Wróć do wszystkich inspiracji

Twoje dłonie w ciąży – sprawdź, co Ci próbują powiedzieć

Twoje dłonie w ciąży – sprawdź, co Ci próbują powiedzieć

W trakcie ciąży ciało kobiety się zmienia. Podczas gdy niektóre zmiany są naturalne, inne mogą świadczyć o powikłaniach. Jak je rozpoznać? Przekonaj się, co o stanie ciąży mogą powiedzieć Twoje dłonie.

O czym mogą świadczyć spuchnięte dłonie?

W trakcie ciąży kobieta jest pod wpływem estrogenów. Hormony te odpowiedzialne są za zwiększone zatrzymanie wody w organizmie. Ma to swoje plusy: wygładzona skóra nabiera elastyczności i zanikają drobne zmarszczki. Jednak zatrzymywanie wody wiąże się także z opuchlizną. Niewielkie spuchnięcie dłoni może więc w ciąży występować w sposób naturalny, szczególnie w trzecim trymestrze ciąży. Obrzęki mało zaawansowane nie stwarzają niebezpieczeństwa dla matki i dziecka, jednak nadmiernie duże mogą być niebezpieczne.

Kiedy należy zasięgnąć porady lekarza?

  • Gdy obrzęki nie ustają po odpoczynku.
  • Gdy spuchnięciu towarzyszy wysokie ciśnienie tętnicze (powyżej 140/90mmHg).
  • Kiedy puchną również uda, podbrzusze, a nawet twarz.

W przypadku uogólnionego obrzęku ciała oraz nadciśnienia może dojść do stanu przedrzucawkowego. Tego typu objawy potrafią świadczyć o groźnym powikłaniu ciąży, dlatego nie należy ich ignorować.

Co zrobić w przypadku obrzęków dłoni w ciąży?

  • Pij wodę. Odpowiednie nawodnienie organizmu pomoże wyeliminować produkty przemiany materii zalegające w tkankach, a zatem także pozbyć się obrzęków. Każda ciężarna powinna przyjmować około 2 litry wody dziennie.
  • Zwróć uwagę na sól w diecie. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar, może pogarszać obrzęki na ciele.
  • Dobrym pomysłem na wyeliminowanie obrzęków dłoni jest zrównoważona aktywność fizyczna.

Co oznacza boląca opuchlizna dłoni?

W sytuacji, gdy opuchlizna rąk doprowadza do piekącego bólu, to jest prawdopodobne, że doszło do pojawienia się zespołu cieśni nadgarstka. Choroba ta jest najczęstszą postacią schorzeń zwanych neuropatiami uciskowymi. Powstaje wskutek ucisku nerwu pośrodkowego przez struktury przebiegające obok niego w wąskim kanale nadgarstka (przejście pomiędzy dłonią a przedramieniem). Według różnych źródeł schorzenie to dotyka od 3 aż do 30% ciężarnych. Występuje głównie w III trymestrze ciąży. Leczenie jest zależne od stopnia nasilenia parestezji. W większości przypadków odciążenie bolesnej ręki jest wystarczające. W wyjątkowych przypadkach należy rozważyć zabieg ortopedyczny.

O czym świadczą swędzące dłonie?

Najbardziej niebezpieczną dla płodu chorobą w ciąży związaną ze świądem dłoni jest cholestaza ciężarnych. Choroba ta manifestuje się uporczywym, nasilającym się świądem skóry. Początkowo pojawia się na dłoniach i stopach, a następnie może dotyczyć całego ciała. Nasila się on w godzinach wieczornych i nocnych, a zanika w trakcie dnia. Choroba ta pojawia się najczęściej w III trymestrze ciąży. Pacjentki z cholestazą ciążową w poprzedniej ciąży są obarczone kilkukrotnie częstszym ryzykiem występowania tej choroby w następnych ciążach. Leczenie opiera się na stosowaniu leku – głównie kwasu ursodeoksycholowego. W razie pojawienia się uporczywego świądu skóry dłoni na początku III trymestru należy bezwzględnie zgłosić to lekarzowi prowadzącemu.

Twoje ciało często komunikuje swoje potrzeby. Ważne, by zwłaszcza w ciąży wsłuchać się w jego głos. Wyczulona na symptomy, płynące z Twojego organizmu, możesz zapobiec niebezpiecznym powikłaniom i zadbać o siebie oraz o dziecko.

Lek. Paweł Biesiada, specjalista ginekolog położnik, ekspert programu Rossnę!

Krok 1 z 3

Aplikacja jest dostępna dla telefonów z systemem Android od wersji 6.0 lub iOS od wersji 11.0.

Google PlayApp StoreAppGallery