Peeling do skóry głowy - co daje i jak stosować?

27.12.2022

Pogadajmy o peelingach, ale nie takich zwykłych, bo do skóry głowy. Bo skoro dbasz o regularne złuszczanie ciała, to dlaczego nie skalpu?  

Tam też go potrzeba, aby dokładnie oczyścić, złuszczyć i odblokować mieszki włosowe, na których gromadzą się często pozostałości produktów do pielęgnacji, stylizacji i sebum. Na pierwszy rzut oka możesz ich nie zauważyć, ale jeśli użyjesz peelingu – poczujesz znaczną różnicę :) 

 

Co daje peeling skóry głowy? 

Oprócz złuszczania i usuwania martwego naskórka, przygotowuje skórę głowy do przyjęcia składników aktywnych z kolejnych produktów pielęgnacyjnych, np. wcierki. Poprawia mikrokrążenie, wzmacnia cebulki włosów, usuwa łupieżowe łuski, a regularnie stosowany znacząco poprawia kondycję skóry głowy i w efekcie włosów. 

Wśród dostępnych kosmetyków złuszczających znajdziesz: 

  • Peelingi mechaniczne zawierające drobinki ścierające, które po zastosowaniu łatwo wypukują się ze skóry głowy i włosów, 
  • Peelingi enzymatyczne i kwasowe – polecane szczególnie dla osób z wrażliwą skórą głowy, działające na zasadzie rozpuszczania martwego naskórka i zanieczyszczeń. W odróżnieniu od peelingów mechanicznych, które można wypłukać od razu po użyciu, enzymatyczne i kwasowe należy zostawić na dłuższą chwilę na skórze głowy, aby mogły zadziałać i dopiero później spłukać.

 

Jak stosować peeling do skóry głowy? 

Tak jak w przypadku wcierek – przyda się tu cierpliwość i dokładność. Dobra wiadomość jest jednak taka, że peelingu do skóry głowy nie trzeba nakładać codziennie, a jedynie raz na tydzień lub dwa tygodnie. Samo nałożenie wygląda bardzo podobnie jak stosowanie tradycyjnego peelingu do twarzy czy ciała. Wersję z drobinkami rozprowadzasz w dłoniach, a potem dokładnie na skórze głowy, masując ją jednocześnie (pamiętaj o linii włosów, karku i miejscach za uszami). Peeling enzymatyczny czy kwasowy z uwagi na dość rzadką konsystencję najlepiej jest nakładać pipetą lub specjalnym aplikatorem, robiąc kolejno przedziałki i delikatnie wmasowując kosmetyk. W zależności od rodzaju, można to robić na suchych lub mokrych włosach - możesz kierować się rekomendacją producenta na opakowaniu lub sprawdzić, który ze sposobów najbardziej Ci odpowiada. 

 

Jakich efektów możesz się spodziewać? 

Kojarzysz reklamy szamponów przeciwłupieżowych, gdzie po użyciu uczucie świeżości było porównywalne co najmniej z morską bryzą? No to mniej więcej coś takiego :) Włosy po zastosowaniu peelingu do skóry głowy są odbite od nasady, a sam skalp czystszy niż kiedykolwiek przedtem. Mikrokrążenie pobudzone (choć tego nie widzisz), cebulki z czasem stają się mocniejsze, a mieszki są na tyle odblokowane, że pozwalają włosom swobodnie rosnąć. Skóra głowy odzyskuje równowagę i lepiej przyjmuje składniki aktywne, reguluje się wydzielanie sebum, a włosy pozostają dłużej świeże. Peeling do skóry głowy przeciwdziała problemom wypadania włosów, łagodzi objawy łupieżu i przyczynia się do powstawania nowych baby hair. Tylko pamiętaj, aby stosować go naprawdę regularnie. W połączeniu z wcierkami, odpowiednim myciem i odżywianiem włosów sprawi, że kosmyki będą mocne, zadbane i lśniące - jak te z reklamy. 

Zdjęcie

Czym się kierować w wyborze peelingu? 

Jeśli wciąż wpisujesz w wyszukiwarkę: ”peeling do skóry głowy - jaki warto kupić?”, spróbuj skupić się na kilku kryteriach, które najlepiej podpowiedzą Ci, co wybrać :) 

  • Problem, z którym chcesz sobie poradzić lub efekt, jaki chcesz uzyskać. Peelingi do skóry głowy, podobnie jak szampony czy wcierki, odpowiadają na różne potrzeby - wzmacniają, regenerują, odświeżają, działają przeciwłupieżowo, zawierają substancje aktywne przyspieszające wzrost włosów. Oczywiście obok złuszczania, bo to robi każdy z peelingów :) 
  • Wrażliwość skóry głowy i czas, który chcesz przeznaczyć na pielęgnację - peelingi na bazie drobinek działają ścierająco i można je wypłukać od razu po użyciu. Jeśli jednak obawiasz się reakcji skóry głowy na działanie drobinek, wypróbuj peeling enzymatyczny lub kwasowy, które w delikatny sposób rozpuszczają martwy naskórek i zanieczyszczenia gromadzące się na skórze głowy. Potrzebujesz tylko trochę więcej czasu, bo taki peeling musi pozostać na skórze głowy przez kilka minut. 
  • Wygoda, bo nic tak nie denerwuje, jak niewygodna aplikacja :) Część produktów wyposażona jest w specjalne aplikatory pozwalające nałożyć odpowiednią ilość kosmetyku na skórę głowy. Świetnym rozwiązaniem (szczególnie w przypadku kremowych peelingów do skóry głowy z drobinkami) są słoiczki, z których samodzielnie wydobywasz odpowiednią porcję peelingu i możesz go zużyć do samego końca.  

Kiedy złuszczanie skóry głowy stanie się już Twoim nawykiem, możesz zacząć się zastanawiać, czy to początek włosomaniactwa :) 

Aby wejść level wyżej, sprawdź jeszcze: 

Kategorie