Czy w ciąży wolno dźwigać?
Każda kobieta w ciąży powinna na siebie uważać i nie przemęczać się. Co jednak mają zrobić mamy kilkulatków, domagających się wzięcia na rączki?
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a mama czuje się dobrze, może bez obaw brać na ręce pociechę czy chodzić na zakupy. Jednak z większymi ciężarami warto się wstrzymać, zwłaszcza po 30. tygodniu ciąży. Nadmierne obciążenie organizmu może skończyć się nie tylko nasilonym bólem kręgosłupa, ale też stanem przedrzucawkowym i przedwczesnym porodem.
Czy w ciąży wolno wieszać firanki?
Ciąża zmienia wiele rzeczy, ale nie to, że w domu trzeba sprzątać.
Podczas wieszania firanek i mycia okien przez dłuższy czas trzyma się ręce w górze, co może wywołać przedwczesny poród czy poronienie, ale tylko, gdy istnieją do tego predyspozycje. W zdrowej ciąży aż do końcówki III trymestru można wykonywać prace domowe, wymagające unoszenia rąk. Należy jednak uważać, ponieważ wieszając firanki, zwłaszcza z wydatnym brzuszkiem, łatwo stracić równowagę.
Czy w ciąży wolno trenować?
U zdrowych kobiet z prawidłowo przebiegającą ciążą lekki wysiłek fizyczny jest wskazany. Ćwiczenia powinny być dostosowane do stylu życia i kondycji kobiety. Aktywność fizyczna w ciąży pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, a także przygotować się do porodu. Czy może zaszkodzić? Tak, ale w ciąży powikłanej, zagrożonej.
Czy w ciąży wolno spać na plecach?
W ciąży zaleca się leżenie na lewym boku, ponieważ w takiej pozycji macica nie uciska naczyń krwionośnych. Ich zablokowanie może wywołać mroczki przed oczami, zawroty głowy, omdlenie czy niedotlenienie. W szczególności dotyczy to kobiet po 37. tygodniu ciąży, spodziewających się bliźniąt albo dużego dziecka. Wskazaniem do unikania spania na plecach jest ciąża z wielowodziem i problemy kardiologiczne. W pozostałych przypadkach ciężarne mogą spać tak, jak im wygodnie.
Czy w ciąży wolno opiekować się kotem?
Koty mogą być nosicielami toksoplazmozy. Jednak ryzyko zakażenia jest większe w przypadku ulicznych kotów niż czystego kota domowego. Ciężarna, która mieszka z puszystym pupilem, nie musi szukać dla niego rodziny zastępczej. Wystarczy, że ktoś Cię wyręczy w sprzątaniu kuwety.
Jak każde mity, tak i te dotyczące ciąży warto potraktować zdroworozsądkowo. Organizm kobiety w ciąży wymaga szczególnej ochrony, ale ostatnie czego mu trzeba to 9 miesięcy spędzonych w stresie.
dr n. med. Joanna Stefanowicz, Ginekolog, Położnik z Salve Medica
Chcesz wiedzieć więcej?
Jeszcze więcej informacji i porad o budowaniu odporności krok po kroku znajdziesz na naszej grupie Rodzice, Rossnę! na Facebooku.
Rodziców, którzy lubią podcasty zapraszamy do słuchania kanału „Rodzice, Rossnę!”, z którego dowiedzą się m.in. jak zadbać o zdrowy sen dziecka. Odcinków odsłuchasz TUTAJ