czego utrata jędrności skóry jest coraz bardziej widoczna. Dlatego warto wesprzeć się dobrymi kosmetykami. Kwas hialuronowy występuje w nich w trzech postaciach, a każda działa nieco inaczej:

  • wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy - tworzy na powierzchni skóry ochronny film, który przyciąga wodę. Wygładza i działa zmiękczająco,
  • średniocząsteczkowy kwas hialuronowy - stymuluje naturalne mechanizmy ochronne skóry, regeneruje i niweluje szorstkość naskórka,
  • małocząsteczkowy kwas hialuronowy - przenika najgłębiej, stymuluje produkcję kolagenu, nawilża i ujędrnia.

 

Tekst: AGNIESZKA WRÓBLEWSKA

Nasz ekspert: JOLANTA SKĄPSKA, kosmetyczka

Artykuł pochodzi z magazynu SKARB - LATO 2021

Kategorie