Wróć do wszystkich inspiracji

Puszące się włosy – co robić?

Puszące się włosy – co robić?

Nasze włosy potrafią być kapryśne – zmieniają swój wygląd w zależności od pogody, kręcą się, kiedy tego nie chcemy (a kiedy chcemy, uparcie pozostają proste) i nie ukrywają braku sympatii do niektórych produktów. Ich kolejnym „humorkiem” jest puszenie się, które wynika z wielu czynników, takich jak nieodpowiednia pielęgnacja, farbowanie, zbyt częste używanie prostownicy i stosowanie innych zabiegów upiększających. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, które pomagają uporać się z problemem niesfornych kosmyków. Poznajmy je wspólnie!

Dlaczego włosy się puszą?

Zacznijmy od początku, czyli od odpowiedzi na pytanie „puszczenie się włosów – co to znaczy?”. Najczęściej problem ten dotyka suchych kosmyków, w tym również kręconych, które z natury są wysokoporowate. Ich kondycja może wynikać z nieodpowiedniej pielęgnacji oraz uszkodzenia łuski, które powoduje wnikanie w nią zanieczyszczeń z powietrza. Jeśli regularnie poddajemy je agresywnym stylizacjom oraz koloryzacjom, mogą “odwdzięczyć się” szorstkością, wywijaniem się we wszystkie strony i charakterystycznym puchem po wyjściu na złą pogodę. Podsumowując, jeśli nie podejmiemy odpowiednich kroków, bad hair day może stać się naszą codziennością! Dowiedzmy się więc, jak okiełznać puszące się włosy.

Puszące się włosy – czego brakuje?

Puszącym się włosom brakuje przede wszystkim… spokoju! Żeby nadać im połysk i sprężystość, musimy je odbudować. Na czas regeneracji postarajmy się zrezygnować z intensywnej stylizacji, farbowania, trwałej oraz używania prostownicy lub lokówki. Jeśli mamy taką możliwość, pozwólmy kosmykom schnąć w naturalny sposób lub zmniejszmy częstotliwość ich mycia, aby nie „katować” ich codziennie gorącym powietrzem. Wysoka temperatura powoduje rozchylenie się łusek, dlatego jeśli nie mamy czasu czekać aż włosy wyschną same, podczas suszenia wybierajmy chłodny nawiew. Starajmy się kierować strumień powietrza zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, a dodatkowo zwróćmy uwagę, by suszarka miała funkcję jonizacji.

Suszenie to nie jedyny moment, kiedy puszącym się włosom służy chłód. Prostym trikiem, który pozwoli dodać kosmykom połysku po myciu jest spłukanie ich zimnym strumieniem wody. Dzięki temu nie tylko domkniemy łuski włosów, ale zmniejszymy również aktywność gruczołów łojowych, co pozwoli nam zachować świeżość na dłuższy czas.

Co na puszące się włosy?

Włosy puszące się, oprócz łagodnego traktowania, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Przejdźmy przez kilka prostych kroków, które pomogą nam wygładzić niesforne kosmyki:

  1. Regularne olejowanie. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na puszące się włosy jest ich olejowanie. Możemy stosować ten zabieg na kilka sposobów – na mokro, na sucho, na podkład lub z odżywką. Rodzaj oleju, który najskuteczniej zadziała na nasze włosy, zależy od ich porowatości. Całą tajemnicę tego rytuału pielęgnacyjnego możemy odkryć w artykule Olejowanie włosów krok po kroku!
  2. Nakładanie odżywek po każdym myciu. Naszym nawykiem powinno stać się nakładanie po każdym myciu odżywki, która wygładzi puszące się włosy, a do tego ułatwi ich rozczesywanie. Jej regularne stosowanie dociąża kosmyki oraz domyka ich łuski. Najlepiej sprawdzą się kosmetyki przeznaczone do włosów wysokoporowatych, które pozwalają okiełznać charakterystyczny dla nich puch. Receptury tych produktów często opierają się na emolientach i różnego rodzaju olejach, dostosowanych do potrzeb uszkodzonych włosów.
  3. Polubienie się z silikonami. Silikony w kosmetykach mają złą opinię wśród wielu osób, jednak niesłusznie. Dla włosów puszących się jest to złoty środek na nadanie im blasku i upragnionej gładkości. Silikony tworzą na włosach ochronną warstwę, która zabezpiecza je przed utratą wilgoci, a do tego pomaga uzyskać efekt tafli. Szukajmy ich między innymi w różnego rodzaju serach, które nakładamy na wcześniej umyte i wypielęgnowane włosy. To prawdziwa kropka nad i w rytuale każdej włosomaniaczki!
  4. Odpowiednie rozczesywanie. Problem puszenia się często dotyka kręconych włosów, które mają skomplikowaną relację ze szczotką :) Gdy zostaną rozczesane na sucho, automatycznie puszą się i tracą swoją sprężystość. Powinniśmy zatem czesać je tylko wtedy, kiedy są mokre, a następnie nałożyć na nie odżywkę bez spłukiwania, formując upragniony skręt. Aby podkreślić stworzoną fryzurę i wydłużyć jej trwałość, możemy nałożyć żel do stylizacji - także na mokre włosy.

Wszystkie z wymienionych sposobów pozwoliły nam uzyskać odpowiedź na pytanie co zrobić na puszące się włosy?”. Z taką dawką wiedzy możemy włączyć do codzienności nawyki, które sprawią, że nasze kosmyki staną się lśniące, gładkie i ujarzmione! To jak, bierzemy się do roboty?