Pasta z fluorem – czy jest dobra dla dzieci?

08.10.2022

Od kiedy myć zęby dziecku? Codziennie, już od wyrznięcia pierwszego ząbka i najlepiej pastą z fluorem. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, stosowanie pasty do zębów z fluorem ma korzystne działanie przeciwpróchnicowe, hamuje demineralizację, wspomaga remineralizację szkliwa oraz wspiera walkę z nadwrażliwością zębów. Poniżej krótki instruktaż mycia zębów dla dzieci.

Fluor a próchnica u dzieci

Stosowanie środków profilaktycznych zawierających fluor jest jednym z filarów zapobiegania chorobie próchnicowej i dlatego od lat rekomendują je Światowa Organizacja Zdrowia i Światowa Federacja Dentystyczna. W połączeniu z prawidłową dietą, lakami szczelinowymi, poprawną higieną i techniką szczotkowania, pozwala zapobiec rozwojowi próchnicy.

Najważniejsze jest samo szczotkowanie zębów, dzięki niemu z ich powierzchni i języka usuwane są resztki jedzenia i płytka nazębna. Pasta do zębów posiada właściwości polerujące i odświeżające oddech, zaś fluor w paście dodatkowo wspomaga remineralizację szkliwa i ogranicza wpływ bakterii próchnicotwórczych.

Dozowanie pasty do zębów dzieciom. Ile jej stosować?

Szczotkowanie zębów u dzieci powinno być wykonywane dwa razy dziennie – rano i wieczorem, tuż przed snem. Ile pasty stosować?

  • Dzieciom do trzech lat rodzic powinien aplikować na szczoteczkę do zębów śladową ilość pasty wielkości ziarenka ryżu, o zawartości fluoru 1000 ppm.
  • Po trzecim roku życia rodzic powinien aplikować pastę wielkości ziarnka grochu
  • Dla dzieci powyżej 6-8 roku życia – ok. 1 cm pasty o zawartości fluoru 1450 ppm.

Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej zapewnia, że przyjmowanie takich dawek fluoru jest bezpieczne. Bierze się tu pod uwagę masę ciała dziecka oraz fluor przyjmowany z pożywieniem, napojami i z innych potencjalnych źródeł.

Fluor – jakie bezpieczne dawki?

Dawki są wyliczane w taki sposób, aby zmaksymalizować działanie zapobiegające próchnicy zębów, jednocześnie redukując ryzyko przedawkowania fluoru. Dlatego, jeśli ilość pasty do zębów używanej do każdego szczotkowania zgadza się z zaleceniami to nawet jeśli dziecko połknie większość zaaplikowanej na szczoteczkę pasty, nie wpłynie to na jego stan zdrowia. W przypadku połknięcia trochę większej ilości pasty lub użycia pasty dla dorosłych o wyższym stężeniu fluoru, również nie trzeba wpadać w panikę. Nie zawadzi jednak kontrolować czy np. dziecko nie podjada pasty i czy w ten sposób nie dochodzi do przewlekłego przyjmowania przez dziecko większej, niż zalecana, dawki fluoru. Z tego też powodu warto przechowywać pastę w miejscu niedostępnym dla dziecka i pilnować jej dawkowania.

Co robić, gdy jednak dojdzie do przedawkowania fluorem? Po pierwsze podać dziecku do wypicia mleko, bo substancje zawarte w mleku wiążą fluor. Po drugie ilość przyjętego fluoru skonsultować z lekarzem pediatrą.

Fluoryzacja – co to jest?

Często domowa profilaktyka próchnicy musi zostać wzbogacona o specjalistyczne zabiegi z fluorkami, czyli o fluoryzację zębów. Zabieg wykonuje się zgodnie ze wskazaniami lekarza dentysty. Jak często? Od  2. do 4. razy w roku. Lekarz podejmuje taką decyzję po ocenie ryzyka próchnicy i przeprowadzeniu wywiadu na temat ekspozycji na związki fluoru pochodzące z różnych źródeł np. fluoryzację wykonywaną w szkole lub przedszkolu. Najpopularniejszym typem fluoryzacji jest lakierowanie, czyli położenie na zęby dziecka lakieru z wysoką zawartością fluoru, który pod wpływem śliny twardnieje i utrzymuje się na zębach do wieczornego szczotkowania.

Za dużo fluoru, czyli fluoroza

Nadmierna ekspozycja na fluor, szczególnie w okresie rozwoju szkliwa (amelogenezy), może prowadzić do fluorozy zębów, objawiającej się zwykle białymi przebarwieniami na szkliwie. Aby zapobiec tej chorobie należy raz na trzy miesiące od pojawienia się pierwszego ząbka odwiedzać z dzieckiem lekarza dentystę  by ten mógł regularnie kontrolować stan uzębienia małego pacjenta i podjętą terapię fluorkami.

Dentystka, lek. dent. Magda Tyrka, ekspertka programu Rossnę!

Jak przetrwać okres ząbkowania u dzieci?

Produkty do higieny jamy ustnej

Więcej dla Ciebie i Twojego dziecka

Odwiedź kanał Czyściochowo na YouTube i Spotify – bajki oraz piosenki z bohaterami Czyściochowa sprawią, że szczotkowanie zębów będzie kojarzone z przyjemnością, a mycie dłoni stanie się nieodłącznym elementem wizyty w toalecie! Tutaj nauka zdrowych nawyków higienicznych łączy się z zabawą.

Odwiedzam

Dołącz do grupy Rodzice, Rossnę! na Facebooku! – to przestrzeń do rozmów, wymiany doświadczeń oraz dzielenia się wskazówkami dotyczącymi wychowania.

Dołączam

Posłuchaj podcastu Rodzice, Rossnę! lub zobacz Poradnik rodzica na YouTube – specjaliści w łatwy i przystępny sposób wyjaśniają to, co może wydawać się skomplikowane, podpowiadają rozwiązania oraz weryfikują powszechnie panujące przekonania dotyczące zdrowia, higieny i rodzicielstwa.

Słucham podcastu

Oglądam poradnik

 

Przeczytaj także!

Krok 1 z 3

Aplikacja jest dostępna dla telefonów z systemem Android od wersji 6.0 lub iOS od wersji 12.0.

Google PlayApp StoreAppGallery