Wróć do wszystkich inspiracji

Karnawałowa domówka do białego rana

Karnawałowa domówka do białego rana

Bal karnawałowy w domu? Czemu nie. Trzeba tylko dobrze go przygotować. Poznaj 5 sposobów na udaną domówkę w karnawale 2019!

1. Goście, goście! Karnawał 2019 czas rozpocząć!

W karnawale sąsiedzi są bardziej wyrozumiali niż zwykle, a karnawał 2019 to aż 59 dni. Poważne kolacje przy stole, spędzane na rozmowach, przygotowywaniu i późniejszym celebrowaniu posiłku zostaw na inne okazje. Zaszalej i zaproś nieco więcej gości, niż masz krzeseł i miejsc na kanapie. Zrób bal karnawałowy w skali mikro. Nastaw się, że będziesz krążyć między nimi, a rozmowy będą luźniejsze. Jeśli robisz zabawę karnawałową pierwszy raz i nie masz jeszcze doświadczenia, ile osób może zmieścić się wygodnie w twoim mieszkaniu, zastosuj przelicznik: ok. 1 metr kwadratowy/na gościa stojącego przyjęcia. Oczywiście bierz pod uwagę tylko tę przestrzeń, w której bal karnawałowy może się odbyć, a nie pełen metraż z uwzględnieniem komórki!

2. Bal karnawałowy: nieprosta sztuka zapraszania

Bal karnawałowy w domu to taka trochę huczniejsza domówka. Nie musisz drukować zaproszeń na ozdobnym papierze, chyba że są one elementem tematycznej zabawy (punkt 3). Ale samo zapraszanie jest kluczowe. Zanim zaczniesz zwoływać gości, zajrzyj do kalendarza i jeśli np. twoi znajomi mają małe dzieci, nie planuj balu karnawałowego w czasie ferii zimowych. Omijaj też popularne imieniny, imprezy sportowe czy koncerty, na które wszyscy się wybierają. Do zapraszania najłatwiej wykorzystać media społecznościowe, ale nie jest to najefektywniejszy sposób. Jeśli chcesz, żeby goście, na których ci zależy, dopisali – dwa tygodnie wcześniej zadzwoń do nich, przekonaj się, czy nie mają już czegoś w planach, a po rozmowie wyślij SMS z informacjami o dacie, godzinie, adresie, kodem do domofonu itp. Możesz napisać, co zapewniasz, a co jest mile widziane, do której bal karnawałowy może trwać. Dzień wcześniej warto wysłać przypominajkę o zabawie karnawałowej, w stylu „Czekam na Was jutro od 20. Ania”.

3. W co się bawić w karnawale 2019?

Zazwyczaj goście pytają, czy spotykamy się z powodu jakiejś okazji. Oczywiste są śledziki i ostatki, ale warto wykorzystać to, co nam kalendarz sam przynosi. Jedną z lepszych moich domówek był walentynkowy bal singli. Każdy dostał zabawne gadżety, a tańce trwały do rana. Styczeń to okazja do oscarowego przyjęcia, na bal karnawałowy można wystylizować się jak na czerwony dywan. Stroje karnawałowe dla dorosłych można oczywiście wypożyczyć, ale sporo zabawy dostarczy też samodzielne ich przygotowanie. Możesz zaprosić na party w stylu lat 60., ze złotem jako kolorem przewodnim, w śmiesznych okularach, na surferską plażę w środku zimy, w stylu ABBY i Boney M, raperskie itp., itd. Atrakcją karnawału 2019 może być gra towarzyska albo zabawa w śledztwo i odgadywanie, kto popełnił zbrodnię, ale to wymaga przygotowania i rozdania jasnych instrukcji oraz wyczucia odpowiedniego momentu na ich przeprowadzenie. Ważne, żeby motyw balu karnawałowego nie zniechęcał z powodu poziomu trudności – powinien być dodatkową atrakcją, okazją do uśmiechu, sposobem na nadanie domówce wyjątkowego charakteru.

4. Mam grać? Muzyka na balu karnawałowym

Wybór muzyki, która ma być tłem dla przyjęcia stojąco-siedzącego nie przysparza większych problemów. Co innego z balem karnawałowym. Kto nie podchodził nigdy do didżeja z prośbą o zmianę muzyki – ręka do góry. Teraz, w czasach, gdy za darmo lub za niewielką opłatą korzystamy z muzyki dostarczanej w sieci, np. przez Spotify, to nie problem być didżejem nawet na zabawie karnawałowej. Możesz skorzystać z listy utworzonej przez innego użytkownika danego serwisu, możesz przygotować swoją, a na pewno masz też wśród znajomych zapaleńca, który chętnie przygotuje oprawę muzyczną na bal karnawałowy. Jeśli sama chcesz zadebiutować w tej roli, zastanów się, ile godzin muzyki jest ci potrzebne. Układaj listę, zaczynając od spokojnych utworów na powitanie, a na moment, kiedy już wszyscy goście powinni być na miejscu, zaplanuj żywszą muzykę, która porwie każdego do tańca. Pamiętaj jednak, że nawet najwytrwalsi królowie parkietu też muszą kiedyś odpocząć, zrób więc spokojne przerywniki. Jeśli masz sąsiadów – po godzinie 22.00 graj spokojniej, wolniej i ciszej. Karnawał 2019 będzie udany!

5. Udany bal karnawałowy: grunt to organizacja

  • Nie zapomnij o miejscu na płaszcze i kurtki.
  • Zabezpiecz wszystko, co jest dla ciebie cenne, a co przez przypadek mogłoby zostać uszkodzone podczas balu karnawałowego. Sprzętu muzycznego nie stawiaj na imprezowym barku.
  • Nawet jeśli impreza jest składkowa, miej w zapasie wszelkiego rodzaju napitki i przekąski, które łatwo w każdej chwili uzupełnić, a na krytyczną sytuację – pod ręką numer do najbliższej pizzerii, która dowozi ekspresowo.
  • Zorganizuj minibar. Takie miejsce podczas domowego balu karnawałowego jest bardzo praktyczne - każdy może sam się obsłużyć.
  • Bal karnawałowy w domu to nie przyjęcie dyplomatyczne – możesz wystawić szkła i talerze, których nie będzie ci żal, gdy się rozbiją. Rozwiązaniem są również kieliszki, które nazywam „nie od kompletu”, z kolorowymi nakładkami, pomagającymi gościom rozpoznać ich własny.
  • Od praktycznej zastawy możesz odwrócić uwagę gości balu karnawałowego dekoracjami i odpowiednim oświetleniem. Zwykła szklana kula stawia wszystko w innym świetle.
  • Uprzedź sąsiadów. Jeśli nie możesz zrobić tego osobiście, zostaw miły liścik, że tego i tego dnia w takich i takich godzinach będzie nieco głośniej. Jeśli dołączysz do tego słodki drobiazg lub coś zabawnego – w karnawale 2019 na pewno ci wybaczą.

Tekst: Katarzyna Montgomery

Wypróbuj