Czy perfumy mają datę ważności?
No pewnie! Perfumy, choć wydają się wyjątkowo trwałym kosmetykiem, również mają swoją datę ważności. Informację o niej znajdziecie na kartonowym opakowaniu. Oznaczenie PAO (period after opening) – symbol otwartego słoiczka z liczbą miesięcy – mówi nam o tym, jak długo zapach zachowa swoje właściwości od momentu pierwszego użycia.
Przyjęto również, że data produkcji widniejąca na etykiecie także warunkuje przydatność perfum. Po 5 latach od daty produkcji zapach już może nie być tak intensywny jak początkowo. Dlatego też decydując się na zakup, warto spojrzeć na to oznaczenie.
Od czego zależy trwałość perfum?
Czas utrzymywania się zapachu na naszej skórze zależy od tego, na jaki rodzaj kosmetyku zapachowego się decydujemy. Najdłużej pozostają z nami perfumy – z uwagi na stężenie olejków eterycznych. Kolejna po perfumach jest woda perfumowana (edp), następnie woda toaletowa (edt) i woda kolońska, a najbardziej ulotne są mgiełki. Do najtrwalszych i najdłużej utrzymujących się zapachów należą perfumy oparte na nutach drzewnych i piżmowych. To dlatego, że olejki drzewne i piżmowe wyparowują wolniej niż te kwiatowe i cytrusowe. Co zrobić, aby perfumy pachniały na nas jak najdłużej? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule :)
Czy perfumy mogą się zepsuć?
Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, perfumy mogą się przeterminować. Jeśli zauważasz, że twój ulubiony zapach stracił na intensywności, zmienił kolor, zmętniał lub wyczuwasz w nim nieprzyjemną kwaśną nutę to znak, że już pora na zakup nowego flakonu :)
Jak i gdzie przechowywać perfumy?
Nie w łazience :) Perfumom nie służy ciepło, wilgoć, para wodna i sztuczne światło. Czynniki te przyspieszają dekompozycję nut zapachowych, a to sprawia, że zapach traci intensywność i co ważne – zwyczajnie się zmienia. Perfumy wietrzeją, gdy przechowujemy je w nieodpowiednim miejscu. Szkodzi im też naturalne światło słoneczne – wpływa np. na bursztynowy kolor, który z czasem w ostrym słońcu staje się zielonkawy.
Gdzie więc trzymać perfumy? Perfumy najlepiej przechowywać na stojąco w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu. Idealnie nada się do tego szuflada w toaletce czy komodzie. Nie wyrzucaj też kartonowych opakowań, w których zapakowane są początkowo perfumy. Zabezpieczą one dodatkowo flakon przed światłem.
Częsty kontakt z tlenem również im nie służy – codziennie otwierane i zamykane mogą stracić lub zmienić zapach, dlatego warto kupować je w mniejszych pojemnościach, bądź rozlać do mniejszych flakonów czy atomizera.
Jak przelać perfumy do atomizera?
Gdy chcesz mieć swoje ulubione perfumy zawsze przy sobie, ale niekonieczne w pełnej objętości, świetnym rozwiązaniem będzie przelanie ich do małego atomizera. Jak to zrobić? To banalnie proste:
- Zdejmij z oryginalnego flakonu perfum końcówkę rozpylacza
- Na jego miejsce włóż dno atomizera
- Aby go napełnić, naciskaj go w taki sam sposób, w który rozpylasz zapach podczas psikania
- Zakończ w momencie, kiedy zauważysz, że atomizer jest napełniony
- Zdejmij z flakonu atomizer i załóż z powrotem końcówkę rozpylacza
I tyle! Prawda, że proste? :)
Ile osób na świecie, tyle gustów zapachowych! Wybór idealnych perfum nie jest prosty, ale dzięki dostępności szerokiej gamy produktów każdy znajdzie coś dla siebie :)
Męskie zapachy w naszej drogerii znajdziesz tutaj, jeśli zaś interesują cię zapachy kobiece – zerknij tu.