Kremy BB i CC

Jeśli zobaczysz na kosmetyku znak BB albo CC, ciesz się! Bo to oznacza, że masz do czynienia z wielofunkcyjnym produktem, który sporo potrafi.

Formuła kremu BB (blemish base) została opracowana przez niemiecką dermatolog dr Christine Schrammek, która chciała stworzyć kosmetyk do pielęgnacji skóry po zabiegach. Jego zadaniem miało być nawilżanie, ochrona przed słońcem i maskowanie zaczerwienionej, łuszczącej się skóry oraz blizn. Pomysł na połączenie wszystkiego, czego potrzeba do dbania o cerę, w jednej tubce bardzo szybko został podchwycony przez azjatycki przemysł kosmetyczny. I nic dziwnego –gdzie, jeśli nie w kraju, w którym kobieta tylko do pielęgnacji twarzy używa 8-10 kosmetyków, idea „kilka w jednym” miałaby się lepiej sprawdzić? Dlatego obecne formuły i popularność kremów typu BB to wyłącznie zasługa Koreanek i Japonek. Kobiety Wschodu znane są nie tylko z niezwykłej dbałości o skórę, ale przede wszystkim z zamiłowania do naturalnych makijaży. Dla nich klasyczny make-up oparty na kryjącym podkładzie nie tylko jest niedostatecznie pielęgnujący, ale też niesie ryzyko nienaturalnego wyglądu (efekt maski!).

Wraz z modą na naturalne makijaże kremy BB przywędrowały do Europy i szybko zyskały popularność. Pozwalają one uzyskać gładką, przejrzystą i naturalną cerę, bo zawierają mało pigmentów i dostosowują się odcieniem do naturalnej barwy skóry. Dlatego paleta dostępnych kolorów jest mniejsza niż w przypadku zwykłych podkładów.  

Niedługo po premierze kremów BB na rynku pojawiły się kosmetyki CC – dają one mniej więcej te same korzyści co kremy i balsamy z rodziny BB, ale ich działanie jest bardziej ukierunkowane. W grupie CC znajdziesz produkty dedykowane np. cerze naczynkowej czy skłonnej do przebarwień. Ponadto kosmetyki CC zapewniają dużo lepsze pokrycie kolorystyczne niż kremy BB, które radzą sobie z wyrównaniem kolorytu, ale już słabiej z maskowaniem bardziej widocznych niedoskonałości.

Osobom z cerą trądzikową i z silnymi przebarwieniami poleca się mieszanie kremów BB i CC z kryjącym podkładem.

W  grupie produktów CC jest wiele przeznaczonych do ciała. Ich zadaniem, oprócz nawilżania, jest wyrównywanie koloru skóry i korygowanie niedoskonałości typu pajączki, siniaki, przebarwienia.

Przemysł kosmetyczny lubi zmiany i nowinki. Już od kilku lat tworzy się nowa kategoria – DD. Dopóki jednak nie poznamy jej właściwości, korzystajmy ze sprawdzonej BB i CC.

Słowniczek

BB - blemish base, beauty balm;
CC -color control cream, color & care; color and correct;
DD - Dynamic Do-All!

Tekst: Magda Rosłaniec


Pobierz aplikację i korzystaj z wyjątkowych rabatów na zakupy.