Wróć do wszystkich inspiracji

Zdrowe kąpiele: dbanie o stopy bez skrępowania

Zdrowe kąpiele: dbanie o stopy bez skrępowania

Kąpiele stóp dają przyjemność, relaks, odprężenie. Lekarze medycyny holistycznej podkreślają też ich wpływ na zdrowie całego ciała.  

Zamiast się zrelaksować, byłam spięta! – zaraportowała rozczarowana przyjaciółka po pierwszej wizycie w luksusowym spa, gdzie obmywano jej stopy w pachnącej wodzie pełnej płatków róż.
Nie ona jedna. Wiele osób odczuwa dyskomfort i skrępowanie, kiedy ktoś obcy coś robi przy ich stopach, szczególnie gdy nie jest to zabieg czysto medyczny, tylko nastawiony na przyjemność.

Chodząca podświadomość

Stopy są w ludzkiej podświadomości połączone ze sferą erotyki – to po pierwsze. Po drugie, obmywanemu sytuacja kojarzy się z dominacją, stopy są symbolem ujarzmiania, podboju, brania w posiadanie. Niewolnicy obmywali nogi panom, wojownicy stawiali stopę na pokonanym przeciwniku. Na co dzień się o tym nie myśli, ale ta symbolika jest w ludzkiej duszy zakodowana bardzo mocno i ujawnia się często w dość niewinnych momentach.
Dlatego dbanie o skórę stóp – masaże i moczenie w pachnących płynach i solach – które może się stać wspaniałym, relaksującym doznaniem i pozytywnie wpłynąć na samopoczucie, nie powinno nawet w najmniejszym stopniu nas stresować ani krępować.
Z tego też powodu warto zacząć od zabiegów w domu i powoli przyzwyczajać się do myśli o oddaniu swoich nóg od czasu do czasu w ręce fachowców. Obecnie, mając do dyspozycji całą gamę preparatów do pielęgnacji domowej, można sobie sprawić tę przyjemność samodzielnie.

Tekst: Aneta Radziejowska

Krążąca energia

Także dla starożytnych medyków stopy były interesującym obiektem. I są nadal dla lekarzy zajmujących się medycyną holistyczną i niekonwencjonalną, przede wszystkim ze względu na meridiany, czyli połączone ze wszystkimi organami punkty energetyczne. Ich uciskanie poprawia przepływ energii i stymuluje działanie danego organu. Obmywanie stóp strumieniem wody, moczenie
w musujących perełkach, ocieranie pumeksem, wcieranie kremów i olejków – to wszystko są formy delikatnego działania na punkty energetyczne.
Dodatkowo można dobrać preparat do indywidualnych potrzeb i połączyć przyjemne z pożytecznym. Sole ziołowe przynoszą zmęczonym nogom natychmiastową ulgę, te
o działaniu nawilżającym i zmiękczającym poleca się osobom ze zgrubiałym i popękanym naskórkiem na piętach. Niektóre płyny i sole mają również działanie antyseptyczne, przywracają prawidłową florę bakteryjną stóp
i zapobiegają powstawaniu przykrego zapachu.  
Pamiętajmy, by nie masować stóp spuchniętych, a przy wszelkigo typu infekcjach robić to ostrożnie. Wtedy lepiej udać się na akupresurę do fachowca, który będzie wiedział, który punkt w jaki sposób ucisnąć. Reszta ludzkości spokojnie może sobie samodzielnie stopy masować, gładzić, moczyć w najróżniejszych pięknie pachnących preparatach
z pełną świadomością, że jest to działanie i dla urody, i dla zdrowia, i dla psychiki  – zadbana stopa dodaje pewności siebie.

Wypróbuj