Jak rozjaśnić włosy?
Pytanie powinno brzmieć: jak rozjaśnić włosy, by im nie zaszkodzić? To bardzo ważne, byś zrozumiała, czym rozjaśnianie włosów jest, bo tylko wtedy będziesz w stanie się do niego dobrze przygotować.
Zewnętrzna część włosa składa się z łusek, które przylegają do jego kory. Łuski te, w zależności od wielu czynników, są mocniej od niej odchylone lub bardziej przylegające. Warto zauważyć, że im bardziej łuski przylegają do kory, tym kondycja włosów jest lepsza. Jak na te łuski działa rozjaśniacz? Niestety w znaczącym stopniu odchyla je od kory. Dzieje się tak, ponieważ tylko wtedy składniki aktywne są w stanie wypłukać barwnik z włosa. Jest to proces stopniowy, dlatego często podczas rozjaśniania można zauważyć, że włosy przybierają różne kolory – od pomarańczowego do wymarzonego blondu.
Jak przygotować włosy do rozjaśniania? Na początek oceń ich kondycję. Im lepsza, tym mniej rozjaśniacz im zaszkodzi. Zdecydowanie odradza się rozjaśnianie włosów wcześniej już rozjaśnionych bądź mocno zniszczonych. Żadne produkty dostępne na rynku nie będą w stanie uchronić ich przed dużym zniszczeniem. A jak rozjaśnić włosy farbowane? Postaraj się odczekać 3-4 miesiące nim je rozjaśnisz. W tym czasie możesz skupić się na pielęgnacji. Najlepiej rozjaśnianie zniosą włosy naturalne. Jednak tutaj również warto przed rozjaśnianiem zadbać o odpowiednią pielęgnację i odżywienie.
Jak rozjaśnić włosy w domu?
Nim podejmiesz się rozjaśniania włosów w domu, koniecznie zaopatrz się w niezbędne akcesoria. Co będzie Ci potrzebne?:
- miseczka – ważne, by była szklana lub plastikowa. Unikaj metalu, gdyż może wejść w reakcję z rozjaśniaczem,
- rękawiczki ochronne – niezbędne zabezpieczenie dłoni,
- pędzelek – to właśnie nim rozprowadzisz rozjaśniacz na włosach,
- wazelina lub krem – do zabezpieczenia skóry wokół włosów,
- oczyszczający szampon,
- ubranie i ręcznik – najlepiej takie, których nie będzie Ci szkoda, gdyby się zabrudziły.
Przed rozjaśnianiem włosów koniecznie dobrze je rozczesz. Następnie podziel je na sekcje. To ułatwi Ci nałożenie produktu równomiernie. Pamiętaj, że producenci do rozjaśniacza dołączają instrukcję, jak należy z nim postępować. Bezwzględnie się jej trzymaj, w szczególności czasu trzymania produktu na włosach, to bardzo ważne. Jeśli “przetrzymasz” rozjaśniacz, Twoje włosy na tym bardzo ucierpią.
Warto na bieżąco sprawdzać, jak włosy wyglądają. Jeśli uznasz, że efekt rozjaśnienia jest już satysfakcjonujący, to śmiało możesz zmyć produkt wcześniej. A jak to zrobić? Przede wszystkim dokładnie. Najlepiej dwa razy umyj włosy szamponem oczyszczającym, a po tym nałóż na nie odżywkę, aby odrobinę je zregenerować. Jeśli suszysz włosy suszarką, pamiętaj, by robić to chłodnym nawiewem.
Jak naturalnie rozjaśnić włosy?
A co, jeśli nie chcemy na włosy nakładać rozjaśniacza? Czy są jakieś inne sposoby, by zyskały jaśniejsze tony? Jak rozjaśnić włosy bez rozjaśniacza? Jest na to kilka sposobów i produktów, które z pewnością znajdziesz w swojej kuchni! Oto kilka z nich:
- rumianek – to naturalny toner. Płukanie włosów naparem z rumianku nada im naturalne refleksy,
- miód – wystarczy, że odrobinę miodu rozpuścisz w wodzie i tak powstałą miksturą wypłuczesz włosy. Efekt rozjaśnienia powinien być widoczny od razu; oczywiście będzie on subtelny, ale włosy zdecydowanie będą bardziej błyszczeć,
- cynamon – maseczka z cynamonu rozjaśni Twoje włosy, ponieważ przyprawa ta ma w sobie kwas cynamonowy. To właśnie ten składnik działa rozjaśniająco na kosmyki. Warto zachować jednak ostrożność, ponieważ cynamon działa drażniąco na skórę głowy.
Teraz już wiesz, jak naturalnie rozjaśnić włosy! Po który naturalny składnik sięgniesz najpierw? ;)