Czy i jak stosować krem pod oczy?
Wiele osób zastanawia się, czy krem pod oczy jest potrzebny. A może wystarczy ten sam krem, który nakładamy na całą twarz? Odpowiedź brzmi: to zależy.
Jeżeli skóra pod okiem dobrze reaguje na kosmetyki dedykowane całej twarzy, sięganie po specjalny produkt pod oczy nie jest niezbędne (wyjątek stanowią kosmetyki z retinolem, a także kwasami AHA i BHA – tu liczy się stężenie składników aktywnych). Trzeba to samemu przetestować, uważnie obserwując reakcje skóry. Pamiętajmy, że skóra pod oczami jest aż 10 razy cieńsza, bardziej delikatna, a także bardziej podatna na wysuszenie ze względu na brak gruczołów łojowych. Dlatego do kosmetycznych eksperymentów w tej okolicy trzeba podchodzić ze szczególną ostrożnością.
Warto wiedzieć, że kremy pod oczy muszą spełnić bardziej rygorystyczne kryteria niż kosmetyki do twarzy – ze względu na szczególną wrażliwość okolicy oka i zwiększone ryzyko podrażnień. Mają ponadto lżejszą konsystencję, aby niepotrzebnie nie obciążać cienkiej skóry pod oczami.
Jeśli borykasz się z problemami w okolicy oka, takimi jak cienie, obrzęki, worki pod oczami czy alergie, postaw na osobny krem pod oczy. Tu istotne są bowiem konkretne składniki dopasowane do danej potrzeby :)
Jak prawidłowo nakładać krem pod oczy?
Wydaje się to proste, ale jest kilka zasad, o których warto pamiętać:
- po pierwsze krem pod oczy nakładamy bardzo delikatnie – ruchem wklepującym, nie przeciągającym (rozciąganie skóry stymuluje powstawanie zmarszczek!),
- od zewnętrznego kącika do wewnętrznego na dolnej powiece, ale od wewnętrznego do zewnętrznego na górnej powiece,
- około 0,5 cm od samego oka (krem na skórze i tak naturalnie migruje, więc lepiej nie aplikować go zbyt blisko),
- jeśli zastanawiasz się, czy krem pod oczy można stosować na powieki, odpowiedź brzmi: nawet trzeba! Skóra powiek również ulega wysuszeniu i starzeniu, a problem m.in. opadającej powieki można zminimalizować odpowiednią pielęgnacją,
- w pierwszej kolejności nakładamy krem po oczy, potem resztę kosmetyków do pielęgnacji twarzy,
- zarówno rano, jak i wieczorem – rano wybierajmy kremy pod oczy nawilżające, rozjaśniające, zaś wieczorem bogatsze konsystencje stymulujące regenerację i poprawiające mikrokrążenie,
- a co ze składnikami takimi jak retinol czy łagodne kwasy? Jak najbardziej można stosować je w okolicy oka – oczywiście wyłącznie w wieczornej pielęgnacji, wprowadzając je stopniowo i obserwując reakcje skóry, by zbudować tolerancję. Stężenie retinolu czy kwasów AHA i BHA w kosmetyku pod oczy jest niższe niż w produkcie do twarzy, aby nie wywołać podrażnień.
Oprócz kremów warto stosować także płatki pod oczy, które skutecznie minimalizują obrzęki – stanowią one ratunek zwłaszcza przed ważnym wyjściem. Świetnie sprawdzają się także poprawiające mikrokrążenie masaże przy pomocy jadeitowych lub kwarcowych rollerów (więcej o masażu twarzy przeczytasz TUTAJ).
Skuteczny krem pod oczy – czyli jaki?
Jaki powinien być idealny krem pod oczy? Przede wszystkim zawierający składniki aktywne nastawione na konkretne potrzeby czy problemy w okolicy oka. W przypadku braku specyficznych potrzeb czy problemów sprawdzą się nawilżające oraz odbudowujące kremy pod oczy zawierające np. ceramidy lub emolienty. Ważna jest profilaktyka – prawidłowe nawilżanie pozwala opóźnić objawy starzenia.
Składniki działające przeciwzmarszczkowo i poprawiające gęstość skóry to np. peptydy czy ekstrakt z jeżówki. Na obrzęki świetnie działa kofeina, rutyna, a także ekstrakt z czarnej lub zielonej herbaty. Witamina C rozjaśnia cienie pod oczami, a ekstrakt z kasztanowca lub arniki poprawia mikrokrążenia.
Nie tylko krem pod oczy – jak dbać o skórę pod oczami
Co, oprócz pielęgnacji, ma wpływ na wygląd skóry pod oczami? Z jednej strony uwarunkowania genetyczne, np. budowa oka, które oczywiście są od nas niezależne. Ale ważny jest też styl życia, a tu już możemy wprowadzić pewne zmiany. Przetworzone jedzenie, duża ilość soli, za mało wody, alkohol – to wszystko powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, a w konsekwencji opuchnięcia także pod oczami.
Chyba każdy z nas miał okazję przekonać się (na własnej skórze), że właśnie obszar pod oczami najbardziej zdradza nasze zmęczenie i niedostatek snu. Pod okiem widać również niektóre problemy zdrowotne, np. kłopoty z wątrobą czy nerkami. Fioletowe zasinienia mogą być objawem anemii. Z kolei alergie powodują, że oczy łzawią i odruchowo je trzemy, co niestety pogarsza stan skóry w tym obszarze.
Dla dobra skóry pod oczami warto wykonywać jak najbardziej delikatny demakijaż. Najlepiej sprawdzą się formuły kosmetyków takie jak olejek czy masło, które rozpuszczają makijaż bez pomocy płatka. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie demakijażu bez użycia płatka kosmetycznego, pamiętaj, by mocno go nasączyć i nie pocierać nim skóry, ale delikatnie dociskać i chwilę przytrzymywać. Rozciągania skóry unikamy też podczas nakładania korektora pod oczy – do aplikacji najlepiej nada się miękka gąbeczka, którą wklepiesz produkt. Pod makijaż zawsze nakładaj lekki krem pod oczy, który uchroni skórę przed przesuszeniem, nie kolidując z korektorem czy pudrem. Pamiętajmy także, by utrzymywać w czystości wszelkie akcesoria do makijażu, zwłaszcza te stosowane wokół oczu – higiena pozwala uniknąć wielu problemów skórnych.
W jakim wieku zacząć stosować krem pod oczy?
Zastanawiasz się, kiedy najlepiej wprowadzić krem pod oczy? To sprawa bardzo indywidualna zależna od wielu czynników, m.in. uwarunkowań genetycznych, dlatego trudno o uniwersalną wskazówkę. Przykładowo zasinienia pod oczami występują, gdy skóra jest wyjątkowo cienka i prześwitują przez nią naczynia krwionośne – mogą więc dotyczyć osób w każdym wieku. Prawdą jest jednak, że w okolicach 20 roku życia zaczynają zachodzić w skórze pewne zmiany, np. zmniejsza się synteza kwasu hialuronowego. Z wiekiem zwiększa się także intensywność pracy mięśni okrężnych oka konieczna, by nawilżyć gałkę oczną – częściej mrugamy, co przyczynia się do powstawania zmarszczek. Wniosek? Na pielęgnację nigdy nie jest za wcześnie, ale klucz to obserwowanie potrzeb skóry :)
Zobacz kremy pod oczy dostępne w naszej drogerii i znajdź najlepszy dla siebie ;)