Co to jest piramida zapachowa? 

Prekursorem tego określenia był Jean Carles – znany perfumiarz, założyciel Roure Perfumery School. Przygotowanie i całościowe opracowanie piramidy zapachowej miało na celu stworzenie hierarchii nut zapachowych według ich intensywności i kolejności, w jakiej się ulatniają.   

Nie skłamiemy, jeśli określimy piramidę zapachową jako narzędzie wykorzystywane przez perfumiarzy do stworzenia prawdziwej i niepowtarzalnej symfonii zapachu. Nie bez przyczyny znalazło się tu określenie „symfonia” – zapachy, tak samo jak muzyka, potrafią wpłynąć na nasz nastrój i odzwierciedlić to, jak się w danym czasie czujemy :)  

Zauważyliście, że w i muzyce, i w perfumiarstwie używane są podobne określenia? Akordy, harmonie, nuty, tony, kompozycje... Jedne i drugie potrafią być zarówno łagodne, subtelne, spokojne lub wręcz odwrotnie: ciężkie, energetyczne, mocno dojrzałe.  

Kompozycje zapachowe mogą być bardzo złożone, a czasem składać się tylko z kilku prostych nut – wszystko zależy od wizji osoby, która tworzy zapach.  

 

Rodzaje nut zapachowych 

Piramida zapachowa składa się z 3 kolejno występujących po sobie pachnących akordów:  

  • nut górnych, nazywanych częściej nutami głowy,  

  • nut środkowych, inaczej nut serca, 

  • oraz nut bazowych,  

które współpracują ze sobą, w efekcie dając wyjątkowy i unikalny zapach. 

 

Nuty głowy 

Nuty głowy odpowiadają za tzw. pierwsze wrażenie. Są  bardzo intensywne i zdecydowanie grają pierwsze skrzypce. To właśnie one decydują o tym, czy dany zapach przypadnie nam do gustu czy też raczej nie. Uwalniane są już po kilku sekundach od momentu rozpylenia zapachu. Są to tzw. składniki zapraszające i dominują w nich zazwyczaj nuty cytrusowe i owocowe określane mianem apetycznych. Pomimo intensywności nuty głowy są niezwykle ulotne – utleniają się najszybciej z całej piramidy i zwyczajnie znikają, ustępując miejsca kolejnym nutom.  

 

Nuty serca 

Za charakter naszych perfum odpowiadają nuty serca. To one są tymi dominującymi – trwałymi i niezmiennymi – definiującymi daną kompozycję zapachową. Wyczuwalne są na skórze już po kilku minutach i pozostają na niej przez kilka następnych godzin. Zawierają składniki kwiatowe, zielone, ziołowe oraz przyprawy. 

 

Nuty bazy 

Nuty bazy, czyli najszersza gama w naszej piramidzie, to nuty zostawiające ślad zapachowy. Czujemy je nawet po kilku godzinach. Wyczuwalne są tu bardzo aromatyczne i cięższe akordy zapachowe. Dominują najczęściej składniki drzewne, korzenne, żywice, mchy, nuty skórzane, zwierzęce, ale także popularna wanilia. Są one bardzo aromatyczne, a ich zadaniem jest dodanie charakteru i podtrzymanie zapachu – doskonale utrwalają i przedłużają żywot całej kompozycji.  

 

Co wchodzi w skład perfum? 

  • Olejki zapachowe – są to najważniejsze składniki kompozycji zapachowej. Decydują o specyfice zapachu.  

  • Środki wzmacniające – posiadają zdolność wzmacniania aromatu olejków zapachowych. 

  • Środki homogenizujące – ich zadaniem jest uzyskanie jednolitego, nierozwarstwiającego się roztworu. 

  • Alkohol (etanol) – łączy olejki eteryczne z innymi składnikami i pomaga im rozwijać się na skórze. 

Dodatkowo mogą się tam również znaleźć: woda, filtry UV oraz barwniki.