Chora łapka u świnki morskiej

Od kilku dni moja świnka morska ciągnie za sobą tylną łapkę, poruszając się tylko za pomocą przednich. Nie wiem, co się stało! Co mam robić?

Sprawa wygląda bardzo poważnie i bez badania świnki ciężko nam będzie jednoznacznie wypowiedzieć się co mogło się stać. Wszystko zależy od tego czy świnka mogła doznać jakiegoś urazu, od obecności innych zwierząt, które mogłyby ten uraz spowodować, wieku świnki, trybu życia (klatka czy wychodzenie na zewnątrz klatki), obecności małych dzieci, które mogłyby ten uraz spowodować, obecności zabawek w klatce.
Niezbędna będzie jak najszybsza wizyta u lekarza weterynarii. Możliwe przyczyny tego stanu obejmują szereg chorób. Jeśli jest to młoda świnka, zmiany mogą dotyczyć dystrofii mięśni - zwierzę porusza się wówczas sztywno i bardzo niechętnie.
Inna przyczyna to infekcje wirusowe - chore zwierzę zazwyczaj wówczas leży, towarzyszy temu gorączka i apatia, z czasem dochodzi do zaników mięśni i porażeń.
Młode świnki potrafią również ciągnąć kończyny na skutek wrodzonego zniekształcenia kończyn, które zostało przeoczone w momencie zakupu. U świnek w każdym wieku mogą wystąpić zapalenie szpiku i kości oraz stawów - jest to infekcja bakteryjna zaczynająca się od zapalenia skóry podeszwy, z czasem nie leczona obejmuje kości i stawy, które są powiększone i bolesne.
Bardzo częsta przyczyna to urazy kręgosłupa i miednicy na skutek upadku, urazu zadanego przez inne zwierzę, czy samemu podczas zabawy i wspinania w klatce. Rokowanie w tym wypadku zależy od stopnia uszkodzenia i ewentualnego uszkodzenia rdzenia kręgowego. W każdym wieku u świnki mogą zdarzyć się po urazie czy zabawie złamania kości - noga jest zdeformowana, występuje jej odcinkowe pogrubienie, a kończyna często jest pociągana lub zwierzę z racji bólu w ogóle się nie porusza.
Inne bardzo rzadkie przyczyny to osteoporoza, skrajny niedobór witaminy C czy krzywica. Jak widać potencjalnych możliwości jest wiele i niestety nie da się temu zaradzić domowymi sposobami. Dlatego doradzamy jak najszybszy kontakt z lekarzem weterynarii.