Skuteczne sposoby na odparzenia pieluszkowe

12.10.2022

Noworodki i niemowlęta mają bardzo wrażliwą skórę. Niestety, może to powodować pojawianie się odparzeń i podrażnień. Jednak, jeżeli zadziałamy szybko, gdy tylko skóra zacznie się czerwienić, z przywróceniem jej zdrowego wyglądu nie powinniśmy mieć problemu.  Dowiedz się, jak zadbać o skórę i komfort swojego maluszka.

Jakie są przyczyny powstawania odparzeń?

Przyczyną ich powstawania może być uczulenie: na proszek, składnik pieluszek jednorazowych, chusteczek nawilżonych lub kremów. Najczęściej odparzenia pojawiają się pod pieluszką, ale mogą wystąpić także w pachwinach czy na szyi.

Odparzeń nie należy bagatelizować. Po pierwsze mogą dziecku sprawiać ból i dyskomfort, a po drugie może dojść do nadkażenia grzybiczego lub bakteryjnego.

Jak zapobiec powstawaniu odparzeń?

W przypadku odparzeń najważniejsza jest profilaktyka. Często przewijaj niemowlę, za każdym razem przemywając wodą pośladki dziecka. Ważne też, by po umyciu dobrze osuszyć skórę, najlepiej ręczniczkiem papierowym lub tetrową pieluszką. Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii. Istotny jest też dopływ powietrza, szczególnie podczas upałów.

Świetnie sprawdzą się pieluchy wielorazowe, są wykonane z naturalnych tkanin które dobrze chłoną, a jednocześnie zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Wielopieluchowanie będzie też doskonałym rozwiązaniem dla dzieci, które mają bardzo wrażliwą skórę. Aby zapewnić dostęp powietrza do skóry, unikaj nadmiernego stosowania kremu do pielęgnacji. Bariera ochronna blokuje pory i utrudnia skórze swobodne oddychanie. Dlatego zachowaj użycie kremu przeciw odparzeniom u niemowląt na sytuacje, gdy wiesz, że nie będziesz mieć możliwości przewinięcia malucha przez dłuższy czas, np. podczas spacerów czy w podróży.

Domowe sposoby na odparzenia skóry u niemowlaka

Na łagodne odparzenia sprawdzić się mogą domowe sposoby.

Przy problemach skórnych ważne jest wietrzenie pośladków. Postaraj się, aby maluszek jak najwięcej leżał bez pieluszki. Możesz podczas zabawy na kocyku rozłożyć podkład i bezpośrednio na nim położyć dziecko. Pamiętaj tylko, aby podczas takiego wietrzenia w pomieszczeniu było ciepło.

Z kolei podczas kąpieli wlej do wanienki odrobinę pokarmu mamy lub emolientu. Dzięki temu skóra malucha będzie nawilżona i zmiękczona.

Sprawdzonym przez nasze mamy i babcie sposobem na odparzenia jest mąka ziemniaczana. Dobrze osuszoną skórę dziecka należy kilka razy dziennie oprószyć odrobiną skrobi ziemniaczanej. Doskonale odprowadza ona wilgoć. Podobnie zadziała puder dla niemowląt. 

Co zrobić w przypadku uporczywych odparzeń pupy u niemowlaka?

Czasami odparzenia trudno się goją. Jeśli na co dzień stosujesz krem do pielęgnacji pośladków, a mimo to na skórze pojawi się odparzenie, wówczas musisz sięgnąć po silniejsze kosmetyki, np. zawierające cynk.

Jeżeli stan skóry nie poprawia się, skonsultuj się ze specjalistą. Czasami konieczne jest wprowadzenie silniejszej maści na receptę. 

Położna i Certyfikowany Doradca Laktacyjny Dominika Dobrzańska, ekspertka programu Rossnę!

Posłuchaj i dowiedz się więcej o zmianach skórnych!

Produkty do delikatnej skóry Maluszka

Więcej dla Ciebie i Twojego dziecka

Odwiedź kanał Czyściochowo na YouTube i Spotify – bajki oraz piosenki z bohaterami Czyściochowa sprawią, że szczotkowanie zębów będzie kojarzone z przyjemnością, a mycie dłoni stanie się nieodłącznym elementem wizyty w toalecie! Tutaj nauka zdrowych nawyków higienicznych łączy się z zabawą.

Odwiedzam

Dołącz do grupy Rodzice, Rossnę! na Facebooku! – to przestrzeń do rozmów, wymiany doświadczeń oraz dzielenia się wskazówkami dotyczącymi wychowania.

Dołączam

Posłuchaj podcastu Rodzice, Rossnę! lub zobacz Poradnik rodzica na YouTube – specjaliści w łatwy i przystępny sposób wyjaśniają to, co może wydawać się skomplikowane, podpowiadają rozwiązania oraz weryfikują powszechnie panujące przekonania dotyczące zdrowia, higieny i rodzicielstwa.

Słucham podcastu

Oglądam poradnik

Przeczytaj także!

Krok 1 z 3

Aplikacja jest dostępna dla telefonów z systemem Android od wersji 6.0 lub iOS od wersji 12.0.

Google PlayApp StoreAppGallery