Wróć do wszystkich inspiracji

Pomysły na ozdoby bożonarodzeniowe. Zrób to sama!

Pomysły na ozdoby bożonarodzeniowe. Zrób to sama!

W grudniu odkrywamy w sobie nowe talenty – kucharzy, łowców prezentów, dekoratorów wnętrz. Oto podpowiedzi dla tych ostatnich. A może sami zrobicie ozdoby świąteczne?

1. Pamiętaj o zmysłach 

Wzrok ucieszy się z wysmakowanych detali. Ozdobą bożonarodzeniową będą zawiązane szerokie czerwone wstążki na oparciach krzeseł, rozrzucone na kanapie poduszki w świąteczne wzory, pościel np. taka, na której czulą się do siebie pary reniferów. Zmysł powonienia doceni unoszący się w mieszkaniu aromat pieczonych jabłek i cynamonu (zagwarantują go świece zapachowe). Polecamy też przepisy na zaspokojenie zmysłu smaku.

2. Podłaźniczka to ozdoba bożonarodzeniowa?

Nie znacie? A może słyszeliście takie nazwy jak jutka, rajski sad lub boże drzewko? Zanim w XIX w. wprowadziła się do nas choinka, domy ozdabiała właśnie podłaźniczka. Była to gałąź albo czubek drzewa iglastego, które, jak wierzono, chroni przed chorobami i złymi duchami. Wieszano ją nad stołem lub drzwiami czubkiem w dół i ozdabiano orzechami, jabłkami, wstążkami i krążkami opłatka, tzw. światami, symbolizującymi stworzenie świata. Bogactwo ozdób symbolizowało urodzaj i szczęście, a pannom zapewnić miało rychłe zamążpójście. A więc – wieszamy podłaźniczkę?

3. Kwitnących wesołych świąt

Zamiast typowych bukietów, które goszczą w wazonach przez cały rok, jako ozdobę świąteczną wykorzystajmy rośliny sezonowe. Już od lat wraz z choinką przynosimy do domu gwiazdę betlejemską, czyli poinsencję (czerwoną, białą, różową lub łososiową). Można ją postawić w doniczce na stole lub wkomponować w wianek. Proponujemy również hippeastrum o imponujących (średnio do 15 cm) czerwonych kwiatach. Można je kupić już kwitnące lub wyhodować z cebuli (aby zakwitło na święta, trzeba zacząć podlewać ją trzy tygodnie wcześniej). Pięknie zaprezentuje się również kwitnący w grudniu grudnik, zwany kaktusem Bożego Narodzenia.

4. Łańcuch świateł

Ozdoby bożonarodzeniowe pomogą rozświetlić zimowe ciemności. Ustaw w ogrodzie lampy solarne, które pokażą gościom drogę do drzwi, zapal świece (w świecznikach lub lampionach) i lampki na choince, rozwieś w całym domu świetlne dekoracje.

Potrzebne będą: dekoracyjny łańcuch świetlny z żarówkami lub lampkami ledowymi, ozdoby na choinkę (np. z Rossmanna).

Krok po kroku:

  1. Do łańcucha przywiązujemy dekoracje. Można zachować symetrię i wieszać je kolejno: np. reniferek, choinka, bombka lub mocować zupełnie dowolnie. 
  2. Włącz do kontaktu. I gotowe!
Fot. Edyta Jabłońska/blog jabloniee.pl

5. Choinkowe wariacje

Stroszy piórka, jak prawdziwe drzewko gałązki. Może zrobicie cały las? 

Do zrobienia tej ozdoby świątecznej potrzebne będą: stożek ze styropianu (ze sklepu papierniczego lub dla plastyków), klej typu wikol, pędzelek, piórka, patyczek (np. do szaszłyków), ceramiczna osłonka na doniczkę, ozdobny żwirek, szpilki i bombki (np. z Rossmanna). 

Krok po kroku:

  1. Zaczynamy od dołu – pędzelkiem rozsmarowujemy klej na styropianie i przyklejamy piórka, układając je w rzędzie obok siebie. I tak do samej góry.
  2. Za pomocą obcążków wyginamy szpilki tak, by końcówki z łebkiem utworzyły haczyki. Wbijamy je w stożek. Wieszamy na nich bombki, w ten sposób mocując je na choince. 
  3. Patyk wbijamy w spód choinki, tak by utworzył „pień”, a następnie umieszczamy go w osłonce ze żwirkiem.
Fot. Edyta Jabłońska/blog jabloniee.pl

Tekst: Katarzyna Kowalska
Ozdoby: Edyta Jabłońska/blog jabloniee.pl

Wypróbuj