Wróć do wszystkich inspiracji

Woda: 5 powodów, dla których należy ją pić

Woda: 5 powodów, dla których należy ją pić

Picie wody to nie tylko sposób na ugaszenie pragnienia. O tym, że warto ją pić, wie każdy z nas. Ale nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, z tego, jak ważna jest dla naszego organizmu. Przedstaweiamy pięć najważniejszych powodów, dla których należy sięgnąć po butelkę z wodą.

Dobre samopoczucie

Kiedy chce ci się pić, mózg pracuje wolniej, zajmując się tylko pragnieniem. Trudno się skupić, boli głowa, masz kłopoty z pamięcią i zasypianiem, napady złości i stany depresyjne. Radzimy: szklanka wody przed egzaminem albo rozmową kwalifikacyjną może zdziałać cuda!

Smukła sylwetka

Przez 60–90 minut po wypiciu szklanki wody kalorie będą spalane szybciej – nawet o 30%. Najlepiej pić wodę zimną, bo organizm zużywa dodatkowe kalorie, aby ją ogrzać. Woda ma 0 kcal, więc jeśli na stałe zastąpisz nią inne napoje, na pewno schudniesz. Porównaj: szklanka coca-coli to ok. 100 kcal, napoju energetycznego – ok. 120.

Siła i sprawność

Wystarczy, że nawodnienie organizmu spadnie o 3%, siła mięśni obniży się aż o 15%. Brak wody powoduje też uczucie zmęczenia i ospałości, zmniejsza się nasza wydolność podczas ćwiczeń.
Dodatkowo: źle nawilżone stawy to większa szansa na kontuzję.

Młodzieńcza cera

Źle nawodniona skóra wysycha, traci elastyczność, łuszczy się, a zmarszczki są bardziej widoczne. Regularne picie wody przez dwa miesiące może poprawić jej nawilżenie o 10–15%. Przy okazji: sama woda to nie wszystko, pamiętaj o nawilżających kosmetykach!

Sprawna przemiana materii

Dopóki ilość płynów jest wystarczająca, nerki radzą sobie z usuwaniem toksyn z organizmu i oczyszczaniem go. Brak wody niekorzystnie wpływa na pracę jelit: dochodzi do zaparć, bo płyny są konieczne, aby stolec w ogóle mógł się uformować. Uwaga: przy częstych zaparciach sama woda to za mało – wprowadź do diety błonnik!

Tekst: Inka Wrońska