Wróć do wszystkich inspiracji

Segregacja śmieci: pomóż Ziemi przetrwać

Segregacja śmieci: pomóż Ziemi przetrwać

Jednorazowe kubki, sztućce, torby, opakowania. A wielka pacyficzna plama śmieci rośnie. Pomóż planecie właściwą segregacją śmieci!

Żyjemy coraz szybciej i wygodniej. Lubimy świat, w którym nie trzeba zmywać, sprzątać, naprawiać, przejmować się segregacją śmieci. Dokąd ten „luksus” nas zaprowadzi?

Ocean odpadów, czyli wielka pacyficzna plama śmieci

W czerwcu 2018 r. u wybrzeży Tajlandii znaleziono grindwala (ssak z delfinowatych) – był wykończony, męczyły go torsje. Pomimo wielu starań weterynarzy po kilku dniach zmarł. Sekcja zwłok wykazała, że w jego brzuchu było około 8 kg śmieci, m. in. 80 plastikowych worków.

Skąd wziął tyle śmieci? Z wody. Od 4,8 do 12,7 mln ton plastiku dostaje się rocznie do oceanów*. Wielka pacyficzna plama śmieci jest 5 razy większa od Polski. Ograniczanie odpadów, recykling tworzyw sztucznych i segregacja śmieci to nasz obowiązek.

Projekt: StoryVisio.pl

Góra śmieci, czyli gdzie człowiek dotrze, tam nabrudzi

Na dachu świata – Mount Evereście, turyści zostawiają tony śmieci. Opuszczając obozowiska, porzucają namioty, zepsuty sprzęt, puste kanistry, puszki. Sankcje tylko trochę polepszyły sytuację:

  • Tybet karze mandatem w wysokości 100 dolarów za każdy kilogram pozostawiony na szlaku.
  • Nepal pobiera od ekspedycji depozyt 4 tys. dolarów i zwraca dopiero, gdy każdy uczestnik wyprawy przyniesie z powrotem 8 kg śmieci.

Wygodni i nieodpowiedzialny himalaiści często po prostu wliczają kary i depozyt w koszty wyprawy. Bo kto w Himalajach myśli o segregacji śmieci i wielkiej pacyficznej plamie śmieci?

Projekt: StoryVisio.pl

Mamy coraz więcej odpadów! Segregacja śmieci w powijakach

W 2017 r. przeciętny Polak wyprodukował 312 kg odpadów. To o 9 kg więcej niż rok wcześniej. Choć segregacja śmieci jest obowiązkowa, to z zebranych w 2017 r. odpadów komunalnych do odzysku (czyli do wykorzystania ich w całości, części lub przetworzenia w energię) trafiło 56,6% wytworzonych śmieci. Jedynie 26,7% trafiło do recyklingu! **

Projekt: StoryVisio.pl

Uwaga! Wyjątki w segregacji śmieci

  • Przeterminowane leki wrzuć do specjalnych pojemników w wybranych aptekach w placówkach zdrowia.
  • Elektrośmieci oddaj do specjalnych punktów zbioru sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Za ich wyrzucanie do śmietnika grozi kara grzywny do 5 tys. złotych.

Segregacja śmieci. Recykling tworzyw sztucznych w liczbach

  • 18% w skali globalnej
  • 30% w Europie. Wg planów unijnych do 2020 r. powinniśmy osiągnąć 50% odzysku i ponownego użycia papieru, szkła, metali i tworzyw sztucznych.
  • 25% w Chinach
  • Tylko 9% w USA***
Projekt: StoryVisio.pl

*źródło: Instytut Europejskiej Polityki Ochrony Środowiska
**źródło: GUS
*** źródło: National Geographic

Wypróbuj