Wróć do wszystkich inspiracji

Termin ważności kosmetyków – czas na remanent!

Termin ważności kosmetyków – czas na remanent!

Nic nie trwa wiecznie i nawet ukochane podkłady oraz tusze mogą się zestarzeć. Przejrzyj swoją toaletkę i sprawdź, których kosmetyków powinnaś się pozbyć, a potem uzupełnij zapasy

Tekst: KLAUDIA WITKOWSKA

Każdy kosmetyk ma swoją datę przydatności, a to, ile bezpiecznie możesz go używać po otwarciu zależy od wielu czynników: jego składu, formuły, rodzaju konserwantów, które zostały dodane, żeby zapobiec utracie właściwości, utlenieniu się, a także popsuciu. Czym grozi używanie starych kosmetyków? Na przykład podrażnieniem skóry, a przy drobnych rankach (choćby po depilacji brwi), nawet infekcją bakteriami, które rozwinęły się w kosmetyku – tym bardziej, że wystarczy znać kilka zasad, by ocenić, czy kosmetyk nadaje się do użycia.

PAO, symbol otwartego słoiczka

Ważne PAO – symbol otwartego słoiczka

Mały symbol otwartego słoiczka z liczbą miesięcy (zwykle 6, 9, 12 lub 24) oznacza termin stosowania od pierwszego otwarcia, a nie użycia. Dlatego po zakupach, mimo iż cię korci, nie odkręcaj tuszu czy szminki. Zrób to przed pierwszą aplikacją.

Wokół oka, czyli jak długo można używać tuszu do rzęs

Kosmetykiem, który najszybciej może się popsuć lub stracić swoje właściwości, jest tusz do rzęs – mówi kosmetolog Agnieszka Wróblewska. I dodaje: – O ile niektóre źródła podają, że można go stosować do sześciu miesięcy od daty otwarcia, to najnowsze zalecenia mówią już tylko o trzech-czterech miesiącach. Dlaczego tak jest? Wraz ze szczoteczką możesz przenieść do tuszu różne zanieczyszczenia i bakterie. Z kolei pompowanie, czyli wielokrotne wkładanie i wyjmowanie szczoteczki, wprowadza do środka pojemniczka powietrze, które sprzyja utlenianiu i wysychaniu kosmetyku. Błędem jest rozcieńczanie przyschniętego tuszu płynem czy olejkiem. To bardzo ryzykowne działanie. Wyschnięcie oznacza, że kosmetyk jest już stary, a oczy bardzo łatwo podrażnić – szkody mogą być poważne, na przykład zapalenie spojówek, jęczmień, gradówki, a także zmiany alergiczne.

Podobne zasady dotyczą użytkowania i daty ważności eyelinerów w płynie – mówi ekspertka. Cieni w pudrze możesz używać dłużej, nawet przez trzy lata. Są bardziej trwałe dzięki suchej, bezwodnej konsystencji. To właśnie woda w składzie kosmetyków sprawia, że utleniają się one szybciej, płynne konsystencje są także lepszym środowiskiem do rozwoju bakterii. Dlatego też cienie kremowe szybciej stracą swoją trwałość. Trwałość konturówek do powiek możesz przedłużać, dezynfekując je środkiem na bazie alkoholu. Przetrzyj nim końcówkę kredki i zostaw do przeschnięcia.– Także temperowanie ściąga poprzednią warstwę ze sztyftu konturówki, co poprawia bezpieczeństwo jej stosowania – dodaje Agnieszka Wróblewska. Jeśli będziesz przechowywać odpowiednio kredki posłużą ci dwa lata – przekonuje ekspertka.

Zdrowa cera – data przydatności podkładu

Trwałość podkładu zależy od jego składu – preparat na bazie wody prawdopodobnie utleni się czy zepsuje szybciej niż fluid oparty na olejkach. Okres przydatności takich kosmetyków waha się od sześciu do dwunastu miesięcy, dlatego warto zwrócić uwagę na to, co deklaruje producent – mówi kosmetolog. Najtrwalsze są w tym przypadku podkłady w opakowaniach typu airless, czyli ze szczelną pompką, która uniemożliwia wprowadzenie z zewnątrz powietrza i bakterii do produktu. Z tego samego powodu produkty w słoiczku warto nakładać szpatułką, a te z tubki wyciskać na przykład na wierzch dłoni, i dopiero stamtąd nakładać na twarz. Pudry, rozświetlacze czy róże w kamieniu mają z kolei trwałość do dwunastu miesięcy.

