Zabawy z psem i kotem: zwierzęta też nudzą się w deszcz

28.09.2018
Zwierzaki potrzebują ruchu niezależnie od pogody. Pomysłowe zabawy z psem i kotem wynagrodzą naszym zwierzętom krótkie jesienne dni. Wypróbuj nasze propozycje!

Kiedy siąpi deszcz i wieje wiatr, krótsze przebywanie na powietrzu możesz znudzonemu psu wynagrodzić zabawami.

Zabawy z psem: spacer będzie krótki, ale intensywny

Może do lasu? Jeśli masz na to ochotę, zabawy z psem przenieś do lasu, ale koniecznie pamiętaj: pies musi być na smyczy. Może się czegoś wystraszyć, pogonić za zwierzęciem i zamiast zabawy z psem czekają Cię długie poszukiwania. Uważaj też na kleszcze, wciąż aktywne jesienią, obowiązkowo załóż psu obróżkę przeciwkleszczową, a potem dokładnie go obejrzyj, czy jednak coś się nie przyczepiło.

Jesienne liście. Czasem do udanej zabawy z psem naprawdę niewiele potrzeba. Psy bardzo lubią buszować w liściach, rozgrzebywać je i rozrzucać. Jesienne liście kryją miliony zapachów, które zachęcą do ruchu nawet najbardziej znudzonego psa! Nurkowanie między nimi sprawi psu sporo przyjemności, pozwoli zmęczyć się i rozładować nadmiar energii. By urozmaicić zabawy z psem, możesz w stertach liści ukryć psie przysmaki i pobawić się w „Szukaj”.

Zabawy z psem na treningu. Zabierz znudzonego psa ze sobą, jeśli uprawiasz jogging – pamiętaj tylko, że psy nie są tak wytrzymałe jak ludzie, biegaj zatem na krótkich dystansach i obserwuj swojego zwierzaka.

Szybka rozgrzewka: zabawy z psem w zimne dni

Kontakty sąsiedzkie. Jeśli psu jest chłodno, często szybko ma ochotę zdezerterować ze spaceru. Wtedy twoje pomysły na zabawy z psem mogą go nie przekonać do zmiany zdania. Ale możesz umówić się z sąsiadami, którzy też mają psy – wy sobie pogadacie, one się pobawią.

Aportowanie. Masz frisbee – wykorzystaj je do zabawy z psem; porzucaj, niech przynosi. Koniecznie chwal i nagradzaj psa za to, że przyniesie szybko i grzecznie odda. Można też po prostu rzucać kijek. Czasem proste zabawy z psem, dadzą mu dużo radości. Nawet najbardziej znudzony pies lubi poaportować.

Przeciąganie. Siłowanie się przy pomocy gumowego kółka, sznurka z miękką piłką na końcu albo szarpaka to zabawy z psem, które angażują i psa, i właściciela. Psy uwielbiają mocować się z opiekunami!

Zdjęcie

Psia pogoda, czyli zabawy z psem w czterech ścianach

W domu. Jeśli pogoda jest naprawdę kiepska, wyprowadź znudzonego psa na krótki spacer, a potem pomyśl o zabawach z psem w domu. Znudzony pies czeka na ciebie przez cały dzień, ma nadzieję, że poświęcisz mu parę chwil. W ten sposób budujecie więź między sobą. Przemyślane zabawy z psem angażują także zwierzęcy mózg.

Piłeczka i aportowanie. Psy to lubią, a ty podczas zabaw z psem możesz spokojnie siedzieć sobie na kanapie.

Zabawy z psem w chowanego. Ukryj psi przysmak albo ulubioną zabawkę, tak aby musiał je znaleźć, a jeszcze lepiej – wydobyć z jakiegoś trudno dostępnego miejsca; możesz schować coś pod kocem albo zawinąć w ręcznik. Przy okazji takich zabaw z psem trenujesz reakcję na komendę „Szukaj”; tego typu zabawy z psem zaspokajają instynkt łowcy. Na początek możesz chować przysmaki w obecności znudzonego psa, żeby zrozumiał, o co ci chodzi. Potem możesz mu utrudnić zadanie, wpuszczając go do pokoju dopiero, kiedy już wszystko jest przemyślnie ukryte. Niech sobie trochę powęszy.

Kongi. To przypominające stożki zabawki z kauczuku, świetne do zabawy z psem w domu. Odbijają się od podłogi i skaczą w różne strony, więc nawet w małym mieszkaniu możesz znudzonego psa nieźle zmęczyć i skanalizować jego nadmiar energii. Musisz tylko pamiętać, żeby dopasować rozmiar konga do wielkości psiego pyska – za mały może zostać połknięty. Do konga można wkładać psią karmę lub ulubione smakołyki. Pamiętaj, żeby zabawkę wymienić na nową, kiedy się zniszczy.

Zabawy z kotem: kot to łowca, nie pozwól mu się nudzić!

Wprawdzie koty na spacery z nami nie chadzają, ale również potrzebują ruchu – zwłaszcza że kiedy nie ma nas w domu, przeważnie przesypiają większość dnia. Po powrocie poświęćmy trochę czasy na zabawy z kotem, bo jeśli koty nudzą się za bardzo, zaczynają odgrywać się na otoczeniu.

Zdjęcie

Zrzucone doniczki, rozszarpane pokrycie kanapy – kto z właścicieli kotów choć raz nie zetknął się z bałaganem po przyjściu do domu, niech podniesie rękę! Pomysłów na zabawy z kotem są dziesiątki, oto kilka z nich:

Wędkarz. Zabawa, kiedy kot staje się „rybą” i stara się złapać „przynętę” zawieszoną na końcu sznurka. Podczas takich zabaw z kotem można się drażnić i starać się, aby kot jak najdłużej nie złapał przynęty. Ale pamiętaj – jeśli złapie, zabawka jest jego!

Myśliwy. Możesz rzucać kotu myszkę (ale to nie pies i zabawy z kotem w aportowanie mogą się nie udać) albo umocować ją na sznurku i zmusić kota do łowów.

Piłkarz. Wszelkie podskakujące piłki, zwłaszcza miękkie, to świetne pomysły na zabawy dla kota.

Pamiętaj tylko, że kot to łowca i nie pozwól, żebyś podczas zabawy z kotem stała się jego zdobyczą. Zaczyna polować na twoje palce, może wskakuje ci na głowę? Wiadomo, kot uważa, że to on jest w domu najważniejszy, ale jakieś granice zabawy z kotem trzeba postawić. W każdym razie – warto próbować.

Tekst: Inka Wrońska

Kategorie