Odpieluchowanie – jak to zrobić bez stresu dla Ciebie i dziecka

09.10.2022

Odpieluchowanie to wielkie wyzwanie. Do tej pory dzieci samodzielnie zdobywały nowe umiejętności raczkowania, chodzenia czy mówienia. W procesie odpieluchowania, to Ty rodzicu stajesz się przewodnikiem, a Twoim zadaniem jest bezpiecznie przez tę drogę swoje dziecko przeprowadzić.

Kiedy warto zacząć odpieluchowanie?

Każde dziecko może przez ten proces przechodzić w innym czasie i w inny sposób.

Niezwykle ważne dla przebiegu odpieluchowania jest rozpoczęcie tego procesu w momencie, w którym dziecko wykazuje ku temu gotowość. Świadczyć o niej może:

 • naśladowanie zachowania dorosłych,
 • samodzielne siadanie i wstawanie,
 • mówienie „nie” słowem lub gestem,
 • rozumienie i wykonywanie prostych poleceń,
 • znajomość słów siku/kupa/nocnik,
 • zainteresowanie tym, co się robi w toalecie,
 • sucha pielucha po drzemce lub przez co najmniej dwie godziny,
 • sygnalizowanie mimiką, postawą lub zachowaniem chęci zrobienia siku/kupy,
 • komunikowanie prostych potrzeb (jeść/pić),
 • wyrażanie chęci zmiany pampersa po zrobieniu siku lub kupy,
 • umiejętność samodzielnego rozebrania się i ubrania,
 • umiejętność odkładania rzeczy na miejsce.

Zwykle gotowość dzieci do odpieluchowania obserwuje się między 18., a 30 miesiącem życia.

Ważne, żeby w tym czasie dziecko nie doświadczało żadnych innych zmian, jak np. rozwód rodziców, pojawienie się rodzeństwa, przeprowadzka, odstawienie smoczka.

Jak przygotować mieszkanie na odpieluchowanie?

Do odpieluchowania warto przygotować zarówno dziecko, jak i dom. Zabezpieczmy kanapy i zwińmy dywany. Najzdrowszą pozycją wypróżniania jest pozycja kuczna, dlatego najlepszym wyborem jest nocnik. Podczas korzystania z nocnika, kolana są naturalnie wyżej niż pupa. Jeśli zdecydujemy się więc na nakładkę na toaletę, musimy zadbać też o podnóżek.

Etapy odpieluchowania

Odpieluchowanie składa się z kilku etapów: „nie wiem co się dzieje”, „zrobiłem siku”, „robię siku”, „chcę zrobić siku”. Warto być czujnym na sygnały, jakie wysyła dziecko: grymas na twarzy, krzyżowanie nóg, dociskanie pupy do podłogi. Odpieluchowanie to uczenie dziecka identyfikowania tych momentów.

Pamiętajmy, że dzieci uczą się przez obserwację i naśladowanie. Warto, by dziecko widziało Was, kiedy korzystacie z toalety. Można również wesprzeć się książeczkami, które przybliżą dziecku temat. Dbajmy jednak, aby nasz świat nie zaczął się kręcić wokół odpieluchowania, a dziecko nie odebrało naszych działań jako presji.

Odpieluchowanie nocne

Na odpieluchowanie nocne mamy o wiele mniejszy wpływ. Jest ono uzależnione od dojrzałości układu hormonalnego i nerwowego oraz pojemności pęcherza moczowego. Do piątego roku życia mimowolne oddawanie moczu w nocy jest normalne.

Choć proces odpieluchowania może rodzić frustracje, to każde doświadczenie jest dla dziecka nauką sygnałów płynących z jego ciała. To się uda!

psycholożka, Aleksandra Iwacz, Mamologia

Posłuchaj i dowiedz się, jak poznać, że Twój maluch jest już gotowy na odpieluchowanie!

Nocniki dla dzieci

Więcej dla Ciebie i Twojego dziecka

Odwiedź kanał Czyściochowo na YouTube i Spotify – bajki oraz piosenki z bohaterami Czyściochowa sprawią, że szczotkowanie zębów będzie kojarzone z przyjemnością, a mycie dłoni stanie się nieodłącznym elementem wizyty w toalecie! Tutaj nauka zdrowych nawyków higienicznych łączy się z zabawą.

Odwiedzam

Dołącz do grupy Rodzice, Rossnę! na Facebooku! – to przestrzeń do rozmów, wymiany doświadczeń oraz dzielenia się wskazówkami dotyczącymi wychowania.

Dołączam

Posłuchaj podcastu Rodzice, Rossnę! lub zobacz Poradnik rodzica na YouTube – specjaliści w łatwy i przystępny sposób wyjaśniają to, co może wydawać się skomplikowane, podpowiadają rozwiązania oraz weryfikują powszechnie panujące przekonania dotyczące zdrowia, higieny i rodzicielstwa.

Słucham podcastu

Oglądam poradnik

Przeczytaj także!

Krok 1 z 3

Aplikacja jest dostępna dla telefonów z systemem Android od wersji 6.0 lub iOS od wersji 12.0.

Google PlayApp StoreAppGallery