Wróć do wszystkich inspiracji

Początek szkoły i przedszkola – jak pomóc dziecku w budowaniu relacji

Początek szkoły i przedszkola – jak pomóc dziecku w budowaniu relacji

Każde dziecko, które wchodzi w nową grupę, ma przed sobą nie lada wyzwanie, obojętnie czy to żłobek, przedszkole czy szkoła.

Są dzieci, które z łatwością zyskują sympatię rówieśników, podczas gdy inne z relacjami interpersonalanymi radzą sobie zdecydowanie trudniej.

Jak wspierać nasze dziecko, by odnalazło się w nowym środowisku?

Nowe znajomości

Nowa szkoła czy przedszkole to dla dziecka sprawdzian nawiązywania i utrzymywania relacji, rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie z sytuacją, w której może zostać źle potraktowane.

Problemy często wynikają z obawy przed odrzuceniem. Dodatkowym utrudnieniem może być nieśmiałość lub wcześniejszy brak kontaktu z rówieśnikami.

Zdarza się także, że to zbyt duże poczucie własnej wartości stoi na przeszkodzie. Wtedy dziecko ma wrażenie, że rówieśnicy są zbyt mało interesujący, żeby wejść z nimi w relację.

To ważne dla rozwoju dziecka, aby poznawało nowe osoby. Daje mu to możliwość porównywania się z innymi oraz uczy współpracy. Jednak zmuszanie dziecka do zabawy z równieśnikami nie przynosi pozytywnych skutków. Zamiast tego społeczne umiejętności możemy rozwijać za pomocą gier zespołowych. Warto uczyć dziecko, jak wygrywać, przegrywać i dzielić się.

Rodzic musi być konsekwentny i przestrzegać określonych zasad, co daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Nie uchronimy dziecka przed złem tego świata, ale jeśli będziemy z nim dużo rozmawiać i tłumaczyć zachowania innych dzieci to ograniczymy jego problemy. Dajmy dziecku czas na odnalezienie się w grupie i nie ingerujmy we wszystkie konflikty.

Współpraca rodziców i nauczycieli

Na pierwszych zebraniach z rodzicami nauczyciel w szkole lub w przedszkolu powinien przedstawić rodzicom praktyczne możliwości wspierania dziecka i rozwijania jego umiejętności. Dobrze, by rodzice zdawali sobie sprawę z tego, że najważniejsze jest to, jak postępują z dzieckiem na co dzień. Warto pamiętać, że dzieci uczą się poprzez naśladownictwo. Rozmowy z dzieckiem, zabawy edukacyjne, bajki terapeutyczne i wizualizacja trudnych sytuacji są również bardzo cenne.

Sukcesy w życiu dziecka

Dziecko w nowym otoczeniu może zachowywać się inaczej niż dotychczas. Zdarza się, że odmiennie będzie reagowało na sukces i porażkę.

Osiągnięcia cieszą zarówno dziecko i rodzica, jednak należy być uważnym, aby nie zmieniły naszego dziecka w nastawionego tylko na triumf. Podkreślaj, że zwycięstwo jest tylko jednym z elementów zabawy, a liczy się radość, która towarzyszy osiąganiu celu i wspólnie spędzony czas. Większość rodziców chce, aby ich dzieci wszystkie zadania wykonywały jak najlepiej. To często ponad możliwości dziecka. Spada wtedy jego motywacja do działania i chęć do podejmowania  ryzyka. Zdecydowanie lepiej jest zachęcać dziecko do tego, by starało się, jak tylko potrafi, a jego sukces oceniać na podstawie włożonego wysiłku.

Jak radzić sobie z porażkami w życiu dziecka?

Porażce często towarzyszy złość, smutek czy frustracja. Pozwól dziecku na te emocje. Błędem jest krytyka i komentarze typu: nie rycz, nie histeryzuj, nic się nie stało. Tego typu komunikaty tłumią naturalne reakcje, a wypowiedzi rodzica dają dziecku poczucie, że nie ma prawa do rozczarowania. 

Zadaniem rodzica jest pokazać dziecku odpowiednie sposoby wyrażania emocji, a nie tłumienia ich. Dziecko musi mieć czas na strawienie złości i płacz. Kiedy już opadną emocje, przeanalizujmy wspólnie sytuację, ale bądźmy czujni, żeby nie podpowiadać rozwiązań i nie zamienić porażki w sukces.

Bardzo dobrze jest przećwiczyć to na bezpiecznym rodzinnym gruncie, dając dziecku podczas zabaw czy gier możliwość odczucia przegranej i zwrócenie uwagi na osobisty sukces. Można na przykład zwrócić uwagę, że dziecko grało ze starszym i bardziej doświadczonym, a mimo to było godnym partnerem.

Jak nauczyć dziecko radzić sobie z konfliktami?

Nawet jeśli Twoje dziecko zacznie powoli coraz lepiej radzić sobie w nawiązywaniu znajomości to pamiętaj, że nawet w najlepszych przyjaźniach mogą się pojawić różnice zdań. Dobrze jest nauczyć dziecko radzić sobie z emocjami, które takie sytuacje wywołują i rozmawiać w taki sposób, żeby dziecko oceniło, na ile zawiniło w danej sytuacji. Nauczmy dziecko przepraszać, jeśli wina leży po jego stronie i wyciągać rękę na zgodę bez względu na to, kto zainicjował konflikt.

Rodzic ma trudne zadanie wspierać dziecko, aby nie było ono ani sprawcą problemu ani ofiarą.

Nowe doświadczenia związane z pójściem do przedszkola czy szkoły to ogromne wyzwanie zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Początkowo przerażać może rodzica niemoc, którą odczuwa i brak szybkiej sprawczości podjętych działań. Pamiętaj jednak, że każde dziecko ma swój rytm adaptacyjny i nie należy oczekiwać nadmiernie szybkiej asymilacji do nowych warunków.

Katarzyna Łukaszczyk, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

Więcej produktów z bohaterami Czyściochowa znajdziesz TUTAJ

Dowiedz się, jak kształtować dobre nawyki oraz jak skompletować wzorową wyprawkę: www.rossmann.pl/rossne-z-dobrymi-nawykami

Krok 1 z 3

Aplikacja jest dostępna dla telefonów z systemem Android od wersji 6.0 lub iOS od wersji 11.0.

Google PlayApp StoreAppGallery

Metody płatności:MastercardVisaBlikPayPoPayUPrzelewy24GPay