Żurawina należy do roślin wiecznie zielonych – nie traci koloru nawet w mroźny, zimowy dzień. Rośnie na wilgotnym, kwaśnym podłożu, dlatego naturalnie uplasowała się na torfowiskach i bagnach. Jeśli dysponujesz ogródkiem oraz odrobiną wolnego czasu, możesz rozważyć zasadzenie żurawiny samodzielnie, ale – jak mawiają bardziej doświadczeni ogrodnicy – potrafi być dość kapryśna w uprawie.
Właściwości żurawiny kochają miłośnicy self-care, włosomaniaczki oraz wszyscy, którzy z pomocą naturalnych składników chcą zadbać o swoje zdrowie. Zobacz, jak Ty możesz ją wykorzystać!
Żurawina na skórę
Zastanawiasz się, czy warto włączyć kosmetyki z żurawiną do codziennej pielęgnacji skóry? Mamy dla Ciebie gotową listę powodów – i to całkiem dobrych!
Żurawina działa:
- liftingująco,
- przeciwzmarszczkowo,
- ujędrniająco,
- przeciwtrądzikowo.
Ponadto, podobnie jak skrzyp, żurawina zawiera flawonoidy, czyli naturalne antyoksydanty, inaczej przeciwutleniacze. To właśnie one wspierają organizm w pozbywaniu się skutków stresu antyoksydacyjnego. Występuje on wówczas, gdy ilość wolnych rodników jest na tyle duża, że przeciwutleniacze nie nadążają, aby Cię przed nimi chronić.
Zastanawiasz się, czym może skutkować nadmierna ilość wolnych rodników? Spieszymy z wyjaśnieniem! To przede wszystkim ryzyko miażdżycy, zawału serca, a nawet choroby Parkinsona i Alzheimera. Wolne rodniki są również przyczyną szybkiego starzenia się oraz mogą doprowadzić do powstania czerniaka.
Nie zapominajmy, że żurawina to naturalny booster witaminowy. Zawiera witaminę A, B1, B2 i C.
Żurawina na włosy
Za sprawą witamin A i C żurawina przyspiesza porost włosów i ogranicza ich wypadanie. Pomaga również w zachowaniu koloru – w tym celu możesz stosować płukankę z żurawiny. Po takim zabiegu włosy będą błyszczące i odżywione. O żurawinie pomyśl także wówczas, gdy zmagasz się z łupieżem – jej właściwości przeciwbakteryjne mogą okazać się przydatne.
Żurawina dla mózgu
Wiesz, czym jest neuroplastyczność mózgu? W skrócie, neuroplastyczny mózg z łatwością tworzy nowe połączenia neuronalne, dzięki którym poprawia się nasza pamięć czy zdolność przyswajania informacji. Nie bez powodu lekarze coraz częściej wspominają o kwasach omega-3, omega-6 czy omega-9, które wspierają jego działanie. Gdzie je znajdziemy? Między innymi w… oleju z żurawiny!