Jak zwalczać szkodniki i muszki w kwiatkach doniczkowych?

Zauważyłam w niektórych kwiatach doniczkowych (m.in. w tzw. drzewku szczęścia) małe białe robaczki. Co to jest i jak z tym walczyć? Z kolei w innych kwiatkach zauważyłam małe muszki, troszkę podobne do owocówek? Czy to też szkodniki?

Prawdopodobnie szkodniki, które pojawiły się w doniczkach to ziemiórki. Białe robaki to larwy; wylęgają się z nich małe muszki. Dorosłe osobniki można zwalczyć używając zwykłego lepu na muchy. Przede wszystkim jednak należy zlikwidować przyczynę problemu, czyli larwy. Jeśli nie jest ich zbyt duzo, powinny wystarczyć domowe sposoby. Proponuję wstawić doniczki do miski wypełnionej wodą tak, by ziemia w doniczce była całkowicie zanurzona. Po kilka godzinach szkodniki powinny wypłynąć na powierzchnię. Można je łatwo usunąć wraz z wodą. Następnie, przez kilka dni należy unikać podlewania i lekko przesuszyć podłoże. Jeśli domowe sposoby nie działają, warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty. Dobrze sprawdzi się BASUDIN 600 EW, ACTELLIC 500 EC lub RIGARD 15 WP. Sposób użycia opisany jest na opakowaniu.

Małe białe robaki w doniczkach to mogą być też skoczogonki. Jak to sprawdzić? Wystarczy lekko dmuchnąć, pod wpływem podmuchu zaczną skakać. Nie są szczególnie groźne i dość łatwo można ich się pozbyć. Podobnie jak w przypadku ziemiórek, można spróbować oczyszczenia doniczek w wodzie. Na skoczogonki działa też preparat ORTHENE 75.