Wróć do wszystkich inspiracji

Wielozadaniowy składnik w kosmetykach - aloes!

Wielozadaniowy składnik w kosmetykach - aloes!

O aloesie słyszał każdy z nas. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak wielozadaniowa jest to roślina - ma swoje zastosowanie nie tylko w kosmetyce, ale również w medycynie, a to wszystko za sprawą ponad 200 różnych składników aktywnych, jakie się w niej znajdują!

Czym właściwie jest aloes?

Aloes to sukulent i liczy około 550 gatunków. W naturze występuje m.in. na Wyspach Kanaryjskich i Madagaskarze. Tam osiąga ogromne rozmiary, nawet kilkumetrowe. W naszym klimacie aloes to roślina głównie doniczkowa i w takim wydaniu znamy go najlepiej. W porównaniu do większego kuzyna osiąga niewielkie rozmiary, ale podobnie jak on magazynuje wodę w liściach, a to właśnie tam znajduje się wartościowy miąższ. Odnaleźć w nim można szereg substancji: cały kompleks witamin, kwasy tłuszczowe, aminokwasy, polisacharydy oraz cenne mikroelementy.

Drogocenny składnik w kosmetyce!

W kosmetyce to niezastąpiony i naturalny preparat. Możemy się z nim spotkać w kosmetykach do ciała, twarzy oraz włosów. Stosowany w codziennej pielęgnacji potrafi widocznie poprawić kondycję oraz elastyczność skóry, ponieważ pobudza ją do produkcji nowego kolagenu i elastyny. Działa przeciwzapalnie i łagodząco, co sprawdza się przy niedoskonałościach, dlatego polecany jest osobom, które zmagają się z trądzikiem. Aloes wykazuje także właściwości antybakteryjne oraz zawiera cenne dla naszej skóry witaminy, takie jak A, C i E. Doskonale sprawdza się również w pielęgnacji włosów. Kosmetyki z aloesem wzmacniają je, sprawiają, że są bardziej lśniące oraz odporniejsze na uszkodzenia. Dodatkowo potrafi korzystnie wpłynąć na puszenie i plątanie się włosów. Tak pozytywne działanie na włosy zawdzięcza zawartym w sobie aminokwasom oraz witaminom min B2, E, C i A.

Co jeszcze skrywa aloes?

Wspomaga gojenie ran, ponieważ pobudza do działania fibroblasty, a to właśnie one są odpowiedzialne w naszym organizmie za gojenie się skóry. Idealnie chroni ją również przed czynnikami zewnętrznymi, ponieważ tworzy na jej powierzchni film ochronny, dlatego aloes można spotkać także w składach kosmetyków do opalania. Dodatkowo łagodzi podrażnienia, nawet te po goleniu i pomaga w szybkiej regeneracji skóry, np. po oparzeniach słonecznych.

W naszych drogeriach czeka mnóstwo atrakcyjnych nowości w tym trendzie!

Może zainteresuje Cię również?:

A wszystkie trendy odkryjesz w zakładce SEZON!

Więcej informacji o trendach znajdziesz także w najnowszych wydaniach magazynu „Skarb”: