Szampon – do włosów czy skóry głowy?

12.01.2023

Na półkach jest ich mnóstwo - delikatnie lub mocno oczyszczające, do włosów kręconych, farbowanych, cienkich, puszących się... Tylko tak naprawdę szampon najbardziej powinien służyć... skórze głowy.  

Bez odpowiedniego zadbania o skalp, długie, gęste włosy jak z reklamy pozostaną tylko na ekranie. Równowaga skóry głowy to podstawa i pierwszy krok do tego, aby osiągnąć wymarzone rezultaty. Dlatego najpierw zastanów się, czego potrzebuje i w jakiej kondycji jest Twój skalp i do jego potrzeb dobierz odpowiedni szampon. Zacznij od obserwacji: czy skóra głowy jest wrażliwa, sucha, czy szybko się przetłuszcza, a może borykasz się ostatnio z łupieżem lub innym problemem? Jeśli to zrobisz, to połowę drogi masz za sobą 😊 

 

SLS, silikony, silne substancje myjące - czy na pewno trzeba ich unikać? 

Niekoniecznie. Pamiętaj, że wszystkie surowce zawarte w kosmetykach są przebadane, więc same w sobie nie mogą zaszkodzić. Jeśli czujesz, że potrzebujesz mocnego oczyszczenia skóry głowy i włosów, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś użyła szamponu zawierającego w składzie SLS. Co więcej, dobrze jest go używać naprzemiennie z delikatnym szamponem do włosów. Trzeba tylko znaleźć odpowiednie proporcje, testując po prostu na sobie 😊 Silikon w składzie szamponu do włosów może znacznie ułatwić ich rozczesywanie i dodatkowo wygładzić powierzchnię. Jeśli borykasz się ze splątanymi kosmykami po myciu, naprawdę nie masz się czego obawiać. 

 

Czy szampon trzeba co jakiś czas zmieniać? 

Jeśli Twoja skóra głowy dobrze reaguje na dany kosmetyk, a Ty nie odczuwasz żadnego dyskomfortu, możesz pozostać mu wierna. Jeśli jednak lubisz eksperymentować - śmiało! Może okazać się, że coś będzie służyło Ci jeszcze lepiej. W wyborze szamponu do włosów nie ma jednej, uniwersalnej zasady dla wszystkich. Każda skóra głowy jest inna i inaczej reaguje na środki myjące zawarte w szamponach. 

 

Jak prawidłowo myć włosy i skórę głowy? 

Metod oczyszczania jest kilka. Zacznijmy od podstaw. 

Podobnie jak w przypadku twarzy, najlepiej myć dwa razy - najpierw mycie wstępne, które usunie zanieczyszczenia nagromadzone w ciągu dnia i produkty do stylizacji i/lub pielęgnacji, jeśli ich używasz oraz mycie właściwe, podczas którego wykonasz dokładny masaż skóry głowy. On sprawi, że włosy będą odbite od nasady i dłużej zachowają świeżość.  

Czas na mycie krok po kroku:  

  • Zacznij od rozczesania kosmyków - najlepiej w kierunku, w którym potem wykonasz mycie (z głową skierowaną w dół lub w górę). 

  • Zastosuj kubeczek spieniający (lub po prostu bidon lub kubek, który na pewno znajdziesz w kuchennej szafce 😊 - nałożenie piany zamiast szamponu prosto z butelki ograniczy ryzyko drażniącego działania kosmetyku). 

  • Przeciągnij pianę dłońmi po całej długości kosmyków, a następnie całość spłucz. 

  • Przy powtórnej aplikacji piany, wykonaj dokładny masaż skóry głowy - pobudza on mikrokrążenie i stymuluje włosy do wzrostu.  

  • Pozostaw szampon na skórze głowy do 3 minut - wtedy ma szansę zadziałać najlepiej. 

  • Obficie spłucz. Naprawdę obficie, aby nie pozostawiać resztek kosmetyku myjącego na skórze głowy i u nasady włosów. 

Jak często należy myć włosy? 

Tak często, jak potrzebujesz. Mitem jest przyzwyczajanie skóry głowy do rzadszego oczyszczania poprzez np. mycie włosów raz w tygodniu i dłuższe utrzymywanie nieświeżych kosmyków. Jeśli szybko się przetłuszczają i wiesz, że najlepiej służy ci codzienne mycie włosów, nie musisz tego zmieniać. Jeśli masz z kolei wrażliwą skórę głowy, to oczyszczanie co 2-3 dni, może okazać się zupełnie wystarczające.  

 

Czy można stosować suchy szampon do włosów? 

Jak najbardziej. Ale nie tak, jak myśli o tym większość osób 😊 Przyjęło się, że suchy szampon to SOS dla mocno przetłuszczonych włosów, których nie masz możliwości akurat umyć lub potrzebujesz natychmiastowo je odświeżyć. Tymczasem ten kosmetyk najlepiej zadziała, jeśli użyjesz go na... czystą skórę głowy. Dopiero wtedy spełni właściwie swoją obietnicę o przedłużeniu świeżości włosów. Ważne jest też to, aby nie nadbudowywać kolejnych warstw, tylko porządnie zmyć tradycyjnym kosmetykiem z użyciem wody. Nadmierne stosowanie suchego szamponu może przyczynić się do np. wypadania włosów, a takiego działania raczej nikt nie oczekuje 😊 

 

OMO tylko dla kręconych włosów? 

Faktycznie, metoda OMO sprawdza się rewelacyjnie w przypadku kręconych kosmyków, które są wysokoporowate i wymagają trochę więcej uwagi. Nie oznacza to jednak, że innym włosom ta metoda nie przypadnie do gustu. Lekka odżywka położona na końcówki ma za zadanie zabezpieczyć je przed działaniem szamponu – to pierwsze O. M, to nic innego jak mycie skóry głowy odpowiednio dobranym szamponem. Kolejne O, to zastosowanie bogatej odżywki na długości włosów (z pominięciem skóry głowy). Jeśli Twoje włosy mają tendencję do szybkiego przetłuszczania się, warto zastosować odwrócone mycie włosów i zamienić kolejnością odżywki. 

 

Czy można chodzić (spać) z mokrymi włosami? 

Faktem jest, że włosy mają się najlepiej, kiedy pozwalasz im wyschnąć naturalnie. Jeśli myjesz głowę wieczorem i kładziesz się spać z mokrymi włosami to... stwarzasz idealne środowisko dla bakterii, które zaburzają mikrobiotę skóry głowy i przynoszą więcej szkody niż pożytku. Dlatego, jeśli Twój tryb dnia pozwala tylko na wieczorne mycie, zadbaj o to, aby wysuszyć skórę głowy i włosy. 

Jak odróżnić delikatny szampon do włosów od mocnego? Jak działa mycie włosów odżywką i czym jest plopping? Czy faktycznie różne akcesoria mogą być pomocne w dbaniu o piękną czuprynę i co zimowa czapka tak naprawdę robi włosom?

Posłuchaj odcinka podcastu – znajdziesz tam jeszcze więcej eksperckich porad i włosowych ciekawostek 😊 

Kategorie