Jak działa skrzyp?
Skóra
Skrzyp wykazuje korzystny wpływ na kondycję skóry. Regularne stosowanie kosmetyków bogatych w skrzyp może pomóc zwalczać trądzik i ograniczyć wydzielanie sebum. Warto wdrożyć je do pielęgnacji cery naczynkowej, by uszczelnić naczynia krwionośne, zredukować ich widoczność, a tym samym poprawić koloryt skóry. Dodatkowo ziele skrzypu wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, a nawet przeciwzmarszczkowe.
Włosy
Kto z nas nie marzy o zdrowych, błyszczących i gęstych włosach? Tym, co może pomóc w osiągnięciu wyśnionej czupryny jest skrzyp! To wszystko za sprawą bogactwa żelaza, magnezu czy cynku, dzięki którym włosy stają się bardziej miękkie w dotyku, są silniejsze i szybciej rosną. Z racji tego, że skrzyp ogranicza nadmierne wydzielanie sebum, dłużej pozostają świeże i odbite od nasady. Jest polecany również osobom zmagającym się z łupieżem.
Paznokcie
Skrzyp jest rekomendowany jako antidotum na łamliwe i rozdwajające się paznokcie, dlatego możesz rozważyć jego suplementację, jeśli zaobserwujesz u siebie pogorszenie ich kondycji. Dzięki zawartości krzemu skrzyp przyczynia się do odżywienia delikatnej, rozdwajającej się płytki. Taka kuracja to dobry pomysł po długotrwałym stosowaniu lakieru hybrydowego, który może osłabiać paznokcie – stają się matowe i łamliwe. Aby zadziałać doraźnie, regularnie mocz dłonie w naparze ze skrzypu przez kilkanaście minut. Jak przygotować taki napar? Odpowiedź znajdziesz poniżej! 😉
Skrzyp – inne zastosowania
Choć skrzyp możesz kojarzyć głównie ze sferą beauty, wykorzystywany jest również poza nią. Roślina ta działa moczopędnie i rozkurczowo. Bywa także pomocna w zwalczaniu stanów zapalnych dróg moczowych i pęcherza. Co więcej, dzięki zawartości krzemu wpływa korzystnie na tkankę kostną. Kobiety, które cierpią na zbyt obfite miesiączki, mogą rozważyć picie herbatki ze skrzypem, aby zmniejszyć krwawienie. Maści z wyciągiem ze skrzypu wspomagają gojenie ran i podrażnień, a płukanie jamy ustnej naparem przynosi ukojenie w przypadku stanów zapalnych gardła i dziąseł.
Napar ze skrzypu
Wsyp do filiżanki dwie łyżeczki suszu i zalej wrzącą wodą. Po kilkunastu minutach napar jest gotowy. Skutki codziennego picia herbatki możesz dostrzec już po pierwszym miesiącu.
Chcesz sprawdzić, jak skrzyp wpłynie na Twoje włosy, skórę i paznokcie? Zajrzyj do naszej drogerii!