Jak sobie radzić z kolkami u niemowląt?

08.10.2022

Kolki u niemowląt spędzają sen z powiek wielu rodzicom. Płaczący maluch to duży stres dla całej rodziny. Dlaczego niektóre dzieci mają napady bólu brzuszka, a inne nie? Jak rozpoznać, że to kolka i czy można jej zapobiec? Co zrobić, gdy nasze maleństwo bardzo cierpi? Na te pytania odpowiada Dominika Dobrzańska, położna i Certyfikowany Doradca Laktacyjny, ekspertka programu Rossnę!

Objawy kolki

Dziecko prawdopodobnie ma kolki, gdy:

  • kilka razy w tygodniu, mniej więcej o tej samej porze, jest niespokojne i płacze;
  • jego brzuszek wydaje ci się wzdęty;
  • ciężko je uspokoić.

Uspokajamy, ta dolegliwość dotyka zdrowych, prawidłowo rozwijających się niemowląt. Szacuje się, że może występować nawet u 40-50% dzieci. Ze specjalistą trzeba koniecznie się kontaktować, jeżeli objawy są bardzo niepokojące, wywołujące na przykład gorączkę czy wymioty.

Kolki najczęściej pojawiają się ok. 3. tygodnia życia i ustępują samoistnie w 3-4 miesiącu. Najpóźniej do ukończenia przez dziecko szóstego miesiąca, nie powinno być po nich śladu.

Przyczyny powstawania kolek

Niestety, nie znamy dokładnej przyczyny kolek. Na ich występowanie prawdopodobnie nakłada się kilka, występujących jednocześnie czynników, takich jak:

  • niedojrzały układ pokarmowy,
  • nieprawidłowa technika karmienia,
  • nieprawidłowe techniki pielęgnacyjne,
  • nieprawidłowy sposób noszenia dziecka,
  • zaburzona mikrobiota układu pokarmowego,
  • niedojrzałość układu nerwowego (kolki porównuje się do migren u starszych dzieci),
  • alergia na białko mleka krowiego,
  • stres i stany lękowe u rodziców,
  • palenie tytoniu przez domowników.

Jak radzić sobie z kolką?

Na kolkę nie ma lekarstwa. Na szczęście działania rodziców mogą przynieść dziecku ulgę. Jak? Na początek powinni się sami opanować i wyciszyć, mimo tego, że płacz niemowlaka to dla nich duży stres i wyzwanie. Nerwowe zachowanie może nasilać objawy, a co gorsza wydłużać czas napadu kolki.

Płaczącego niemowlaka można uspokajać przytulaniem, noszeniem np. w odpowiednio zawiązanej chuście, bujaniem czy kołysaniem na piłce gimnastycznej. Dobrze jest puścić nagranie szumu, zaś na brzuszek malucha położyć rozgrzany woreczek z pestkami wiśni. Niektóre dzieci doskonale odprężają się w kąpieli, jeżeli więc dziecko odczuwa dolegliwości wieczorami, warto wcześniej zrobić długą, ciepłą kąpiel.

Masaż na kolkę niemowlęcą

Dobrym sposobem na bóle brzuszka jest też masaż antykolkowy. Można wykonywać go dwa, trzy razy dziennie wtedy, gdy maluszek jest spokojny, ale nie tuż po jedzeniu. Warto na ten czas zadbać o optymalną temperaturę, przygaszone światło, cichą muzykę lub szum. Dłonie powinny być ciepłe, podobnie jak oliwka.

Masaż pozwala dziecku się odprężyć, pozbyć nadmiaru gazów w jelitach, a czasem ułatwia zrobienie kupki. Ponadto, poprzez czuły dotyk mamy lub taty, doskonale pogłębia wzajemne przywiązanie.

Warto pamiętać, że kolki pojawiają się i ustępują nagle. Nie należy martwić się nimi na zapas, ponieważ mogą się już nie pojawić. Z drugiej strony niewzruszony spokój i bliskość rodzica to najlepsze, co możemy zrobić, by ukoić niepokój niemowlaka.

Dominika Dobrzańska, położna i Certyfikowany Doradca Laktacyjny, ekspertka programu Rossnę!

Zobacz jak możesz zapobiegać kolce!

W trosce o spokojny brzuszek

Więcej dla Ciebie i Twojego dziecka

Odwiedź kanał Czyściochowo na YouTube i Spotify – bajki oraz piosenki z bohaterami Czyściochowa sprawią, że szczotkowanie zębów będzie kojarzone z przyjemnością, a mycie dłoni stanie się nieodłącznym elementem wizyty w toalecie! Tutaj nauka zdrowych nawyków higienicznych łączy się z zabawą.

Odwiedzam

Dołącz do grupy Rodzice, Rossnę! na Facebooku! – to przestrzeń do rozmów, wymiany doświadczeń oraz dzielenia się wskazówkami dotyczącymi wychowania.

Dołączam

Posłuchaj podcastu Rodzice, Rossnę! lub zobacz Poradnik rodzica na YouTube – specjaliści w łatwy i przystępny sposób wyjaśniają to, co może wydawać się skomplikowane, podpowiadają rozwiązania oraz weryfikują powszechnie panujące przekonania dotyczące zdrowia, higieny i rodzicielstwa.

Słucham podcastu

Oglądam poradnik

 

Przeczytaj także!

Krok 1 z 3

Aplikacja jest dostępna dla telefonów z systemem Android od wersji 6.0 lub iOS od wersji 12.0.

Google PlayApp StoreAppGallery