Pokrzywa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

05.04.2023

Przyspiesza porost włosów, pomaga w walce z trądzikiem i oczyszcza organizm – a to nie wszystkie z jej zalet. Kojarzona z medycyną ludową, znana i lubiana wśród włosomaniaczek, jest bohaterką wielu kosmetyków. Prawdziwa perełka wśród ziół – choć czasem potrafi sparzyć. Poznaj ją bliżej – pokrzywę zwyczajną.

To jedna z tych roślin, które na co dzień możesz spotkać podczas spacerów w lesie. Pewnie omijasz ją szerokim łukiem. Zrozumiałe! Liście pokrzywy posiadają kwas mrówkowy – to dlatego skóra po zetknięciu z nimi tak bardzo piecze. Ale spotkania z pokrzywą niekoniecznie muszą zakończyć się bolesnymi bąblami.

 

Pokrzywa – na co?

Zastanawiasz się, jakie cenne właściwości posiada pokrzywa? Zobacz – jest ich naprawdę wiele:

  • przyspiesza porost włosów,
  • wspomaga układ trawienny,
  • usprawnia przemianę materii,
  • działa moczopędnie,
  • pozytywnie wpływa na leczenie anemii.

I to nie wszystko! Ale skupmy się na najważniejszych zaletach, o których często słyszymy.

pokrzywa na skórę i paznokcie
pokrzywa na włosy

Pokrzywa na włosy, skórę i paznokcie

Twoje włosy zaczęły wypadać? Pomyśl o piciu naparu z pokrzywy. Problemy z łupieżem? Co powiesz na pokrzywową płukankę? Doskwiera Ci łamliwość paznokci? Pokrzywa przybywa na ratunek. Ta niepozorna roślina to prawdziwe bogactwo różnorodnych składników. Zobacz!

  • Witaminy A, C, K, E, D, F pomagają zahamować wypadanie włosów, poprawiają ich elastyczność, a jednocześnie dodają blasku i wzmacniają kosmyki.
  • Witaminy z grupy B łagodzą stany zapalne skóry.
  • Krzemionka, cynk i siarka wspomagają regenerację paznokci, zapobiegają nadmiernemu wypadaniu włosów oraz przyspieszają porost.
  • Selen, magnez i żelazo poprawiają kondycję paznokci i przeciwdziałają łamliwości włosów.

Pokrzywa dla diabetyków

Pokrzywa może obniżyć poziom cukru we krwi. Wykazuje również działanie antyoksydacyjne. Antyoksydanty to związki chemiczne, zwalczające wolne rodniki. Wolne rodniki w nadmiarze potrafią uszkadzać ściany naczyń krwionośnych, a nawet przyczynić się do rozwoju miażdżycy. Ich nadmiar negatywnie wpływa na powikłania przy cukrzycy typu II – dlatego działanie antyoksydacyjne pokrzywy potrafi być przydatne. 😊

Ważne! Osoby, które chcą wspomagać leczenie cukrzycy ziołami, powinny skonsultować się z lekarzem.

Pokrzywa na trawienie i odchudzanie

Pokrzywa doskonale oczyszcza układ pokarmowy, przyspiesza przemianę materii i wzmaga apetyt. Warto ją pić podczas biegunek oraz przy leczeniu chorób wątroby. Ta niepozorna roślina „napędza” wydzielanie soków żołądkowych, a zatem usprawnia trawienie, co może być pomocne dla osób odchudzających się.

 

Pokrzywa w ciąży

Pokrzywa zawiera wiele cennych składników, takich jak wapń czy żelazo. Jest również prawdziwą bombą witaminową. Pomaga pozbyć się obrzęków, które potrafią być uciążliwą dolegliwością przyszłych mam. Przyczynia się także do zwiększenia obecności czerwonych ciałek w krwi, a nawet wpływa dobroczynnie na stan cery, którego pogorszenie mogą obserwować u siebie kobiety w ciąży.

 

Pokrzywa – jak przyrządzić?

Herbatkę zaparzysz ze świeżych bądź suszonych liści. Jedną łyżeczkę pokrzywy zalej wrzątkiem i pozostaw na kilka minut. Jeśli chcesz – odcedź napar. Gdy dolejesz do niego wody, powstanie płukanka, którą możesz wcierać również w skórę głowy.

 

Pokrzywa – przeciwwskazania

Do przeciwwskazań w stosowaniu pokrzywy zaliczają się między innymi:

  • choroby układu rodnego,
  • przewlekłe choroby nerek,
  • krwotoki z dróg rodnych,
  • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.

Jak widać, od pokrzywy nie warto uciekać! Będzie naszym najlepszym sprzymierzeńcem, jeśli tylko poznamy jej cenne właściwości. 😊

Kategorie