Fokus na usta – kiedy trzeba wyrzucić szminkę?

Trwałość szminek i błyszczyków wynosi nawet do dwóch lat, jednak zawarte w nich olejki mogą, w niesprzyjających warunkach, zepsuć się wcześniej. Aby tego uniknąć, kosmetyki na usta nakładaj płaskim pędzelkiem i często go myj. Z kolei konturówki do ust dezynfekuj i temperuj, podobnie jak kredki do powiek.

Jak dbać o kosmetyki, by przedłużyć ich trwałość?

Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, by wydłużyć termin przydatności kosmetyków.

 • DOBRY ZWYCZAJ, NIE POŻYCZAJ…

Przy każdym użyciu szminki czy tuszu przenosisz na śluzówkę oka lub ust zanieczyszczenia czy bakterie. Dlatego lepiej nie wymieniać się tymi kosmetykami, nawet z najlepszymi koleżankami.

 • CZYSTOŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM

Aby przedłużyć trwałość i bezpieczeństwo stosowania kosmetyków do makijażu, przed ich nakładaniem myj ręce. Często też przecieraj ubrudzone brzegi opakowań, na przykład flakonów, na których mogą zbierać się zarazki.

 • ZAUFAJ INTUICJI

Coś ci mówi, że kosmetyk jest już niedobry? Zmienił się jego zapach? Podkład się rozwarstwił lub po nałożeniu na skórę szybciej się utlenia, przez co jego kolor się zmienił? Cień do powiek zmienił odcień? Szminka stwardniała i nie nakłada się już gładko na usta? Czasem kosmetyk może się zepsuć, mimo że termin ważności jeszcze nie upłynął. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, lepiej pozbądź się takiego produktu.

 • NIE TRZYMAJ KOSMETYKÓW DO MAKIJAŻU NA TOALETCE

Choć wyglądają pięknie, światło słoneczne padające na flakony drastycznie skróci ich przydatność do użycia. Nawet jeśli kosmetyki mają świetny skład. Lepiej przechowywać je w suchym, ciemnym miejscu, na przykład w szufladzie.

 • NIE CHOWAJ PODKŁADU CZY SZMINKI DO CHŁODZIARKI

To zupełnie niepotrzebne. – Nie wszystkie kosmetyki dobrze się zachowują w takich warunkach – tłumaczy Agnieszka Wróblewska. O ile żelowa, nawilżająca maseczka pod oczy cudownie schłodzi się w lodówce, to pomadka zmieni konsystencję na twardszą. Podkład, szczególnie kremowy, z dodatkiem olejków, z kolei może się rozwarstwić, a lakier do paznokci nadmiernie zgęstnieć. Kremy na zimno reagują różnie, warto o warunkach ich przechowywania poczytać na etykiecie.

 • NIE USTAWIAJ KOSMETYKÓW DO MAKIJAŻU W ŁAZIENCE, JEŚLI NIE MA TAM DOBREJ WENTYLACJI

Wilgoć może źle wpłynąć na pudry czy inne produkty o suchej konsystencji. Także mocne oświetlenie przy umywalce może sprzyjać skróceniu przydatności kosmetyków; lepiej schowaj je w szafce.

 • NIE RÓB ZAPASÓW NA „CZARNĄ GODZINĘ”, chyba że wiesz, że szybko je zużyjesz.

TERMINY WAŻNOŚCI KOSMETYKÓW PO OTWARCIU*

 • Błyszczyk – 2 lata
 • Cienie do powiek – 3 lata
 • Eyeliner – 6 miesięcy
 • Konturówka – 2 lata
 • Podkład – 6-12 miesięcy
 • Puder – 12 miesięcy
 • Rozświetlacz w kamieniu – 12 miesięcy
 • Róż w kamieniu – 12 miesięcy
 • Szminka – 2 lata
 • Tusz do rzęs – 3-4 miesiące

* o ile producent nie zaleca inaczej

 

Artykuł pochodzi z magazynu SKARB - LATO 2021