Jak wychować szczeniaka yorka

Od 4 m-cy mam 6-miesięcznego yorka. Od jakiegoś czasu zaczął szczekać bez powodu. Chce się bez przerwy z nami bawić, a gdy tylko przerwiemy zabawę reaguje szczekaniem. Ma również spory apetyt i szczekanie jest dla niego sposobem na otrzymanie dodatkowej nadprogramowej porcji karmy. Jak go wychować?
Pytasz jak wychować yorkshire teriera? Odpowiedź jest jedna i zawsze taka sama - cierpliwością i konsekwencją. Yorkshire terier to piesek mały, ale z wielkim charakterem! Zagorzały indywidualista, nieustępliwy i próżny:) A jednocześnie czarujący, lojalny towarzysz i ulubieniec człowieka. Gdyby nie jego filigranowe rozmiary mógłby z powodzeniem być psem obronnym! Po tym wstępie - jedno jest pewne - praca z nim nie będzie łatwa. Ale za to ile sprawi przyjemności nauczenie go określonych zachowań:) Przede wszystkim musisz pupilowi pokazać, że to Ty jesteś "szefem". Zawsze.
Wiem, że to trudne, zwłaszcza, jeżeli ma się naprzeciwko siebie śliczną, małą maskotkę. Ale to nie jest maskotka. I Ty już na pewno to wiesz. I musisz zacząć już teraz. Jeśli Twój piesek dziś się do czegoś przyzwyczai, gdy dorośnie, za żadne skarby nie zrezygnuje ze wcześniej zdobytych przywilejów. Szef - "przywódca stada" - podejmuje decyzje, np. o zabawie, spacerach, posiłkach. Rób to, ale "z głową". Nie pozwól pieskowi nudzić się. Zajmij go czymś. Baw się, a gdy uznasz, że zabawy nadszedł kres - choćby piesek miał inne zdanie na ten temat - zakończ ją. Żeby jednak nie działać zbyt drastycznie, "wycisz" go, pogłaszcz, mów do niego łagodnym głosem, a potem daj mu np. zabawkę - gryzak (dla szczeniąt - w sklepach znajdziesz ich duży wybór - nawet zapachowe i smakowe!). Sama zajmij się swoimi sprawami - nie pieskiem. Gdy zauważysz jednak, że zaczyna się nudzić, z a n i m się znudzi, wyjdź z nim na spacer. Niech pobiega - trochę nauki posłuszeństwa też mu nie zaszkodzi, może uda się zaprzyjaźnić go z innymi, małymi pieskami (ale tylko na otwartym, bezpiecznym terenie) i trochę "zmęczyć"?:)
Pamiętaj, musisz być zawsze "krok przed" pupilem. On musi czuć, że to Ty podejmujesz decyzje - nawet, jeśli czasem spełniasz jego zachcianki;) Ważne - nigdy nie wolno go przekarmiać! Miska musi być zawsze o określonej porze, a częstotliwość karmienia musi być uzależniona od wieku pieska. Co najwyżej, pomiędzy posiłkami możesz podać mu smakołyk - jako nagrodę za poprawne wykonanie polecenia - lub choćby chęć jego wykonania;)
Cóż, przed tobą sporo pracy. Ale na pewno o tym wiedziałaś, skoro podjęłaś się przyjąć pod swój dach małego indywidualistę - "terrorystę" - yorkshire teriera. Sześciomiesięczny piesek to szczeniak, a szczeniak ma niespożyte pokłady energii! Tobie zaś życzę tyle samo, albo i więcej pomysłów i cierpliwości. W Waszym "związku" nie ma czasu na nudę! Powodzenia.