Wróć do wszystkich inspiracji

Moczenie się nocne – jak pomóc dziecku?

Moczenie się nocne – jak pomóc dziecku?

Kiedy dziecko, pomimo niekorzystania już z pieluchy w ciągu dnia, nadal moczy się w nocy, wielu rodziców jest zaniepokojonych. Zastanawia się, co zrobić, żeby pomóc swojemu dziecku i jak reagować na nocne wpadki. Kiedy moczenie się jest zwykłym etapem w procesie dojrzewania, a kiedy należy zacząć szukać rozwiązań?

Moczenie się nocne u dzieci – wyjątek czy reguła?

Problem moczenia się nocnego kojarzy się wielu z czymś wstydliwym. Tymczasem dotyka on niemal 300 tysięcy dzieci w Polsce, niemal dwukrotnie częściej chłopców niż dziewczynki. Tylko około 1-2% z nich to nastolatki. To pokazuje, że problem mija wraz z wiekiem i otrzymanym wsparciem.

Mierząc się z tym problemem, należy pamiętać, że odpieluchowanie dzienne i nocne to dwa różne procesy. Gotowość do tego pierwszego dzieci osiągają zwykle między 18. a 30. miesiącem życia, z reguły przed 4 urodzinami. Natomiast mimowolne oddawanie moczu w nocy może się nadal zdarzać do 5. roku życia dziecka. W tym przedziale czasowym mówimy o moczeniu nocnym pierwotnym.

Czym innym jest sytuacja, w której dziecko przez co najmniej 6 miesięcy nie potrzebowało już robić siku w nocy lub samodzielnie się wybudzało, by oddać mocz. Jeśli po takim okresie suchych nocy, moczenie znów się pojawia – mówimy o moczeniu wtórnym, nawet kiedy dziecko ma poniżej 5 lat.

Przyczyny moczenia się w nocy

Choć mokra pościel może wywoływać frustrację, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, na mimowolne oddawanie moczu w nocy mamy ograniczony wpływ. Do przyczyn moczenia nocnego pierwotnego należą:

 • czynniki genetyczne,
 • opóźnienie dojrzewania układu nerwowego w zakresie kontroli pęcherza,
 • zbyt mała produkcja wazopresyny, czyli hormonu zagęszczającego mocz,
 • zbyt mała pojemność pęcherza moczowego,
 • urazy głowy i kręgosłupa,
 • zespół bezdechów nocnych.

Przyczyny moczenia nocnego wtórnego to przede wszystkim:

 • zakażenia układu moczowego,
 • choroby układu nerwowego,
 • zaparcia,
 • stres,
 • cukrzyca.

Kiedy i jak reagować na moczenie nocne?

Zdarza się, że rodzice myślą o moczeniu nocnym swojego dziecka jako o własnej porażce czy lenistwie dziecka. Nie jest to jednak prawdą. Na czynniki biologiczno-fizjologiczne ani dzieci, ani dorośli nie mają wpływu. Nie oznacza to, że musimy pozostać bezradni.

Jeśli dziecko zmaga się z moczeniem pierwotnym i nie ma jeszcze pięciu lat, należy uzbroić się w cierpliwość i przede wszystkim zadbać o to, by temat moczenia nocnego nie stał się głównym tematem rodzinnych rozmów.

Jednak jeżeli dziecko ma więcej niż 5 lat lub ma już za sobą 6-miesięczny okres suchych nocy, należy wykluczyć przyczyny medyczne. Pomocne będą tu konsultacje z urologiem czy nefrologiem, który na podstawie wywiadu i badań będzie w stanie ustalić plan terapii moczenia. Dopiero w drugiej kolejności należy umówić się na wizytę u psychologa. Dzieci moczące się często mierzą się z lękiem, stresem, czy obniżonym poczuciem wartości. Miewają też trudności w relacjach z rówieśnikami, ponieważ wycofują się z nich z obawy przed odkryciem ich tajemnicy. Nieprzespane noce i nadmierny stres mogą też wpływać na trudności z koncentracją i uczeniem się. Wszystko to jest jednak efektem moczenia, a nie jego przyczyną. Dlatego wsparcie psychologiczne może być działaniem wspierającym, ale nie jedynym z podejmowanych.

Moczenie nocne – co może zrobić rodzic?

Warto porozmawiać z dzieckiem o tym, że wielu z jego rówieśników mierzy się z podobną sytuacją. Aby zniwelować problem, możesz spróbować następującej rutyny:

 • zadbaj o odpowiednią ilość przyjmowanych przez dziecko płynów w ciągu dnia,
 • delikatnie przypomnij dziecku o oddaniu moczu przed pójściem do łóżka,
 • nie podawaj moczopędnych napojów przed snem.

Rozważ również zakładanie dziecku na noc pieluchy, traktując ją jako element piżamy. Brak mokrego prześcieradła może wpłynąć pozytywnie na samopoczucie dziecka. Innym sposobem może być podwójnie zaścielone łóżko, z nieprzemakalnym podkładem. Dzięki temu zmiana pościeli w nocy zajmie chwilę i nie będzie kolejnym źródłem stresu.

Moczenie się nocne – czego nie robić?

Pomysłem, który często przychodzi do głowy rodzicom chcącym oduczyć dziecko robienia siku przez sen, jest wybudzenie go. Nie należy jednak podejmować takiej decyzji bez konsultacji z lekarzem. Wybudzanie nie przyśpieszy dojrzewania układu nerwowego czy hormonalnego ani nie zwiększy pojemności pęcherza. Wpłynie za to na jakość snu dziecka. Nie jest również dobrym pomysłem karanie czy nagradzanie za suche noce. Może to nadmiernie obciążać dziecko.

Należy też uważać, by bezradność, którą często w takiej sytuacji odczuwają rodzice, nie przeradzała się we frustrację, przerzucaną na dziecko. Dzieci mierzące się z moczeniem nocnym potrzebują przede wszystkim poczucia bezwarunkowej miłości i akceptacji.

Kluczowe jest danie dziecku poczucia, że zawsze może liczyć na wsparcie rodziców.

Ekspertka programu Rossnę!, psycholożka, Aleksandra Iwacz, Mamologia

Krok 1 z 3

Aplikacja jest dostępna dla telefonów z systemem Android od wersji 6.0 lub iOS od wersji 11.0.

Google PlayApp StoreAppGallery

Metody płatności:MastercardVisaBlikPayPoPayUPrzelewy24GPay