fot. Shutterstock

Relaksuj się! To ma sens

Dbaj o regularne przerwy w pracy i podczas nauki. Po ciężkim dniu, męczącej podróży, stresujących rozmowach świadomie likwiduj napięcie. Naucz się relaksować – będziesz zdrowsza, piękniejsza i szczęśliwsza. 

Kiedy czujesz się ociężała, spięta i myślisz „to był zły dzień”, weź kąpiel. Pławienie się w ciepłej wodzie to najlepszy sposób na szybkie pozbycie się stresu po ciężkim dniu.

Przepis na kąpiel relaksującą

1. Wyłącz telefon. Niech to będzie twój czas, nikt nie powinien ci przeszkadzać.
2. Włącz ulubioną muzykę.
3. Dodaj do kąpieli płyn o zapachu lawendy, wanilii albo słodkich nut kwiatowych, aromaty te uspokajają i rozluźniają.
4. Zrób dużo piany. Wystarczy wlać płyn pod strumień wody podczas napełniania wanny. Piana ma właściwości odprężające, sprawia, że czujemy się lekko, daje przyjemny rozluźniający odgłos. Nie łącz olejków aromaterapeutycznych i pieniących się płynów do kąpieli – olejek w pianie nie zadziała na skórę. Jeśli zdecydujesz się na kąpiel z dodatkiem olejku, umyj wcześniej ciało pod prysznicem.

Przepis na kąpiel rozgrzewającą

1. Dodaj do ciepłej wody kilka kropel olejku eterycznego z eukaliptusa, tymianku albo pomarańczy. Ocieplają również zapachy cynamonu i czekolady.
2. Przygotuj rozgrzewający napar z imbiru, dodaj plasterek cytryny, łyżeczkę miodu i kilka goździków. Popijaj w czasie kąpieli albo zaraz po wyjściu z wanny.
3. Zapal świecę – już samo patrzenie na migoczący płomień rozgrzewa, a ciepłe światło, które daje, uspokaja i relaksuje.

Przepisa na kąpiel rozluźniającą

1. Dodaj do wody sól bogatą w naturalne minerały i pierwiastki, takie jak magnez, wapń, jod, sód i potas. Słona woda wyciąga ze skóry toksyny i rozluźnia napięte mięśnie.
2. Zapal świecę o ulubionym zapachu.
3. Podczas leżenia w wannie poczytaj coś dla przyjemności.
4. Po wyjściu z wanny wetrzyj w ciało olejek o właściwościach kojących, np. arganowy, migdałowy.

Międzynarodowa Organizacja Pracy w 2015 roku oceniła, że czterodniowy tydzień pracy (36 godz.) jest efektywniejszy i bardziej korzystny dla pracowników oraz gospodarki. Osoba pracująca intensywniej i trochę dłużej cztery dni wykonuje podobną liczbę zadań jak w ciągu pięciu dni. Wiele firm, również w Polsce, już dostosowało się do tego trendu. Perspektywa trzydniowego weekendu sprawia, że pracownicy są bardziej zaangażowani i szczęśliwsi, znaczy lepsi.

Tekst: Magda Rosłaniec