Posłuchaj odcinka podcastu, w którym ekspertka Rossmanna wyjaśnia, jak działają kwasy (link na dole), a jeśli wolisz przeczytać - przewijaj dalej.
Role kwasów w kosmetykach
Gdyby kwasy były aktorami, można by im przyznać oskara za to, że spełniają wiele ról w pielęgnacji i w każdej sprawdzają się rewelacyjnie:
-
Nawilżają - na pewno znasz kwas hialuronowy, który jest królem nawilżania,
-
Są obecne w każdym oleju – pod postacią kwasów tłuszczowych,
-
Działają antyoksydacyjnie – kwas askorbinowy (bardziej rozpoznawalny jako wit. C),
-
Regulują pH i mogą być konserwantami w kosmetykach,
-
Odpowiadają za stabilność produktu i czasem ciężko byłoby stworzyć kosmetyk bez kwasów.
Kwasy a podrażnienia skóry
Jest kilka czynników, które wpływają na moc kwasu i na które dobrze jest zwrócić uwagę, aby pielęgnacja kwasami była skuteczna i bezpieczna. Jeśli dopiero włączasz je (lub masz zamiar), zacznij od niższych stężeń. Zbyt wysokie stężenie na początek czy przedłużony czas aplikacji mogą faktycznie wywoływać podrażnienia. Na siłę działania kwasu ma wpływ również wielkość cząsteczek (jeśli są małe, łatwiej przenikają i penetrują głębsze warstwy skóry), ich lipofilowość, zdolność do rozpuszczania się w danym środowisku i pH kosmetyku. Dlatego warto stosować się do instrukcji, którą podaje producent na opakowaniu. Wskazania do stosowania zostały opracowane przez ekspertów i technologów, którzy tworzyli dane formuły i wiedzą, w jaki sposób kosmetyk zadziała w najbardziej skuteczny i bezpieczny sposób. Jeśli kwasy to dla Ciebie świeży temat, lepiej nie zmieniać nic na własną rękę 😊
Najczęściej występujące kwasy i ich działanie:
-
Kwas migdałowy - należy do tych delikatnych, wykazuje działanie seboregulujące,
-
Kwas azelainowy - działa rozjaśniająco na przebarwienia posłoneczne i pozapalne (potrądzikowe),
-
Kwas laktobionowy i glukonolakton - nawilżają, łagodzą, działają przeciwzapalnie i przeciwstarzeniowo,
-
Kwas hialuronowy – ma zdolność wiązania wody do 1000x więcej niż sam waży, nawilża i uelastycznia skórę,
-
Kwas glikolowy – pobudza komórki do odnowy, głęboko penetruje skórę,
-
Kwas l – askorbinowy – silny antyoksydant, działa rozjaśniająco,
-
Kwas glikolowy - działa złuszczająco,
-
Kwasy tłuszczowe - emolienty, korzystnie wpływają na barierę hydrolipidową.
Czy kwasy można łączyć z retinolem?
Pod warunkiem, że najpierw dobrze przygotujesz skórę. Aby połączyć ze sobą obydwa składniki, ważne jest, aby przedtem sprawdzić i przyjrzeć się, w jakim stanie jest Twoja bariera hydrolipidowa. Jeśli zauważysz nadmierną suchość, szorstkość czy nadwrażliwość - pierwszym krokiem powinno być zaopiekowanie się tymi problemami. Dopiero później można pójść krok dalej.
Jeśli bariera hydrolipidowa jest w dobrym stanie - sprawdź, jakie stężenia zarówno kwasu jak i retinolu służą najlepiej Twojej skórze. Pod lupę weź najpierw jeden składnik, potem drugi i koniecznie na początek wybierz preparaty o niskim stężeniu. Skóra powinna mieć czas, aby się przyzwyczaić i odpowiednio przygotować na wyższą dawkę kosmetyku.
Dopiero wtedy, gdy będziesz w stanie określić jakie stężenie działa najlepiej, możesz spróbować połączyć oba składniki. Nie zapominaj też o codziennej fotoprotekcji – w przypadku stosowania kwasów i retinolu, jest ona niezbędna 😊
Innym, rewelacyjnie działającym połączeniem jest kwas askorbinowy i ferulowy. Tworzą razem prawdziwą bombę antyokoksydacyjną. Kwas ferulowy jest boosterem witaminy C i sprawia, że jest do 8x bardziej skuteczna.
W jakich produktach można znaleźć kwasy?
-
Peelingi i toniki kwasowe do twarzy (idealne na początek),
-
Kremy do twarzy,
-
Mydła (występują tam wyższe sole kwasów tłuszczowych),
-
Emulsje do mycia twarzy,
-
Peelingi do skóry głowy,
-
Peelingi złuszczające do stóp.
Więcej o działaniu, łączeniu kwasów z innymi substancjami i przechowywaniu kosmetyków, dowiesz się z nagrania. Przekonaj się, że kwasy wcale nie są takie groźne, jak Ci się wydaje. I mogą naprawdę zrobić wiele dobrego dla Twojej cery 😊