Kiedy warto zacząć odpieluchowanie?
Każde dziecko może przez ten proces przechodzić w innym czasie i w inny sposób.
Niezwykle ważne dla przebiegu odpieluchowania jest rozpoczęcie tego procesu w momencie, w którym dziecko wykazuje ku temu gotowość. Świadczyć o niej może:
- naśladowanie zachowania dorosłych,
- samodzielne siadanie i wstawanie,
- mówienie „nie” słowem lub gestem,
- rozumienie i wykonywanie prostych poleceń,
- znajomość słów siku/kupa/nocnik,
- zainteresowanie tym, co się robi w toalecie,
- sucha pielucha po drzemce lub przez co najmniej dwie godziny,
- sygnalizowanie mimiką, postawą lub zachowaniem chęci zrobienia siku/kupy,
- komunikowanie prostych potrzeb (jeść/pić),
- wyrażanie chęci zmiany pampersa po zrobieniu siku lub kupy,
- umiejętność samodzielnego rozebrania się i ubrania,
- umiejętność odkładania rzeczy na miejsce.
Zwykle gotowość dzieci do odpieluchowania obserwuje się między 18., a 30 miesiącem życia.
Ważne, żeby w tym czasie dziecko nie doświadczało żadnych innych zmian, jak np. rozwód rodziców, pojawienie się rodzeństwa, przeprowadzka, odstawienie smoczka.
Jak przygotować mieszkanie na odpieluchowanie?
Do odpieluchowania warto przygotować zarówno dziecko, jak i dom. Zabezpieczmy kanapy i zwińmy dywany. Najzdrowszą pozycją wypróżniania jest pozycja kuczna, dlatego najlepszym wyborem jest nocnik. Podczas korzystania z nocnika, kolana są naturalnie wyżej niż pupa. Jeśli zdecydujemy się więc na nakładkę na toaletę, musimy zadbać też o podnóżek.
Etapy odpieluchowania
Odpieluchowanie składa się z kilku etapów: „nie wiem co się dzieje”, „zrobiłem siku”, „robię siku”, „chcę zrobić siku”. Warto być czujnym na sygnały, jakie wysyła dziecko: grymas na twarzy, krzyżowanie nóg, dociskanie pupy do podłogi. Odpieluchowanie to uczenie dziecka identyfikowania tych momentów.
Pamiętajmy, że dzieci uczą się przez obserwację i naśladowanie. Warto, by dziecko widziało Was, kiedy korzystacie z toalety. Można również wesprzeć się książeczkami, które przybliżą dziecku temat. Dbajmy jednak, aby nasz świat nie zaczął się kręcić wokół odpieluchowania, a dziecko nie odebrało naszych działań jako presji.
Odpieluchowanie nocne
Na odpieluchowanie nocne mamy o wiele mniejszy wpływ. Jest ono uzależnione od dojrzałości układu hormonalnego i nerwowego oraz pojemności pęcherza moczowego. Do piątego roku życia mimowolne oddawanie moczu w nocy jest normalne.
Choć proces odpieluchowania może rodzić frustracje, to każde doświadczenie jest dla dziecka nauką sygnałów płynących z jego ciała. To się uda!
psycholożka, Aleksandra Iwacz, Mamologia