Wróć do wszystkich inspiracji

Niacynamid – składnik, który musisz znać!

Niacynamid – składnik, który musisz znać!

Składy kosmetyków czasami brzmią jak zaklęcia, a konkretne składniki kompletnie nic nie mówią. Poznanie poszczególnych z nich i zbadanie, na jaki problem skóry pomagają, potrafi zająć mnóstwo czasu. Dlatego przychodzimy z pomocą! Pozwól, że pomożemy Ci rozgryźć działanie składników, które znajdziesz w kosmetykach. Dziś na tapet bierzemy NIACYNAMID!

Niacynamid niejedno ma imię!

Niacynamid to pochodna witaminy B3, która jest powszechnie znana i stosowana w kosmetologii. Ten składnik możesz spotkać również pod innymi nazwami: niacyna oraz witamina PP. Jednak pod każdym z tych określeń kryje się dokładnie to samo.

Niacynamid jest rozpuszczalny w wodzie i łatwo absorbowany przez skórę. Dodatkowo odporny jest na działanie kwasów, zasad, światła słonecznego, tlenu i wysokiej temperatury. To wszystko składa się na jeden ogromny atut, który posiada niacynamid, mianowicie ma bardzo szerokie działanie.

Niacynamid działanie

Niacynamid to jeden z tych składników, który można stosować na wiele problemów, z jakimi zmaga się skóra. Jak i na co działa? 

  • Wspomaga gojenie blizn potrądzikowych oraz ujednolica koloryt skóry,
  • regularnie stosowany chroni naszą skórę przed utratą wody,
  • działa przeciwtrądzikowo dzięki właściwościom antybakteryjnym,
  • zmniejsza widoczność porów i wydzielania sebum,
  • regeneruje, wygładza i rewitalizuje skórę,
  • uszczelnia barierę hydrolipidową,
  • zapobiega przesuszeniu skóry i wzmacnia jej właściwości ochronne,
  • działa ujędrniająco i przeciwzmarszczkowo,
  • polecany jest po dużej ekspozycji na słońce.

Niacynamid jak stosować

Skoro już wiesz, kiedy stosować niacynamid, warto odpowiedzieć na kolejne pytanie, które się nasuwa. Jak go stosować? Pierwsze, co powinnaś wiedzieć o tym składniku to fakt, że w różnych produktach występuje w różnych stężeniach. Z jakimi stężeniami możesz się spotkać?

          2-5% – stężenie w tych granicach jest idealne dla skór wrażliwych

          10-15% – wyższe, które sprawdzi się w przypadku skóry z łojotokiem i trądzikiem

          15% i więcej – niacynamid w takim stężeniu stosujemy punktowo na niedoskonałości

Gdy już wybrałaś odpowiednie stężenie, czas wybrać produkt. Niacynamid występuje w wielu formułach. W drogeriach możesz znaleźć serum z niacynamidem, krem z niacynamidem, tonik z niacynamidem, booster z niacynamidem. Co wybrać? To, czego akurat potrzebujesz! Formuła i produkt powinny odpowiadać Twoim potrzebom i upodobaniom, jest tylko jedna zasada, której warto się trzymać: stosuj tylko jeden albo dwa produkty z niacynamidem, nie więcej! O czym jeszcze warto pamiętać? Nie wszystko na raz. Jeśli to Twoje pierwsze zetknięcie z niacynamidem, wprowadzaj go stopniowo. Najlepiej zacznij od niższych stężeń i gdy Twoja skóra się do nich przyzwyczai, sięgaj po wyższe.

Pamiętaj również, by obserwować uważnie miejsca, na które nałożysz produkt z niacynamidem. Jeśli zauważysz, że skóra źle reaguje, jak najszybciej go odstaw.

Niacynamid z czym nie łączyć

Niacynamid ma wiele zalet, jednak warto uważać podczas łączenia go z innymi składnikami, na przykład z witaminą C w postaci kwasu askorbinowego. Dlaczego? Bo PH niacynamidu różni się od PH kwasu askorbinowego. Pomiędzy tymi składnikami dochodzi do reakcji, podczas której powstaje kwas nikotynowy, który może silnie podrażnić skórę.

A co z pochodnymi witaminy C? Tutaj ten problem już nie występuje i witaminę C w takiej postaci możesz jak najbardziej łączyć z niacynamidem.