Wróć do wszystkich inspiracji

Oczyszczanie twarzy - obalamy internetowe mity

Oczyszczanie twarzy - obalamy internetowe mity

Podobno w Internecie jest już wszystko, także o pielęgnacji. Obok przydatnych informacji można znaleźć też... różne mity. Postanowiliśmy się z nimi rozprawić...:)

Jeśli myślisz, że demakijaż to już dobrze oczyszczona cera, a brak makijażu = brak konieczności oczyszczania, to… wyprowadzimy Cię z tego błędu :) 

Jeśli wydaje Ci się, że tylko za sprawą odpowiednich akcesoriów jesteś w stanie dobrze doczyścić twarz albo często używasz peelingów, aby mieć pewność, że wszelkie zanieczyszczenia zniknęły z powierzchni skóry to… Powiemy Ci, jak jest naprawdę :) 

Jeśli uważasz, że zmywanie makijażu z twarzy do momentu “czystego wacika” jest równoznaczne z dobrze oczyszczoną skórą to…. Czytaj dalej :)

Jeśli według Ciebie płyn micelarny = tonik, oleje zapychają, a w ogóle to stosujesz kosmetyki losowo jak maszyna losująca numerki w lotto, to… dlatego nigdy nie trafiasz szóstki w pielęgnacji twarzy :) 

Pora się z tym rozprawić, raz na zawsze i porządnie!

oczyszczanie twarzy

Demakijaż = wystarczająco czysta cera 

Demakijaż to demakijaż i nie należy go mylić z właściwym oczyszczaniem twarzy i tylko na nim poprzestawać. To etap, w którym usuwasz kolorowe kosmetyki z oczu, ust i skóry i po którym dopiero możesz przejść do porządnego oczyszczania cery. Produkty do demakijażu zawierają składniki myjące, a pozostawienie ich na skórze nie pomoże jej w regeneracji. Stąd konieczność dalszego działania i użycia ulubionego żelu czy pianki myjącej, które dokładnie usuną pozostałości zabrudzeń i resztki kosmetyków do demakijażu. 

Akcesoria do mycia twarzy to sposób na czystszą skórę 

Gąbka, silikonowa myjka, miękka szczoteczka, specjalna rękawica… Jeśli wciąż zastanawiasz się nad tym, który z przyrządów najlepiej poradzi sobie z oczyszczeniem twarzy to… wystarczą Ci własne dłonie :) Akcesoriami możesz się posiłkować, ale aby odpowiednio działały, musisz pamiętać, by po każdym użyciu dokładnie je czyścić. W miękkich akcesoriach (myjki, gąbki), w towarzystwie wilgotnego środowiska lubią się rozwijać bakterie. Dlatego codziennie trzeba je płukać, myć wodą z dodatkiem mydła i pozostawiać w przewiewnym miejscu do całkowitego wyschnięcia. Podobnie jest z wszelkimi myjkami silikonowymi – one również wymagają odpowiedniej higieny i regularnego czyszczenia. Jeśli będziesz o tym pamiętać, nic nie stoi na przeszkodzie, aby były pomocą w myciu twarzy. Zwróć też uwagę, że wszelkie akcesoria mają lekko ścierające powierzchnie i działają jak delikatny peeling. Bezpieczniej będzie ich używać kilka razy w tygodniu zamiast codziennie. Nadmierne pocieranie twarzy prowadzi do zaburzenia warstwy hydrolipidowej i podrażnień.  

Mycie do momentu... czystego wacika 

Czysty wacik = czysta skóra? Teoretycznie, ale… pozory mylą. Oczyszczanie buzi płynem micelarnym lub mleczkiem do demakijażu do momentu czystego wacika oznacza, że właśnie bardzo dokładnie usunęłaś ulubiony tusz do rzęs i róż do policzków. Jednak skóra potrzebuje trochę więcej troski – produkty do demakijażu należy również zmyć. 

Płyn micelarny działa tak samo jak tonik 

Płyn micelarny i tonik działają zupełnie inaczej. Ten pierwszy służy do oczyszczania, zawiera substancje myjące, a jego pozostałości należy… zmyć :) Drugi natomiast, stosowany jest po umyciu, aby szybciej przywrócić równowagę hydrolipidową skórze. Dodatkowo, w zależności od rodzaju, zawiera składniki nawilżające i łagodzące, przez co aplikację można powtarzać nawet w ciągu dnia dla odświeżenia :) 

Nic nie zapycha bardziej niż oleje 

Z olejami sprawa wygląda tak, że wcale nie zapychają, ale pod jednym warunkiem – jeśli po prostu dobrze zmyjesz je z twarzy :) Dlatego oczyszczanie jest nazywane często dwuetapowym – oleje wspaniale rozpuszczają zabrudzenia w pierwszym etapie, a całość zmywa się w drugim – żelem lub pianką :) Z tego samego powodu właśnie ważna jest kolejność stosowania kosmetyków oczyszczających. 

Więcej kosmetycznych mitów, rozterek, ciekawostek i najlepszych sposobów na pielęgnację, znajdziesz tutaj. Nasze ekspertki rozwiewają wątpliwości lepiej niż Google, przekonaj się sama :)